Chociaż pomysł na jego wybudowanie zrodził się w latach 80. XX wieku, to na realizację przyszedł czas całkiem niedawno. Najdłuższy most na świecie – o długości aż 55 kilometrów – powstał w 2018 roku w Chinach.
Koszt budowy szacuje się na ok. 16 miliardów dolarów. Najdłuższy most na świecie łączy Hongkong, Zhuhai oraz Makau i powstał po to, żeby skrócić czas podróżowania między tymi popularnymi miastami. Ta ogromna konstrukcja ma dwie jezdnie i aż sześć pasów ruchu.
Dlaczego najdłuższy most na świecie powstał w Chinach?
Swobodne podróżowanie po Chinach – ze względu na ogromną powierzchnię państwa – jest często nie lada problemem dla jego mieszkańców. Z tego powodu powstały plany budowy nowego mostu, który miał łączyć Hongkong z Makau, czyli dwa najbardziej zurbanizowane regiony świata. Dotychczas, aby przedostać się z jednego miasta do drugiego, potrzeba było kilku godzin. Dzięki nowej inwestycji czas podróży skrócił się do ok. pół godziny. Droga wynosząca wcześniej ok. 160 kilometrów liczy obecnie ich tylko 30.
Najdłuższy most na świecie określany jest akronimem HZMB (Hong Kong–Zhuhai–Makau Bridge). Ten „inżynieryjny cud” (jak często bywa też nazywany) pobił swym rozmiarem inny chiński most – Qingdao Haiwan Bridge, przecinający zatokę Jiaozhou, którego długość wynosi 42 kilometry.
Jak wygląda najdłuższy most świata? Otóż gigantyczna konstrukcja składa się z trzech podwieszanych mostów oraz podmorskiego tunelu o długości 6 kilometrów, do którego wjazd znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie (jednej z dwóch skonstruowanych w ramach przedsięwzięcia). Warto także wspomnieć o tym, że most został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi czy ataki tajfunów.
W uroczystym otwarciu najdłuższego mostu na świecie brał udział prezydent Chin – Xi Jinping.
Kontrowersje wokół najdłuższego mostu na świecie
Jak się okazuje, budowa najdłuższego mostu na świecie, łączącego trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej, nie odbyła się bez kłopotów. Prace po stronie kontynentalnej ruszyły już w 2009 roku, a ich zakończenie przewidziane było początkowo na rok 2016. W międzyczasie jednak pojawiły się trudności uniemożliwiające sfinalizowanie budowy w założonym terminie. Dopiero dwa lata później można było w pełni korzystać z tego architektonicznego giganta. Najdłuższy most na świecie został otwarty pod koniec października 2018 roku. Nie wszyscy jednak tę wiadomość przyjęli pozytywnie – okazało się bowiem, że mostem mogą poruszać się głównie autobusy i ciężarówki. Podróżujący samochodem osobowym muszą zdobyć specjalne przepustki.
Nie można jednak zaprzeczyć, że most ten znacznie poprawił komunikację między Hongkongiem a Makau. Mówi się, że w dłużej perspektywie czasu jego budowa ma także pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy obu regionów we wschodnich Chinach. Wiele osób sądzi jednak, że tym samym konstrukcja będzie szkodziła ekosystemowi. Jaki będą długofalowe konsekwencje jej powstania? Czas pokaże.
Najdłuższe mosty na świecie – jakie inne konstrukcje imponują rozmiarem?
Oprócz wymienionych Hong Kong–Zhuhai–Makau Bridge oraz Qingdao Haiwan Bridge, należy wspomnieć o innych chińskich mostach, które imponują swoimi rozmiarami. Są to:
- most nad zatoką Hangzhou liczący około 36 kilometrów,
- Runyang – czyli kompleks mostowy o długości ponad 35 kilometrów,
- most Dongai o długości ok. 32 kilometrów,
- most Jintag liczący ok. 26 kilometrów.
Kolejnym architektonicznym gigantem jest most mieszczący się w Stanach Zjednoczonych. Lake Pontchartrain Causeway znajduje się w stanie Luizjana i prowadzi przez jezioro Pontchartrain. Ma około 38 kilometrów długości. Nieco mniejszy (o 2 kilometry) jest – usytuowany w tym samym regionie – Manchac Swamp Bridge. Został on zbudowany na bagnie.
Wśród najdłuższych mostów świata wymienia się także tzw. Drogę Króla Fahda, będącą kombinacją mostów i grobli komunikacyjnych, które łączą Bahrajn z Arabią Saudyjską. Konstrukcja ta liczy w sumie aż 26 kilometrów.
Jeżeli chodzi o Europę, to najdłuższym mostem na kontynencie jest Vasco Da Gama Bridge, który znajduje się w rejonie Lizbony (w Portugalii) i liczy 17 kilometrów długości. Swoją nazwę otrzymał on w pięćsetną rocznicę odkrycia przez tego sławnego żeglarza drogi morskiej z Europy do Indii.
Wycieczka szkolna do Chin i Korei? Da się! Obejrzyjcie wideo:
Zobacz także:
Dom w stodole i najdłuższa kuchnia w Polsce
Maci Curron ma najdłuższe nogi na świecie
Autor: Adrian Adamczyk