Warto w tym miejscu wspomnieć, że cukinia inaczej jest nazywana kabaczkiem (nazwa jest stosowana wymiennie w zależności od regionu kraju). Można ją jeść zarówno smażoną, jak i surową. Ze względu na jej smak i wartości odżywcze, które zawiera, cukinia jest jednym z 20 najczęściej uprawianych warzyw w Polsce! Możesz wykorzystać ją jako podstawę dania, do przyrządzenia leczo, a nawet do pieczenia ciast. Jest to warzywo lekkostrawne i łagodne w swym smaku, dlatego szczególnie cenią ją sobie osoby będące na diecie, poleca się ją także dla małych dzieci.
Cukinia – źródło witamin
Cukinia należy do warzyw dyniowatych i pochodzi z Meksyku i Ameryki Południowej. Maksymalnie może osiągnąć długość nawet 40 centymetrów, ale zrywa się ją zwykle znacznie wcześniej, gdy osiągnie długość około 20 centymetrów – wtedy jest najdelikatniejsza w smaku. Do Polski warzywo trafiło z Włoch i to temu krajowi zawdzięczamy jej nazwę. W języku włoskim bowiem la zucchina to nazwa małej dyni. W zależności od odmiany może być ciemnozielona, pasiasta albo żółta. Co chyba najważniejsze – cukinia zawiera szereg substancji, które dobrze wpływają na nasz organizm, należą do nich między innymi: żelazo, magnez, potas, witaminy: A, C, K, PP, B1, a także beta-karoten. Warto również wiedzieć, że nawet skórka cukinii jest jadalna, a szczególnie dobrze smakuje ta, która pochodzi z młodych okazów.
Smażona cukinia w cieście naleśnikowym – przepis
Składniki:
(porcja dla 2 osób)
· 1 duża cukinia,
· 1 kurze jajo,
· ½ szklanki mleka,
· około ¾ szklanki mąki kukurydzianej,
· ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
· sól.
Przygotowanie:
Mąkę, jajko, mleko i proszek do pieczenia dokładnie wymieszaj, aż powstanie ciasto nieco gęstsze niż na klasyczne naleśniki. Ciasto posyp szczyptą soli dla smaku.
Cukinię pokrój w plastry, a następnie jej kawałki zamocz w cieście, tak aby obtoczyć je z obu stron. Smaż na niewielkiej ilości tłuszczu, aż się zarumieni. Tak przygotowana cukinia doskonale komponuje się ze świeżym lub delikatnie podsmażonym pomidorem. Smacznego!
Cukinia w czosnkowym cieście – przepis
Składniki na ciasto naleśnikowe:
(porcja dla 2 osób)
· 1,5 szklanki mąki orkiszowej jasnej albo pszennej,
· 2 jajka,
· 2 łyżki oleju,
· ¾ szklanki mleka,
· 4 ząbki czosnku,
· ¾ szklanki wody gazowanej,
· olej do smażenia,
· 1 duża i najlepiej młoda cukinia, najlepiej ważąca około 1 kilograma.
Przygotowanie:
Cukinie oczywiście należy najpierw umyj i osusz. Następnie odkrój jej końcówki i pokrój ją w plastry o szerokości około ½ centymetra. Plastry należy posolić i pozostawić na około pół godziny (w ten sposób cukinia samoistnie pozbędzie się nadmiaru wody ). Przed samym smażeniem warto jeszcze osuszyć ją dokładniej przy pomocy papierowego ręcznika.
Jajka ubij wraz z mlekiem, dodaj mąkę i olej, a następnie wymieszaj – tak przygotowaną “miksturę” odstaw na 30 minut. Czosnek obierz i pokrój w bardzo drobniutkie kawałeczki lub przepuść przez wyciskarkę. Do ciasta następnie należy stopniowo dodawać wodę mineralną – pamiętaj jednak, że ciasto nie może być zbyt rzadkie. Następnie dodaj przyprawy oraz czosnek i dokładnie wymieszaj.
Na patelnię wlej olej i porządnie ją rozgrzej. Pokrojoną w plastry cukinię kolejno maczaj w cieście i smaż, aż się zarumieni. Usmażone kawałki umieszczaj następnie na papierowych ręcznikach, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Teraz twoje danie jest gotowe do spożycia, smacznego!
Cukinia w cieście – przepis
Warto poznać również inny przepis na przygotowanie cukinii w cieście , dzięki temu będziesz mógł wybrać swoje ulubione danie, który na stałe zagości w twojej kuchni.
Składniki:
(porcja dla 2 osób)
· 2 cukinie średniej wielkości,
· 1 jajko,
· 1 łyżka stołowa mąki,
· 2 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego,
· 1 łyżka stołowa mąki,
· olej do smażenia,
· sól i pieprz do przyprawienia.
Przygotowanie:
Cukinie umyj i osusz przy pomocy papierowego ręcznika, odkrój jej końcówki i pokrój ją na plastry o grubości około ½ centymetra.
Jajko, śmietanę oraz pieprz dokładnie rozmieszaj w miseczce przy pomocy widelca. Teraz dodaj do miski mąkę i całość również starannie wymieszaj. W wyniku twoich działań powinno powstać ciasto nieco gęstsze niż w przypadku klasycznego ciasta na naleśniki.
Teraz dokładnie zmocz kawałki cukinii w cieście , tak by były nim pokryte po obu stronach. Na patelnię wlej olej i porządnie ją rozgrzej. Następnie usmaż kawałki cukinii na rozgrzanej patelni z obu stron. Poznasz, że są gotowe, po tym, że zarumienią się na lekko złoty kolor. Usmażone placki cukinii odsącz jeszcze z tłuszczu przy pomocy ręcznika papierowego. Twoje dania jest gotowe do podania i spożycia, smacznego!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN