Świat

Hrabstwa w Anglii – gdzie znajdziesz największe atrakcje?

Świat

Aktualizacja:
Tonywestphoto/Getty Images

Hrabstwa w Anglii to nie tylko klasyczne brytyjskie budownictwo i kwieciste doliny. To także jedyne w swoim rodzaju plaże, muzea i architektoniczne świadectwa przeszłości ze słynnym Stonehenge na czele. Co warto zwiedzić w pierwszej kolejności?

Lokalne dania z ryb i owoców morza, starożytne budowle i zabytki, a może po prostu wypoczynek na łonie przyrody? Hrabstwa w Anglii dają do wyboru szerokie spektrum turystycznych atrakcji. Anglia to dużo więcej niż Londyn – warto odkryć najpiękniejsze miejsca na Wyspach!

Hrabstwa w Anglii – atrakcje i najpiękniejsze miejsca

Hrabstwa to angielskie odpowiedniki polskich województw. Układając plan wycieczki po Wyspach, warto starannie zaplanować trasę i wybrać najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia. Które miasta i miasteczka zasługują na szczególną uwagę?

Yorkshire – wzgórza, doliny i Kapitan Cook

To największe hrabstwo w Anglii jest naszpikowane atrakcjami rozmieszczonymi po urokliwych miastach i miasteczkach. Godne polecenia są szczególnie Hull, które zdobyło tytuł UK City of Culture (miasto kultury Zjednoczonego Królestwa), York oraz Harrogate. Godne podziwu są także zielone doliny i wzgórza wyżyn Dales, purpurowe od wrzosów North York Moors, gdzie znajduje się park narodowy. Yorkshire to oczywiście również zabytki: ruiny opactwa Whitby Abbey, znajdujące się na otwartym powietrzu muzea czy dom rodziny Bronte.

Jedną z najpiękniejszych miejscowości w Yorkshire jest Staithes, znajdująca się w północnej części hrabstwa. Dawniej była jednym z największych portów rybackich na północnym wybrzeżu Wielkiej Brytanii, dziś to piękna wypoczynkowa miejscowość z małą, urokliwą plażą. Znajduje się tu także muzeum angielskiego odkrywcy kapitana Cooka, który spędził tu kilka lat swojego życia. Zawdzięczająca mu swoją nazwę gospoda Captain Cook Inn serwuje pyszne lokalne dania przyrządzone ze świeżo złowionych ryb.

Kornwalia – królestwo wysp i plaż

Kornwalia to najdalej wysunięte na zachód hrabstwo w Anglii, obejmujące rozległy, podzwrotnikowy archipelag Scilly składający się z 40 wysp. Ten inspirujący region oferuje znacznie więcej niż wakacje nad morzem, choć znajdujące się w nim plaże są pierwszorzędne. Do najciekawszych aktywności podczas wizyty w Kornwalii należy zaliczyć zwiedzanie galerii Porthminster w St Ives, gdzie znajdziemy dzieła współczesnej sztuki brytyjskiej, a także podziwianie cudów natury w ogrodzie botanicznym Eden Project. Inne ciekawe miejsce to ścieżki turystyczne w Padstow północnej części Kornwalii, a w szczególności Camel Trail, która powstała wzdłuż dawnej linii kolejowej. Przebiega ona przez bogate w dziką przyrodę tereny i jest idealna do rowerowych wycieczek.

Godna polecenia jest miejscowość Port Isaac, podobnie jak Padstow znajdująca się w północnej części Kornwalii. Lokalne władze zbudowały na obrzeżach miasteczka wielki parking, by zachęcić odwiedzających do poruszania się pieszo. Taka polityka sprawia, że można tu oddychać świeżym powietrzem i odpocząć od miejskiego zgiełku. Port Isaac, jako miejscowość portowa, słynie także z dań przyrządzanych z łowionych tu krabów i homarów.

Dorset – miejsce, gdzie zatrzymał się czas

Piaszczyste i żwirowe plaże, skalne twory wyrzeźbione przez przypływy i setki skamieniałości – tak można opisać wybrzeże hrabstwa Dorset. Plaża w Lyme Regis, znana z książek Jane Austen, to jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku z rodziną. Znajduje się ona w uroczej zatoczce, a w znajdujących się nieopodal restauracjach możemy spróbować słynnego Dorset cream tea, czyli herbaty serwowanej ze słodkimi przekąskami.

Na południu hrabstwa Dorset znajduje się Tyneham – zdaniem wielu odwiedzających najpiękniejsza miejscowość regionu. Czas zatrzymał się w niej na 1943 roku – to wtedy brytyjska armia kazała wszystkim opuścić miasteczko, chcąc założyć tam ośrodek szkoleniowy. Tyneham nie zostało ponownie zasiedlone. Współcześnie jest otwarte dla zwiedzających w weekendy oraz wakacje. Zwiedzający mogą przejść główną ulicą i podziwiać zabytkową zabudowę, w tym budynek szkoły oraz kościół.

Wiltshire – w cieniu Stonehenge

Warte odwiedzenia hrabstwo w Anglii to także Wiltshire. To tu jest Stonehenge, jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Ale to nie jedyna rzecz, jaką ma do zaoferowania Wiltshire. Kamienne kręgi znajdujące się w miejscowości Avenbury również przyciągają tłumy. Starożytny krąg kamieni otacza tereny mieszkalne (znajdują się dosłownie w jego centrum). Wielu odwiedzających decyduje się na... piknik wśród tych skalnych obelisków. W pobliżu wioski znajduje się także Silbury Hill, czyli największy usypany przez człowieka kopiec w Europie. Zmęczeni zwiedzaniem turyści często odwiedzają lokalny pub, Red Lion, w którym można napić się lokalnie uwarzonego piwa.

Częstym punktem wizyt turystów jest także 800-letnia katedra w Salisbury. Ta gotycka świątynia jest uosobieniem średniowiecznego angielskiego budownictwa i powinni ją zwiedzić wszyscy wielbiciele historii.

Zapraszamy do obejrzenia materiału: Polska instamama i jej dzieci podbijają Wielką Brytanię

>>> Zobacz także:

Notting Hill. Kultowa dzielnica Londynu i mekka influencerów

Sorrento - co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje, zabytki i plaże

Plac św. Piotra w Watykanie. Co warto o nim wiedzieć? Ciekawostki i bilety na msze

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości