Ciasto z makiem, bez względu na to, czy z puszki, czy z własnoręcznie przygotowanej masy, nigdy się nie nudzi. Ciasto z makiem można bowiem przygotować ze słodko-kwaśnymi jabłkami lub kokosem. Tymczasem idealną propozycją dla miłośników sernika jest ciasto z makiem i serem.
Ciasto z makiem – nie tylko od święta
Ciasto z makiem kojarzy się większości z okresem bożonarodzeniowym lub świętami wielkanocnymi. Trudno sobie wyobrazić stół wigilijny bez strucli makowej lub zawijanego makowca. Dziś przyrządzenie pysznego ciasta z makiem nie jest tak czasochłonne jak kiedyś. Kilkukrotne mielenie maku zajmowało tak wiele czasu, że uzasadnione było robienie tego deseru tylko od święta. Dziś zdecydowanie szybciej i łatwiej można przygotować ciasto z makiem z puszki .
Dostępna w niemal każdym sklepie masa makowa nie wymaga mielenia, obróbki termicznej, jest odpowiednio słodka i zawiera bakalie. Jest gotowa do użycia bez względu na to, czy przygotowywane jest drożdżowe ciasto z makiem i jabłkami, czy kruche ciasto z makiem . Skraca ona czas przyrządzania deseru, przez co zdecydowanie częściej sięgamy po przepis na ciasto z makiem . To bardzo dobra wiadomość, jeśli weźmiemy pod uwagę wartość odżywczą maku. Jest on wysokokaloryczny, ale dzięki temu że zawiera dużo błonnika, przyspiesza metabolizm i obniża poziom cholesterolu. Do korzystania z maku w kuchni powinny przekonać również znajdujące się w nim witaminy (B3, A, D, E) i składniki mineralne, spośród których na szczególną uwagę zasługuje wapń będący ważnym składnikiem zębów i kości. Zatem proste i szybkie ciasto z makiem to nie tylko niezapomniane doznania smakowe, ale również źródło składników o pozytywnych właściwościach.
Które ciasto z makiem jest najlepsze
Rodzajów ciast i ciasteczek, w których mak jest najważniejszym składnikiem, jest bardzo dużo – setki, jeśli nie tysiące. Ciasto z makiem można przygotowywać na spodzie biszkoptowym i francuskim. Do najpopularniejszych rodzajów tego wypieku należą makowce na kruchym spodzie lub bez spodu, rolady makowe (często z rodzynkami), torty makowe oraz ciasto z rodzaju 2 w 1, np. ciasto z makiem i kokosem czy ciasto z makiem i serem.
Wszystkie wymienione ciasta wymagają maku poddanego uprzednio odpowiedniej obróbce. W sytuacji gdy nie dysponuje się gotową masą makową, trzeba przygotować jej domową wersję samodzielnie. Obróbkę maku należy zacząć od zalania go gorącą wodą i zagotowania. Czas gotowania maku (500 g) na masę makową to 30 minut. Po tym czasie mak trzeba odcedzić i pozostawić do odsączenia na około 15 minut. Następnie należy go zmielić (najlepiej kilkukrotnie). Gotowy mak trzeba odstawić, by w rondelku rozpuścić masło (100 g) z miodem (1 szklanka). Do rondelka wsypać posiekane włoskie orzechy (100 g) i bakalie (suszone śliwki i morele – po 100 g, i rodzynki – 200 g). Powstałą słodką miksturę wymieszać z makiem, do prawie gotowej masy dodać startą pomarańczową skórkę, likier pomarańczowy, ewentualnie brandy i rum.
Przepis na proste ciasto z makiem
Aby móc upiec pyszne ciasto z makiem, trzeba zaopatrzyć się w:
· masę makową – 5 łyżek,
· jajka – 3 sztuki,
· mąkę pszenną – 200 g,
· proszek do pieczenia – 1,5 łyżeczki,
· cukier trzcinowy – 150 g,
· masło – 100 g (roztopione i ostudzone),
· mleko zsiadłe – 5 łyżek,
· naturalny aromat rumowy – kilka kropli.
Jajka utrzeć razem z cukrem. Kiedy powstanie z nich puszysta piana, miksując, powoli dodawać masło, aromat, masę makową oraz zsiadłe mleko. Do otrzymanej makowej masy dodać zmieszane uprzednio suche składniki. Powstałe ciasto przelać do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej tartą bułką keksówki. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez około 60 minut.
Kruche ciasto z makiem – przepis
Do przygotowania kruchego ciasta z makiem potrzebne będą:
· masa makowa – 900 g (z puszki lub robiona samodzielnie),
· jajko – 1 sztuka,
· mąka pszenna – 2,5 szklanki,
· proszek do pieczenia – 1 łyżka,
· cukier – 3/4 szklanki,
· margaryna – 150 g,
· kwaśna śmietana – 1 łyżka.
Do przesianej mąki dodać jajko, proszek do pieczenia, cukier, zimną margarynę, kwaśną śmietanę. Wszystkie składniki dokładnie zagnieść, najlepiej ręcznie, i umieścić w lodówce, by tam ciasto mogło się schłodzić. Po mniej więcej godzinie wyjąć i podzielić na 3 równie części. Z dwóch zrobić spód ciasta i ułożyć w foremce, na niego równomiernie rozłożyć masę makową. Z ostatniej części rozwałkowanego kruchego ciasta zrobić paski i ułożyć w kratkę na masie makowej. Ciasto należy piec w temp.180 stopni przez około 50-60 minut.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN