Upieczenie dobrego ciasta drożdżowego, mimo że jest stosunkowo proste, może dla niektórych stanowić wyzwanie. A takie ciasto doskonale sprawdza się z dodatkami, np. sezonowymi owocami, takimi jak śliwki, maliny czy jabłka. Drożdżowe ciasto z jabłkami nie jest trudne do wykonania, jednak wiele osób zniechęca czas potrzebny na wyrośnięcie drożdży i ciasta. W rzeczywistości w tym czasie można przygotowywać kolejne etapy przepisu, a upieczone już ciasto drożdżowe z jabłkiem wynagrodzi nam chwile oczekiwania. Jeśli chcemy upiec ciasto drożdżowe z jabłkami, warto też zastanowić się nad wyborem odmiany tego owocu. Do ciast doskonale sprawdzi się reneta, antonówka, lobo i szampion.
Ciasto drożdżowe z jabłkami i kruszonką - przepis
Przepis na ciasto drożdżowe z jabłkami nie jest skomplikowany, jednak na jego przygotowanie warto zarezerwować sobie kilka godzin. Wynika to konieczności odstawienia rozczynu z drożdży oraz samego ciasta do wyrośnięcia. Do przygotowania tego ciasta potrzebne będą:
· 500 g mąki,
· 50 g drożdży,
· szklanka cukru,
· 1 jajko,
· 3 łyżki roztopionego masła,
· 1 szklanka ciepłego mleka,
· 3 duże jabłka,
· sól.
Do przygotowanią kruszonki potrzebne będzie:
· 100 g masła lub margaryny,
· pół szklanki cukru,
· pół szklanki mąki.
Do wykonania tego przepisu potrzebna będzie blacha o wymiarach około 25 cm na 37 cm.
Przygotowanie ciasta drożdżowego z jabłkami należy zacząć od zrobienia rozczynu z drożdży. Trzeba zmieszać drożdże z czterema łyżkami cukru, czterema łyżkami mąki oraz połową szklanki ciepłego mleka. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia. Kiedy drożdże wyrosną, należy dosypać mąkę, odrobinę soli, cukier oraz dodać roztopione masło i zagnieść ciasto. Mieszankę odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia, po około godzinie przełożyć ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzch ciasta położyć pokrojone jabłka - najlepiej pokroić je w grube plastry lub w kostkę. Jabłka można posypać cynamonem, doskonałym dodatkiem do ciasta drożdżowego jest również kruszonka. Można ją wykonać, ucierając w palcach mąkę, masło i cukier, gdy powstaną grudki kruszonki, należy umieścić je na jabłkach. Ciasto powinno piec się w temperaturze 180 stopni przez około godzinę. To proste ciasto drożdżowe z jabłkami i kruszonką można oprószyć cukrem pudrem.
Ciasto drożdżowe z budyniem i jabłkami
Ciasto drożdżowe bywa suche, jednak dodatek jabłka powinien zniwelować ten efekt. Jeszcze więcej wilgoci będzie miało, jeśli dodamy do niego krem, ser czy budyń. Osoby preferujące bardziej wilgotne ciasta, powinny spróbować ciasta drożdżowego z jabłkami z dodatkiem budyniu. Do jego wykonania potrzebne będzie:
· 500 g mąki,
· 50 g drożdży,
· 1 szklanka mleka,
· 50 g masła,
· 1 jajko i 2 żółtka,
· 1 szklanka cukru,
· sól,
· 4 jabłka.
Do wykonania budyniu:
· 2 budynie waniliowe,
· 1 litr mleka,
· pół szklanki cukru.
Do przygotowania kruszonki:
· 100 g masła,
· pół szklanki mąki,
· pół szklanki cukru.
Do pieczenia tego ciasta potrzebna będzie blacha o wymiarach około 25 cm na 37 cm.
Żeby przygotować ciasto drożdżowe z jabłkiem i budyniem , należy zacząć od przygotowania rozczynu. W tym celu zmieszać drożdże z jedną łyżką mąki, jedną łyżką cukru oraz dwiema łyżkami mleka. Odstawić naczynie pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia drożdży. W międzyczasie utrzeć dwa żółtka i jedno całe jajko z cukrem i solą, dodać mąkę, następnie do mieszanki wlać wyrośnięte drożdże. Wyrabiać ciasto, dolewając lekko podgrzane mleko oraz roztopione masło do momentu, kiedy przestanie kleić się do rąk. Wtedy odstawić je pod przykryciem w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. Następnie przełożyć je do natłuszczonej lub wyłożonej papierem blachy, powkładać w nie pokrojone na kawałki obrane jabłko. Tak przygotowane ciasto ponownie odstawić do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu i rozprowadzić go na cieście. Na wierzch położyć kruszonkę, która powstaje w wyniku ucierania palcami masła, mąki i cukru. Ciasto powinno piec się w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut. Ciasto drożdżowe z jabłkami, budyniem i kruszonką można na koniec posypać lekko cynamonem lub cukrem pudrem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN