Podróże

Zurych – atrakcje i zabytki szwajcarskiej stolicy biznesu, bankowości i korporacji

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zurych, Szwajcaria

Zurych zasłynął jako elegancka stolica biznesu, bankowości i korporacji. Tymczasem miasto to zaskakuje także swoim spokojnym obliczem – niepowtarzalnym klimatem i odprężającą atmosferą. W Zurychu znaleźć można wiele pięknych zabytków, cichych zakątków i klimatycznych miejsc.

Zurych to największe miasto Szwajcarii, ale nie jej stolica, jak wiele osób mylnie sądzi. Leży w północno-wschodniej części kraju nad jeziorem Zaruskim i rzeką Limmat. Istnieje krzywdzący stereotyp, który określa miasto jako przepełnioną nudą mekkę "sztywnych" biznesmenów i pracowników korporacji. Rzeczywiście w Zurychu znajduje się wiele siedzib międzynarodowych firm, a na ulicach nierzadko spotkać można tłumy kobiet w garsonkach i mężczyzn "pod krawatem". Jednakże miasto to ma dwie twarze: jedną – zestresowanego pracownika korporacji i drugą – uśmiechniętego lekkoducha. Znaleźć w nim można liczne miejsca rozrywkowe, galerie sztuki, wykwintne restauracje, klimatyczne knajpki, ciekawe muzea, wypełnione kolorami deptaki i zielone tereny nad wodą. Co warto zobaczyć w Zurychu i gdzie najlepiej spędzić wolny czas?

Szwajcaria i Zurych – krótka historia

Historia Zurychu sięga czasów neolitu, kiedy to na jego obecnym terenie znajdowała się mała osada rybacka. W średniowieczu miasto stopniowo wzbogacało się jako prężnie działające centrum wyrobu tkanin lnianych, wełnianych i jedwabnych. W największym mieście Szwajcarii po dzień dzisiejszy można podziwiać budynki, będące spadkiem po bogatych średniowiecznych cechach rzemieślniczych, które stanowią nieodłączny element reprezentacyjnej Starówki miasta. Przez wieki Zurych rozwijał się także intelektualnie, a w jego obrębie powstało wiele znanych szkół oraz ośrodków rozwoju kultury i nauki. Kształciło się w nich wiele osobistości m.in. Wolfgang von Goethe, Richard Wagner czy Albert Einstein.

Atrakcje Zurychu – co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Lot do Zurychu nie jest drogi, a ceny w Szwajcarii nie przyprawiają już o zawroty głowy, dlatego też miejsce to staje się coraz to popularniejszym kierunkiem turystycznym, a lotnisko w Zurychu gości coraz więcej przyjezdnych z Polski. Oryginalna architektura, niepowtarzalny klimat i przepiękna okolica to czynniki składające się na piękno, jakim urzeka Zurych. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od spaceru wzdłuż rzeki Limmat. Wznoszące się nad jej wodą średniowieczne i renesansowe kamienice tworzą unikatowy miejski krajobraz. Mieszkańcy miasta uwielbiają spędzać letnie popołudnia w znajdującym się nad rzeką parku Lindenhoff, który wypełnia wesoły gwar i muzyka grana przez ulicznych grajków. Nieopodal znajduje się górująca nad miastem wybudowana w romańskim stylu katedra Grossmuenster, w której podziwiać można zabytkowe organy. Stąd spacerem przejść można na słynną Bahnhofstrasse – jedną z najdroższych ulic na świecie. Znajduje się tam wiele ekskluzywnych butików, siedziby szwajcarskich banków oraz liczne sklepy ze szwajcarskimi zegarkami. W porównaniu do polskich miast ceny w Zurychu są bardzo wysokie. Mimo to warto zobaczyć sklepowe wystawy w luksusowej dzielnicy, jako że właściciele sklepów prześcigają się w pomysłach na najbardziej oryginalną ekspozycję.

Będąc w centrum miasta, trzeba obowiązkowo odwiedzić jedno z pięćdziesięciu muzeów lub jedną ze stu galerii sztuki. Wartymi uwagi są przede wszystkim: Szwajcarskie Muzeum Narodowe, Kunsthaus i Muzeum Rietberg. Fani sportu i piłki nożnej powinni zwiedzić Muzeum Futbolu FIFA. Co jeszcze zobaczyć w Zurychu? Zarówno mieszkańcy miasta, jak i odwiedzający je turyści uwielbiają piesze wycieczki na znajdujące się nieopodal wzgórze Üetliberg. Rozpościera się z niego zapierający dech w piersi widok na panoramę całego Zurychu.

Zurych – informacje praktyczne

Zurychski port lotniczy znajduje się ponad 2 godziny drogi od centrum miasta. Na szczęście autobusy kursujące na trasie "lotnisko – Zurych" oraz "Zurych – lotnisko" są dostępne dla pasażerów przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Przed wyjazdem warto dobrze wybrać miejsce noclegowe. Ceny hoteli i hosteli są dosyć wysokie. Za pokój dwuosobowy o średnim standardzie płaci się średnio 180 franków szwajcarskich (około 680 złotych) za noc. Tańsze noclegi znaleźć można na obrzeżach miasta, ale należy pamiętać, że wówczas zapłaci się więcej za komunikację miejską (która również nie jest tania).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pablo Bonfiglio/Getty Images

Pozostałe wiadomości