Indie słyną ze wspaniałej kultury, smacznej kuchni i pięknych zabytków. Na liście najważniejszych indyjskich budowli znaleźć można m.in. dwie wspaniałe twierdze: Czerwony Fort w Agrze i Czerwony Fort w Delhi. Czym charakteryzują się słynne indyjskie zamki obronne?
Z czym kojarzą się Indie? Przede wszystkim z filmami Bollywood, świętą rzeką Ganges, pysznymi potrawami z curry, hinduskimi bogami i legendarnymi zaklinaczami węży. Indie to również wspaniałe zabytki, takie jak majestatyczny Tadż Mahal, bogato zdobiony Fort Amer czy zjawiskowy Pałac Wiatrów. Na szczególną uwagę zasługują także dwie twierdze obronne, będące prawdziwymi perłami indyjskiej architektury – Czerwony Fort w Agrze i Czerwony Fort w Delhi. Budowle zachwycają nie tylko ogromnym rozmiarem i pięknymi zdobieniami, ale i niezwykle ciekawą historią.
Historia Czerwonego Fortu w Agrze
Agra to milionowe miasto położone w północnej części Indii, w stanie Uttar Pradesh, nad rzeką Jamuną. Słynie przede wszystkim ze znajdującego się na jej przedmieściach symbolu kraju – Tadż Mahal. Zaledwie 25 minut spacerem od mauzoleum znajduje się drugi wspaniały zabytek – ogromnych rozmiarów Czerwony Fort. Piękna budowla z czerwonego kamienia została wzniesiona w XVI wieku za panowania cesarza Akbara z dynastii Wielkich Mogołów. Wcześniej w miejscu fortu stała inna twierdza obronna należąca do dynastii Radźputów. Przez wieki przechodziła ona z rąk do rąk, stając się siedzibą wielu kolejnych sułtanów, królów i cesarzy. Po zdobyciu twierdzy w Agrze Akbar postanowił ją rozbudować. Za jego panowania w murach fortu stanęło 500 nowych budowli, a kolejni władcy dodawali dodatkowe elementy.
Architektura Czerwonego Fortu w Agrze
W czasach swojej świetności Czerwony Fort w Agrze mieścił blisko tysiąc różnych budowli: pałace, meczety, skarbce, budynki rządowe, zbrojownie i domy mieszkalne. Do czasów dzisiejszych przetrwało zaledwie 30 z nich. Pierwsze budowle mieszczące się na terenie twierdzy powstały z czerwonego piaskowca, późniejsze zaś z modnego wówczas marmuru. Czerwony Fort w Agrze to kompleks budowli otoczony wysokim na 20 metrów murem i szeroką na 10 metrów fosą. Do środka prowadzą dwa wejścia: Brama Delhi i Brama Amara Singha. Wewnątrz zaś znaleźć można zespół kilkudziesięciu wspaniałych budowli, m.in. Perłowy Meczet, Pałac Dżahangira czy prywatną rezydencję samego Akbara. Czerwony Fort w Agrze znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia Czerwonego Fortu w Delhi
Delhi, leżąca w północnej części kraju stolica Indii, słynie z wielu wspaniałych zabytków. Jednym z nich jest symbol miasta – Czerwony Fort, zwany Lal Qil’ah. Powstał, gdy władca indyjski Dżahana postanowił przenieść stolicę kraju z Agry do Delhi. Budowę kompleksu pałacowego rozpoczęto w 1638 roku, a zakończono dekadę później. Przez ponad dwa wieki pełnił on funkcję rezydencji cesarskiej i ważnego ośrodka kulturalno-społecznego. W 1857 roku ostatni cesarz Shah II został z niego wygnany przez najeżdżające na Indie wojska brytyjskie. Wówczas fort został splądrowany i uległ znacznemu zniszczeniu. Brytyjczycy używali go jako kwatery swojej armii.
Architektura Czerwonego Fortu w Delhi
Podobnie jak w przypadku twierdzy w Agrze, nazwa Czerwonego Fortu w Delhi pochodzi od koloru piaskowca, z którego został wykonany. Fortyfikacja została wzniesiona nad rzeką Jamuną, która pełniła funkcję fosy. Do środka prowadzi Brama Lahore, skierowana w stronę pakistańskiego miasta o tej samej nazwie. Tuż za bramą znajdował się niegdyś pokaźnych rozmiarów targ. W środku kompleksu podziwiać można dobrze zachowane do czasów dzisiejszych pałace, apartamenty cesarskie, domy mieszkalne dla cesarskich małżonek, meczety i sale audiencyjne oraz wiele zdobionych bastionów, wieżyczek i bram. To, co robi największe wrażenie na turystach, to ozdobne akweny na terenie fortyfikacji. Wszystkie rezydencje cesarskie łączył specjalnie wykopany kanał, zwany Rajskim Strumieniem. Natomiast rezydencja dam dworu stanęła nad sadzawką, do której strumień wpada. Czerwony Fort w Delhi znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz wideo: Tłumy na brzegach Gangesu. Hindusi uczcili święto Chhath
Zobacz też:
Autor: Adrian Adamczyk