Belize – raj dla amatorów nurkowania i turystyki

Nurkowanie - Belize
Fot. Getty Images/Douglas Klug

Belize leży w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan. Na terenie dzisiejszego Belize w zamierzchłej przeszłości mieszkali Majowie. W okresie bliższym współczesności Belize było jedyną brytyjską kolonią na tym obszarze. Pierwszymi osadnikami z zewnątrz, którzy dotarli na Belize, byli brytyjscy drwale, przybywający tam od pierwszej połowy XVII wieku.

Zobacz też: Zwiedzanie Bergamo, jak je zaplanować, gdzie warto się wybrać? >>> 

W 1862 roku Belize, wówczas nazywane Brytyjskim Hondurasem, uznane zostało oficjalnie za angielską kolonię. Stan ten trwał dosyć długo, ponieważ dzisiejsze Belize było ostatnim obszarem w tej części świata, który nie był niepodległy. W 1964 roku Honduras Brytyjski uzyskał wewnętrzną autonomię, a 9 lat później zmienił nazwę na obowiązującą do dziś – Belize. Ostatecznie kraj ten uzyskał niepodległość w 1981 roku i wszedł w skład Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Belize City – tragiczna historia dawnej stolicy

Belize City to największe miasto w tym karaibskim państwie. Zostało założone w XVII wieku przez handlarzy niewolników i piratów i przez około 200 lat było stolicą Belize. Tragiczną datą w dziejach miasta jest 31 października 1961 roku, kiedy to huragan Hattie zniszczył 70% budynków w mieście. W związku ze zniszczeniami podjęto decyzję o przeniesieniu stolicy Belize w głąb lądu, do miasta Belmopan , które budowano od początku lat 60. Obecnie w Belize City można podziwiać Swing Bridge – zwodzony most zbudowany w XIX wieku w Liverpoolu oraz znajdujące się przy nim Muzeum Morskie, z licznymi morskimi eksponatami.

Great Blue Hole – niezwykłe miejsce do nurkowania na Belize

Zobacz też: Siena we Włoszech – co warto tam zobaczyć? >>> 

Miejsce to znajduje się na Morzu Karaibskim, w odległości około 80 kilometrów od Belize City. Jest to ogromna podwodna jaskinia o średnicy 300 metrów i głębokości 124 metry. Widać ją nawet z kosmosu. Pierwotnie była to jaskinia lądowa, ale wskutek podniesienia się poziomu wód, po zerwaniu się stropu została zalana. Otoczona jest pierścieniem rafy koralowej. Na głębokości 35 metrów znajduje się sala z pięknymi stalaktytami, niektóre z nich dochodzą do 15 metrów długości. Great Blue Hole idealnie nadaje się do nurkowania, a eksperci umieścili ją na liście 10 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jej zaletą jest też bardzo duża przejrzystość – widoczność dochodzi do 60 metrów. Nurkowanie turystyczne odbywa się najczęściej do stropu jaskini, czyli 35. metra. Specjaliści jako najlepsze miesiące do nurkowania w Great Blue Hole wskazują okres od stycznia do maja. W pozostałych miesiącach mogą je uniemożliwić silne opady deszczu. Ta niewątpliwa atrakcja Belize największy rozgłos uzyskała po filmach z wypraw organizowanych przez Jacquesa Cousteau. W 1970 roku Cousteau wpłynął do jaskini swoim statkiem badawczym, Calypso. Aby przedostać się przez rafę, użył niewielkiej ilości materiału wybuchowego, dzięki czemu mógł przepłynąć statkiem do jaskini, którą badał przez kilka miesięcy. Great Blue Hole została objęta patronatem UNESCO.

Zobacz też: Kuchnia gruzińska i jej smaki. Jakich dań z Gruzji warto spróbować? >>> 

Karaibskie Belize – wyspiarskie atrakcje

Największą wyspą Belize jest Ambergris Caye , choć jej wymiary nie są imponujące – 40 kilometrów długości i około 1,5 kilometra szerokości. Niegdyś zamieszkiwali ją Majowie, później była to przystań dla Meksykanów, uciekających przed wojną panującą w ich kraju. Swoją bazę wypadową mieli też tutaj piraci. Obecnie wyspę opanowują turyści, którzy cenią sobie piękne widoki, a przede wszystkim bliskość rafy koralowej. Wyspa kusi bardzo rozbudowaną bazą turystyczną z hotelami, ośrodkami windsurfingu, nurkowania czy pływania. Stolicą wyspy jest niewielkie miasteczko San Pedro, które liczy około 15 tysięcy mieszkańców. Jest to jednocześnie centrum rozrywki na tej największej wyspie Belize z licznymi restauracjami, barami i klubami.

Belize oferuje też atrakcje dla osób, które preferują raczej samotne wędrówki , z daleka od modnych i zatłoczonych kurortów. Takie warunki można znaleźć na wyspie Caye Caulker. Ma ona zaledwie 12 kilometrów kwadratowych, a najwyższy punkt wyspy ma… 2,4 metra. Dlatego jest to prawdziwy raj dla osób, które chcą trochę odpocząć od codziennego zgiełku.

Zobacz też: Kioto – atrakcje i ciekawe miejsca, do których warto się udać po przyjeździe do Japonii >>> 

Belize – pamiątki po Majach

Pierwszymi mieszkańcami Belize byli Majowie. Na obszarze kraju funkcjonuje blisko 1,5 tysiąca stanowisk archeologicznych, które pozwalają zapoznać się z dawną kulturą pierwszych mieszkańców wyspy. Najwięcej ciekawych zabytków można obejrzeć w Lamanai. Nazwa oznacza „zanurzonego krokodyla”, co jest wyrazem kultu Majów dla tego drapieżnika. Sam sposób dotarcia do miasta jest niezwykle ekscytujący – trzeba pokonać łodzią około 40-kilometrowy odcinek. W czasie podróży można natknąć się na różne dzikie zwierzęta, nawet na krokodyle. Lamanai na Belize zamieszkane było od XVI wieku p.n.e. aż do XVII wieku n.e. Największym obiektem Lamanai jest High Temple, czyli Wysoka Świątynia. Z jej szczytu można zobaczyć panoramę dżungli oraz lagunę na rzece New River. Pozostałe szczególnie interesujące budynki to Świątynia Maski i Świątynia Jaguara.

podziel się:

Pozostałe wiadomości