Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Stary Hel - gdzie się znajdował?
Osada powstała zaledwie półtora kilometra od obecnego Helu. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z IX wieku. Ze względu obfitość śledzi w tym regionie Stary Hel zyskiwał na znaczeniu. Miejscowość szybko się rozrastała i w 1260 roku zdobyła prawa miejskie. W mieście zaczęły powstawać winiarnie, warsztaty szkutnicze, łaźnie oraz doskonale zaopatrzone tawerny.
Z tamtego okresu zachował się m.in. wykaz praw i obowiązków. I tak mieszkańcy osady nie mogli trzymać w obejściu zwierząt hodowlanych czy wyrzucać na ulicę rybich głów. Zakazane było korzystanie z usług prostytutek, co więcej panie, które wszczynały kłótnie w publicznym miejscu, musiały się liczyć z karą.
Warto dodać, że w kolejnych latach miasto trafiło w ręce Krzyżaków. To właśnie stąd miała wyruszyć flota, której celem było poskromienie grasujących na Bałtyku piratów.
Satry Hel - dlaczego nie ma już śladu po dawnej osadzie?
Legenda głosi, że całkowite zalanie Starego Helu to kara za zbyt wystawne i rozpustne życie jej mieszkańców. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Do upadku mogły się przyczynić śledzie, które pod koniec XV w. zaczęły wędrować w inne części Bałtyku. Rybacy tracili źródło utrzymania, co więcej osada zaczęła być coraz bardziej zależna od rosnącego w siłę Gdańska.
Co gorsza, w 1572 roku miasto strawił pożar. W kolejnych latach swoje zrobiło też morze, które coraz mocniej zaczęło wdzierać się ląd i podmywać okoliczne domostwa. W konsekwencji miasto z czasem zupełnie zniknęło pod wodą.
Na pozostałości Starego Helu natrafiono w dwudziestoleciu międzywojennym podczas budowy portu wojennego. Choć rozpoczęto tam prace archeologiczne, to ze względu na niespokojne czasy i ryzyko rychłego wybuchu wojny, zakończono wykopaliska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ta osada 113 dni w roku spowita jest cieniem. Odkryj wyjątkowe miejsce w Polsce
- Co robić w ferie zimowe? Poznaj atrakcje poszczególnych województw
- Popularne miasto wprowadza zakaz. To ulubione miejsce polskich turystów
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: podrize.onet.pl/ Magazyn TVN
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto Contributor/Getty Images