Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą Morza Śródziemnego. To przepiękne miejsce, które podbija serca wszystkich turystów. Sądzono, że to właśnie tutaj miała się znajdować mityczna Atlantyda. Obecnie Sardynia przyciąga przede wszystkim osoby, które chcą wypocząć na malowniczych plażach. Najpiękniejszą plażą Sardynii określana jest La Pelosa. Reportaż o Sardynii przygotowała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik.
Zobacz też: Kobiety z Sardynii. Twarde i zdecydowane strażniczki tradycji >>>
Czym Sardynia przyciąga turystów? Właśnie takimi plażami jak La Pelosa. Wkraczając na nią, wiele osób ma wrażenie, jakby wchodziły niemalże do raju. Drobny biały piasek podkreśla turkusowy odcień wody okalającej w tym miejscu wybrzeże Sardynii. Poznaj lepiej to niesamowite miejsce!
Gdzie dokładnie znajduje się plaża La Pelosa?
Plaża La Pelosa to część regionu administracyjnego Sardynia należącego do Włoch. Sama plaża położona jest około 2 km od miasteczka Stintino, na przylądku Falcone, w północno-zachodniej części wyspy. La Pelosa rozciąga się na długości około 300 m. Jej podłoże to drobny biały piasek. Plaża ma bardzo łagodne zejście do morza, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby, które przyjeżdżają na urlop na Sardynię z małymi dziećmi. Zachwycający jest również kolor wody – ma odcień głębokiego turkusu.
Zobacz też: Włochy. Wybuch wulkanu Stromboli. Ludzie musieli uciekać z wyspy >>>
Najważniejsze informacje dotyczące wypoczynku na plaży La Pelosa
Przed udaniem się na plażę La Pelosa należałoby ją nieco bliżej poznać w teorii. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak do niej dotrzeć. Plaża położona jest w pobliżu miasteczka Stintino , które jest oddalone ok. 50 km od lotniska w Fertilii. Stamtąd bez problemu dotrze się samochodem do Stintino. Można zdecydować się też na podróż autobusem do tej miejscowości. Z samego Stintino regularnie kursują autobusy, które dowożą turystów na La Pelosę. Jeżeli podróżuje się wynajętym lub własnym samochodem, można go zostawić na bezpłatnym parkingu mieszczącym się w pobliżu plaży. Niedaleko znajdują się też restauracje i sklepiki, a także wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego. Podstawowy sezon trwa tutaj od maja do września. Trzeba jednak mieć na względzie, że plaża jest niezwykle popularna i przez większość czasu oblegają ją turyści. Na plaży La Pelosa nie można opalać się topless .
La Pelosa – nie tylko opalanie
La Pelosa to doskonałe miejsce do wypoczynku nad wodą. Jednak nie tylko osoby lubiące się opalać mogą wybrać tę plażę na spędzenie kilku dni urlopu. Warunki panujące przy plaży sprawiają, że La Pelosa to idealne miejsce na aktywny wypoczynek . Woda jest bardzo czysta, dlatego można tu bez problemu obserwować różne gatunki ryb, również dość blisko brzegu. Miejsce to chwalą szczególnie miłośnicy snorkelingu . Są tu również dobre warunki do tradycyjnego nurkowania. W okolicy Capo Caccia można wziąć udział w eksploracji jaskiń połączonej z nurkowaniem. La Pelosa otoczona jest roślinnością charakterystyczną dla regionu śródziemnomorskiego. Z uwagi na to, że plaża leży blisko przylądka oraz przybrzeżnych wysp, często panują na niej spokojne i przyjazne wypoczynkowi warunki pogodowe. Jednak trzeba pamiętać o tym, że miejscami mogą pojawić się silne prądy morskie.
Zobacz też: O czym pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje? >>>
Co warto zobaczyć w okolicy plaży La Pelosa?
Kiedy nadejdzie czas, aby zrobić przerwę w plażowaniu, warto wiedzieć, jakie atrakcje czekają na turystów w okolicach plaży La Pelosa . Swoje pierwsze kroki można skierować do Stintino, gdzie działa wiele restauracji i kafejek, w których można skosztować lokalnej kuchni – szczególnie potraw przygotowywanych ze świeżych ryb i owoców morza. Duże wrażenie robią również oświetlone nocą przystanie jachtowe. Można odwiedzić też dyskoteki czy lokale gastronomiczne otwarte do późnych godzin nocnych. Latem w Stintino odbywa się Stintino Summer Festival, oprócz tego warto też wziąć udział w jednym z regionalnych świąt – La Sagra del Polpo, La Regata della Vela Latina i La festa in onore della Beata Vergine della Difesa.
Warto też poznać bliżej pobliskie wysepki . Jedną z nich jest Asinara, na której dawniej znajdowała się kolonia karna oraz szpital. Obecnie jest tutaj utworzony Park Narodowy Asinara z uwagi na występowanie na wyspie unikatowych gatunków zwierząt. Wyspę wolno zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem.
Jeżeli można pozwolić sobie na przeznaczenie większej ilości czasu na zwiedzanie różnych zakątków wyspy, to warte zobaczenia są między innymi megalityczne wieże warowne pochodzące z II tysiąclecia p.n.e., których stworzenie przypisuje się cywilizacji nurgijskiej. Wiele ciekawych zabytków pochodzących z różnych okresów można zobaczyć również w Cagliari – stolicy wyspy. Do najciekawszych zabytków zalicza się między innymi amfiteatr rzymski z II wieku oraz budowle sakralne – kościół San Saturnino i katedrę z XII wieku. Interesującymi obiektami są również fortyfikacje pochodzące z XIV wieku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN