Propozycji kulinarnych jest wiele. Warto jednak wspomnieć, że każda obróbka cieplna znacząco wpływa na jakość ryby. Aby zachować jak najwięcej składników odżywczych, warto przygotować filet z dorsza w piekarniku.
Dorsz – tania, ale smaczna ryba
Włączając ryby do jadłospisu, podchodzimy do zdrowia bardzo rozsądnie. Ryby to bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych o szczególnym znaczeniu dla organizmu. Ceny niektórych ryb są jednak bardzo wysokie. Jak zatem pogodzić niską cenę z prozdrowotnym żywieniem?
Świetną propozycją będzie tutaj dorsz, którego mięso jest smaczne, pełne wartościowych składników, a zarazem tanie. Znajdziemy go w każdym supermarkecie, a przyrządzenie takiej ryby to sama przyjemność.
Filet z dorsza – kalorie i wartość odżywcza
Zaletą tej ryby jest duża wartość odżywcza przy jednoczesnej niskiej kaloryczności, która wynosi 82 kcal na 100 g produktu. To propozycja bardzo interesująca dla osób będących na diecie redukcyjnej, gdyż wysoka zawartość białka ( 18 g na 100 g produktu ) przy tak niskiej kaloryczności znacząco wpływa na proces utraty wagi.
Dorsz to również dobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Kwasy te odgrywają ważną rolę w budowaniu komórek organizmu, decydują o sprawności naczyń krwionośnych oraz usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Dorsz to także bogate źródło selenu, gdyż 100 g ryby jest ok. 33 μg tego pierwiastka (przy czym dzienne zapotrzebowanie organizmu wynosi 55 μg).
Filet z dorsza pieczony w piekarniku – dlaczego akurat pieczenie?
Przyrządzając rybę, należy pamiętać, że każdy rodzaj obróbki cieplnej/technologicznej wpływa na jej wartości odżywcze. W przypadku pieczenia strata jest bardzo mała, dlatego warto zdecydować się na taki sposób przyrządzenia. Filet z dorsza z piekarnika to bardzo interesująca propozycja, gdyż zapiekanie go z ziołami daje niesamowite doznania smakowe.
Smażony filet z dorsza – dlaczego nie warto?
Filet z dorsza smażony to rzadko zalecana przez specjalistów do spraw żywienia propozycja kulinarna. Ryba obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które w wysokich temperaturach szybko ulegają utlenieniu. To powoduje, że tłuszcz staje się nie tylko bezwartościowy, ale zarazem toksyczny, gdyż przyczynia się do pogorszenia profilu lipidowego.
Jak przyrządzić filet z dorsza?
Jak doprawić filet z dorsza? Trudno znaleźć uniwersalną mieszankę przypraw dla każdego. Dla jednych doskonałą propozycją jest przyprawienie ryby cytryną, inni wolą mieszankę ziół śródziemnomorskich, a jeszcze inni pieprz cytrynowy, który wzmacnia smak mięsa. Dodanie bazylii, oregano czy tymianku na pewno pobudzi kubki smakowe. Warto eksperymentować w kuchni, gdyż dobór odpowiedniej przyprawy stanowi kwestię indywidualną.
Ile piec filet z dorsza? Warto pamiętać, że ryba nie może być ani surowa, ani wysuszona. Można przyrządzić filet z dorsza pieczony w folii , w papierze do pieczenia czy w rękawie. W większości wypadków piekarnik musi być jednak rozgrzany do temperatury 180 stopni , a czas pieczenia powinien wynosić minimum 20 minut. Po upływie tego czasu warto sprawdzić, czy ryba jest już gotowa. Jeśli nie, wystarczy ją dopiec przez 5–10 minut.
Filet z dorsza na parze
Przyrządzenie dorsza na parze to sposób na pyszne, dietetyczne danie. Podczas gotowania na parze strata wartości odżywczych jest znikoma, a mięso wychodzi miękkie i aromatyczne. Oczywiście w smaku będzie inne niż filet z dorsza smażony na maśle czy filet z dorsza w panierce . Jeśli jednak konsekwentnie dbamy o linię, warto włączyć tę propozycję do codziennego menu. Rybę gotujemy zazwyczaj ok. 15 minut.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pieczenie, czy gotowanie ryby, otrzymamy wartościowy posiłek. Do wyboru mamy zresztą wiele innych przepisów, np. filet z dorsza z warzywami, w galarecie, ze szpinakiem czy filet z dorsza po grecku.
Zobacz także: Dorsz smażony – zdrowy czy nie? Ile ma kalorii?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN