Jesień to doskonały moment na przygotowanie weków z owocami sezonowymi. W kuchni Dzień Dobry TVN powidła śliwkowe, dżem z rabarbaru i malin oraz żurawinę do mięs i serów przygotowała blogerka kulinarna Dominika Fetraś.
Powidła śliwkowe
Składniki:
3 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek
alternatywnie:
cukier
cynamon
sok z cytryny
Przygotowanie:
Śliwki kroimy na pół, wyjmujemy pestki. Wrzucamy do garnka. Na małym ogniu smażymy przez ok. 5 godz. Gdy powidła zaczną nabierać konsystencji powideł, wyłączamy palnik i odstawiamy garnek na całą noc, do ostygnięcia. Rano próbujemy zimnych powideł – jeśli są za mało słodkie, dodajemy cukru według własnych preferencji, zaostrzamy smak cynamonem lub zakwaszamy sokiem z cytryny i ponownie całość gotujemy na małym ogniu, aż powidła całkowicie zgęstnieją. Następnie, jeszcze gorące, przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, aż do wystygnięcia.
Następnego dnia pasteryzujemy.
Dżem z rabarbaru i malin
Składniki:
0,5 kg świeżego rabarbaru
250 g malin
200 g brązowego cukru
Przygotowanie:
Rabarbar myjemy, obcinamy końcówki i kroimy w 1 cm walce. Wrzucamy rabarbar do garnka, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 2 godz. Kiedy rabarbar puści soki, dodajemy maliny i smażymy na średnim ogniu aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeszcze gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, aż do wystygnięcia.
Następnego dnia pasteryzujemy.
Żurawina do mięs i serów
Składniki:
2 kg świeżej żurawiny
1 kg gruszek
1 kg cukru
200 ml wody
Przygotowanie:
W głębokim garnku gotujemy 200 ml wody. Rozpuszczamy w niej cukier, tak by powstał gęsty syrop. Dodajemy obrane, pozbawione gniazdek i pokrojone na ćwiartki twarde gruszki. Kiedy się zeszklą i staną niemal przezroczyste, wsypujemy wcześniej przebraną żurawinę. Gotujemy. Gdy osiągną odpowiednią konsystencję, wyłączamy palnik. Jeszcze gorące przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, przykrywamy kocykiem i pozostawiamy aż do wystygnięcia.
Następnego dnia pasteryzujemy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN