Świat

Co warto zobaczyć w Agadirze? Atrakcje miasta

Świat

Aktualizacja:
Elena Odareeva/Getty Images

Agadir to wielowiekowe miasto w Maroko, usytuowane w zachodniej części państwa u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Atrakcyjność, komfort pobytu i bezpieczeństwo Agadiru sprawiają, że to najchętniej odwiedzany kurort przez zarówno turystów, jak i osób, wybierających się na wczasy.

Szerokie plaże Agadiru rozciągają się na ponad 10 km. Latem temperatura w Agadirze oscyluje wokół 26–27 st. C w cieniu, a temperatura wody – ok. 24 st. C. Wszystko to sprawia, że wakacje w Agadirze stanowią atrakcyjną propozycję dla każdego, kto pragnie prawdziwie wypocząć. W trakcie pobytu warto sprawdzić wszystkie atrakcje miasta i zapoznać się z tutejszą fenomenalną kuchnią.

Agadir – historia przemian z małej osady do największego centrum wypoczynkowego Maroka

Znajdujący się w Maroku Agadir jest miastem wielowiekowym, które zostało założone w średniowieczu (pierwszy raz Agadir pojawił się na mapie z 1325 roku), choć na terenach tych znajdowała się wcześniej handlowa osada fenicka. Tutaj, w 1505 roku została założona faktoria handlowa przez Portugalczyków, którzy w ramach ekspansji opanowywali wówczas terytoria północno-zachodniej Afryki. W 1541 roku Agadir został jednak przejęty przez wojska sułtana Mohammeda Ash-Sheikha, który tym samym zapoczątkował panowanie w Maroku dynastii Sadytów. Dobre położenie geograficzne i dostęp do wód oceanu sprawiały, że Agadir szybko się rozwijał. W 1572 roku wybudowano cytadelę zwaną Kasba (budowę fortecy rozpoczęli jeszcze Portugalczycy na początku wieku). Do dziś, nad dominującym nad miastem wzgórzu, przy krańcu Zatoki Agadirskiej, widnieją napisy nad wejściem do cytadeli. Głoszą one: "Bóg, ojczyzna, król". Kasba jest nadal jednym z najciekawszych zabytków i zarazem turystycznych atrakcji Agadiru.

Współcześnie Agadir jest siedzibą administracyjną regionu Sus-Massa i ważnym ośrodkiem przemysłu cementowego i rybnego. Zamieszkiwany przez ponad 420 tysięcy osób słynie jednak ze swojej bogatej i atrakcyjnej oferty turystycznej. Szacuje się, że miasto jest najczęściej odwiedzanym przez zagranicznych turystów marokańskim kurortem. Trudno się temu dziwić – plaże Agadiru, fale oceanu, piękne widoki i zawsze wysokie temperatury sprawiają, że w wypoczynek w tym miejscu jest zawsze udany. Warto do tego dodać, że piaszczyste plaże Agadiru rozciągają się na długość ok. 10 km, a słonecznych dni w roku kalendarzowym jest aż trzysta. Turyści odwiedzający Maroko często podróżują także do sąsiednich miast, m.in. starożytnego Marrakeszu. Wielość zabytków Agadiru sprawia jednak, że nie trzeba opuszczać miasta, aby przez cały pobyt podziwiać piękną i wielowiekową kulturę.

Idealne miejsce na wczasy i wakacje – co warto zobaczyć w marokańskim Agadirze?

Głównymi atrakcjami marokańskiego Agadiru są niemalże zawsze dopisująca pogoda i szerokie, piaszczyste plaże, na których można wypocząć. W tym mieście znajduje się największa liczba hoteli spośród wszystkich kurortów Maroka. Decydując się na podróż do Agadiru organizowaną przez wybrane biuro podróży, zwykle warto skorzystać z tzw. wycieczek fakultatywnych, które pozwolą jeszcze bardziej poznać kulturę miasta.

W Agadirze warto zobaczyć oryginalną architekturę mariny i poznać jej klimat. Znajduje się tutaj szereg bazarów z świeżymi produktami prosto z morza. Marokańska kuchnia to zresztą jedna z większych atrakcji czekających na turystów. Posmakować można tutaj takich potraw, jak np. harira, tadżin i tradycyjny kuskus. Posiłki popić można charakterystyczną, słodką herbatą marokańską.

Ważną atrakcją jest agadirska filia Muzuem Berta Flinta w Marrakeszu, w którym można podziwiać szlachetne kamienie, dywany, kostiumy i ozdoby zgromadzone przez holenderskiego historyka sztuki. Innym, wartym uwagi miejscem jest Muzeum Dziedzictwa Narodowego w Agadirze. Wybierając się na wycieczkę wraz z najmłodszymi pociechami, warto zajrzeć do Alei Ptaków (ang. Bird Valley ), w której można poznać najbardziej egzotyczne gatunki.

Kiedy przyjechać do Agadiru? Temperatury i klimat

Latem, w okresie od czerwca do sierpnia, w Agadirze temperatury wynoszą średnio ok. 27–28 st. C. Co ważne, temperatury wody w tym okresie wynoszą aż 23–24 st. C, dlatego kąpiel w stanowi niezwykłą przyjemność.

Można też wybrać się tu zimą. Zwiedzanie Agadiru w grudniu, styczniu lub lutym wiąże się z innymi wrażeniami i klimatem. Z pewnością zaletą jest to, że na ulicach miasta nie jest wówczas tak tłoczno. Przykładowo, wyjazd do Agadiru w styczniu to świetny pomysł na ucieczkę od chłodnej, polskiej zimy. W Maroko temperatury dzienne zazwyczaj nie spadają niżej niż do 20 st. C. Chłodniej jest jednak nocą – wówczas czeka nas nawet 6 st. C.

Zobacz także:

Jezioro Titicaca – położenie, ciekawostki, zwiedzanie

Irbil w Iraku – jak dostać się do miasta i co warto w nim zobaczyć? Zabytki i atrakcje turystyczne

Zagraniczne wakacje – co zabrać do Chorwacji?

Zobacz wideo: Czym zająć dziecko w podróży?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości