Trogir w Chorwacji ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To miejsce idealne dla miłośników historii. W Trogirze znajduje się wiele średniowiecznych zabytków (np. katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko), których zwiedzanie może być niezapomnianą przygodą.
Trogir jest niewielką miejscowością położoną blisko popularnego wśród turystów Splitu. Niedaleko Małej Wenecji, jak nazywany jest Trogir, znajdują się liczne plaże, na których spotkać można niejednego miłośnika kąpieli słonecznych i wodnych.
Trogir – portowe miasto w Chorwacji
Trogir w Dalmacji to jedno z miejsc, które sprawiają, że Chorwacja jest popularnym celem podróży. Położony jest na wyspie i otoczony kanałami, dzięki czemu nazywa się potocznie Małą Wenecją. Zamieszkuje go ok. 13 tys. osób. Mostem łączy się z pobliską wyspą Ciovo, której znakiem rozpoznawczym są piękne plaże. Około 25 km od Trogiru znajduje się inne ciekawe chorwackie miasto – Split. Bliska odległość tych miejsc sprawia, że nie trzeba się zastanawiać – Trogir czy Split, a może Ciovo. Dysponując wypożyczonym samochodem można odwiedzić i zwiedzić wszystkie wymienione miejsca.
Trogir założyli ok. III wieku p.n.e. greccy marynarze z wyspy Vis. W II wieku p. n. e. miasto zdobyli Rzymianie. W trakcie ich rządów Trogir stał się ważnym ośrodkiem portowym. Intensywna rozbudowa miasta nastąpiła w XII i XIII wieku. Dziś mieszkańcy Trogiru utrzymują się przede wszystkim z turystyki. W sezonie miasto może odwiedzić nawet 20 tys. turystów, bowiem taką bazą noclegową dysponuje Trogir.
Zwiedzanie Trogiru
Trogir to miejsce idealne dla osób lubiących wielogodzinne zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc o bogatej historii. Wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem, średniowiecznym układem ulic i unikalną architekturą. Patronem miasta jest błogosławiony Jan z Trogiru. Jego figura umieszczona jest na Bramie Lądowej przebudowanej w XVI w. Wchodzi się przez nią na stare miasto oddzielone od nowej części Trogiru sztucznym kanałem, wzdłuż którego cumują łodzie i jachty.
Większość zabytków miasta znajduje się na jego placu głównym. Przy placu Jana Pawła II (czyli Trg Ivana Pavla II) znajduje katedra św. Wawrzyńca wybudowana na ruinach kościoła zniszczonego w 1123 roku w trakcie najazdu Saracenów. Jest to ciekawa budowla, ponieważ stanowi swoisty mix stylów architektonicznych, tj. wczesnogotyckiego, weneckiego i renesansowego. Wejście do katedry ozdobione jest romańskim portalem Radovana, po bokach którego dostrzec można rzeźby Adama i Ewy. Katedra słynie też z kaplicy bł. Ivana Ursini, barokowego głównego ołtarza i kamiennej chrzcielnicy. Obok katedry stoi, budowana w XV i XVI wieku, dzwonnica (47 m wysokości), z której można podziwiać panoramę miasta.
Na uwagę zasługuje również pałac Cipiko z XV w, w którym mieszkała zamożna rodzina Cipiko, mająca wpływ na rozwój miasta. Cechą charakterystyczną pałacu są trzyczęściowe okna z kamienną balustradą, tzw. triforia. Na starówce podziwiać można też stojącą naprzeciwko katedry na placu Jana Pawła II wieżę zegarową wybudowaną w XV wieku. Stanowi ona pozostałość po kościele św. Sebastiana. Obok wieży zegarowej znajduje się tzw. miejska loggia, która w przeszłości pełniła rolę sali rozpraw. Obecnie znajduje się w niej płaskorzeźba "Sprawiedliwość" z 1471 roku.
Trogir to coś więcej niż tylko historyczne budowle przy placu Jana Pawła II. Liczne atrakcje i zabytki znaleźć też można spacerując deptakiem miejskim przy rzece Riva. Jest wśród nich kościół św. Dominika zbudowany z tego samego kamienia, co Biały Dom w Waszyngtonie. Niedaleko kościoła znajduje się pomnik Augustina Kazotica, a na krańcu bulwaru stoi XV-wieczna twierdza Kamerlengo.
Zwiedzając Trogir warto również zobaczyć altanę z XIX wieku wybudowaną dla marszałka Marmonta, basztę św. Marka i kościół Matki Bożej z Góry Karmel.
Trogir i okoliczne plaże
Trogir to także miejsce, w którym można po prostu odpocząć. Spędzanie wakacji w Małej Wenecji nie musi ograniczać się do zwiedzania miasta. Zaletą tego miasta jest też dostęp do ciepłej i czystej wody, łagodne zejście do morza, brak większych fal. W ścisłym centrum miasta nie ma plaż. Są tam jedynie płyty betonowe, na których można się opalać. Jednak już niedaleko starówki znaleźć można typowe żwirkowo-kamieniste plaże. Zwolennicy mniej aktywnego spędzania urlopu mogą udać się również na plażę Pantan, która oddalona jest od miasta o jedyne 1,5 km. Osoby pragnące w trakcie urlopu odwiedzić Trogir i odpocząć na plaży, mogą udać się na wyspę Ciovo, gdzie znajduje się plaża Copacabana, przez turystów nazywana "Copacabaną Okrugu". Jest to najpopularniejsze miejsce do plażowania na całej riwierze trogirskiej. Można tam dowiedzieć się, czym jest parasailing, spróbować windsurfingu oraz skorzystać z ciekawej oferty gastronomicznej. Ponadto pomiędzy Trogirem i Okrug Gornji znajduje się żwirowa plaża Marinova Draga Saldun odwiedzana najczęściej przez rodziny z małymi dziećmi. Popularnością cieszy się też położona około 4 km od Trogiru żwirowa plaża Medena.
Zobacz także:
- Wyruszył w góry, żeby znaleźć najlepszą szarlotkę. "To jest dla mnie taki tatrzański przysmak"
- Rzucili wszystko, by założyć sklep charytatywny. "Poświęcamy się temu w całości"
- Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "To nasza odpowiedź na pocovidowy świat"
Zobacz wideo: Krynica Morska i jej atrakcje. Co oferuje?
Autor: Adrian Adamczyk