Świat

Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Największe atrakcje miasta

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
The Image Bank RF Scott E Barbour/GettyImages

Marrakesz to jedno z najpiękniejszych miast w Maroku, które przyciąga turystów z całego świata. Miejsce zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Zabytki Marrakeszu wyróżniają się oryginalną architekturą i formą. Dowiedz się, co warto zwiedzić w tym mieście.

Jak zaplanować wycieczkę do Marrakeszu?

Przed wyjazdem do Maroka warto sprawdzić, gdzie jest Marrakesz. Jest to miasto położone w zachodniej części kraju, u stóp Atlasu Wysokiego. Stanowi siedzibę administracyjną regionu Marrakesz-Safi i ma około 912 tysięcy mieszkańców. Ze względu na sprzyjający klimat wczasy w Marrakeszu warto zaplanować nie tylko w okresie wakacji, ale także w miesiącach jesiennych i zimowych. Marrakesz w grudniu i styczniu również jest piękny, a panująca w tym czasie temperatura (kilkanaście stopni Celsjusza) sprzyja zwiedzaniu.

Planując wakacje w Marrakeszu, należy się również dowiedzieć, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa. Wbrew powszechnej opinii miasto jest spokojne i nie ma powodów, żeby odczuwać zagrożenie podczas codziennych spacerów. Na ulicach można spotkać żołnierzy i policjantów, którzy dbają o to, aby każdy czuł się komfortowo. Należy jedynie pamiętać, że jest to region o zupełnie innej kulturze, dlatego szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, zwłaszcza w kwestii ubioru. Muszą więc zrezygnować z głębokich dekoltów i krótkich spódniczek. Jeśli chodzi o kradzieże, to sprawa wygląda podobnie jak w każdym turystycznym mieście, dlatego oczy zawsze należy mieć szeroko otwarte. Śmiało można stwierdzić, że bezpieczeństwo w Marrakeszu jest na dobrym poziomie.

Jakie jeszcze informacje o Marrakeszu mogą być przydatne? Warto wiedzieć, że do wyjazdu nie jest potrzebna wiza, ale wymagany jest paszport, który powinien być ważny co najmniej pół roku. Językami urzędowymi są arabski, francuski i berberyjski, jednak bez problemu można porozumieć się również po angielsku. Klimat w Marrakeszu jest korzystny dla turystów, ponieważ w lecie jest bardzo ciepło, natomiast zimą, mimo sprzyjającej temperatury w ciągu dnia, noce bywają chłodne i pochmurne. Dlatego warto przygotować ubrania na każdą pogodę.

Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Najważniejsze atrakcje miasta

Zwiedzanie Marrakeszu warto zaplanować na kilka dni. Miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych i urokliwych miejsc, w których dobrze jest zatrzymać się na dłużej niż tylko na chwilę. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Marrakeszu jest Czerwone Miasto (Medinat al Hamra). Znajdujące się na jego terenie zabytki zostały zbudowane z błotnych cegieł, powstałych z barwionej na czerwono ziemi. Dzięki temu budowle są bardzo fotogeniczne i stanowią turystyczny symbol miasta.

Kolejnym godnym uwagi miejscem jest Dżami al-Fana, słynny plac w Marrakeszu. Znajduje się niedaleko Meczetu Księgarzy i stanowi jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych miasta. Odchodzą od niego wąskie uliczki, przez co robi wrażenie dużo większego niż w rzeczywistości. Plac pełni funkcję rynku, który stale tętni życiem. Mieszczą się tu restauracje i stragany, odbywają się występy artystyczne i zapasy bokserskie.

Na szczególną uwagę zasługuje znany na całym świecie ogród Majorelle w Marrakeszu, uznawany za najpiękniejsze miejsce w całym mieście. Znajdują się tam okazałe zbiory egzotycznych roślin, które stanowią znakomity kontrast dla hałaśliwej metropolii. Pomalowane na niebiesko budynki dodają całości wyjątkowego charakteru i wyrazistości.

Pałac El Bahia w Marrakeszu to także obowiązkowy punkt podczas zwiedzania miasta. Jest to pochodząca z XIX wieku rezydencja wybudowana z inicjatywy dwóch wezyrów. Tworzą ją dwa budynki, które łączy wspólny dziedziniec wyłożony azulejos, czyli charakterystycznymi małymi płytkami, często spotykanymi w architekturze i sztuce Maroka, Portugalii oraz Hiszpanii. Pałac to doskonałe miejsce na odpoczynek z dala od tłoku i gwaru miasta.

Inne ciekawe miejsca w Marrakeszu

Poza typowymi zabytkami warto również zainteresować się riadami w Marrakeszu, które stanowią atrakcję samą w sobie. Są to tradycyjne marokańskie domy przerobione na obiekty noclegowe o niepowtarzalnym klimacie. Mieszczą się najczęściej w pięknych starych budynkach ozdobionych niezwykłymi dekoracjami, takimi jak witraże i drewniane ażurowe okiennice. Choć zlokalizowane są zazwyczaj w centrum miasta, są odseparowane od zatłoczonych ulic. Często wyposażone są w małe baseny i tarasy, a z ich pokoi roztacza się piękny widok na miasto. Riady w Marrakeszu stanowią znakomitą alternatywę dla drogich hoteli, ponieważ zapewniają większą prywatność i spokój, a przy tym mają wyjątkową atmosferę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Połączył podróże z treningami

Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości