Świat

Siena we Włoszech – co warto tam zobaczyć?

siena włochy

Fot. Sen LI / Getty Images

Świat

Siena we Włoszech – co warto tam zobaczyć?

siena włochy

Fot. Sen LI / Getty Images

Siena to symbol Toskanii i jedno z najbardziej znanych włoskich miast. Niezwykłe jest jej położenie, historia i architektura. Miasto ma także wyjątkowy klimat, który można poczuć, spacerując po urokliwych uliczkach.

Ścisłe centrum Sieny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To niewielkie, ale ważne miasto. Prawdziwa perła włoskiej architektury. Znajdziemy w niej wiele pięknych, wartych zobaczenia miejsc. Siena jest położona na wzgórzach – dotarcie tam pieszo wymaga dobrej kondycji, ale można skorzystać z wielopoziomowych schodów ruchomych.

Więcej:

W herbie Sieny widnieje wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa. Według legendy synowie Remusa – Senio i Aschio – byli założycielami Sieny. Patronką miasta jest św. Katarzyna. Co warto zobaczyć w Sienie? Jest kilka miejsc, które są absolutnie obowiązkowe.

Siena i Piazza del Campo

Piazza del Campo uznaje się za jeden z najpiękniejszych placów na świecie. Wyłożony jest czerwoną cegłą i marmurem. Kształtem przypomina muszlę i jest podzielony na dziewięć części. Te segmenty odzwierciedlają Radę Dziewięciu, która zarządzała Sieną do początku XIV wieku. Piazza del Campo to plac o nietypowej budowie – jest lekko pochylony, łagodnie opadając do środka. Wieńczy go przepiękna renesansowa Fonte Gaia (Fontanna Radości), bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne.

To miejsce w Sienie zawsze tętni życiem i można tam poczuć prawdziwą atmosferę Toskanii. To właśnie na Piazza del Campo latem odbywa się wydarzenie o dużym znaczeniu dla mieszkańców – wyścigi konne Palio , w których biorą udział reprezentacje poszczególnych dzielnic miasta. To niezwykle ważna impreza i wieloletnia tradycja w Sienie.

Palazzo Pubblico

Przy głównym placu Sieny znajdziemy wiele przepięknych pałaców – jednym z nich jest Palazzo Publico, dawna siedziba władz miejskich . Wspaniała średniowieczna budowla wzbogacona o elementy gotyckie pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Do pałacu przylega Torre del Mangia , wieża i dzwonnica, na którą prowadzi 500 stopni. Ze znajdującego się na górze tarasu widokowego, otwartego dla wszystkich zwiedzających, można podziwiać piękną panoramę Sieny i jej atrakcje. W Palazzo Publico, który pełni funkcję ratusza, znajdziemy z kolei imponujące freski autorstwa XIV-wiecznych artystów. Część ratusza została przekształcona w Museo Civico, w którym zgromadzono zbiory związane z historią miasta.

Zobacz więcej: Kamienne miasto Montepulciano

Katedra w Sienie

Siena ma przepiękną katedrę. Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta, czyli katedra Matki Bożej Wniebowziętej (w skrócie Duomo) , uważana jest za najważniejszy zabytek Sieny. Została wzniesiona w 1220 roku jako budowla w stylu romańskim, jednak z czasem zyskała fasadę w stylu gotyckim, ozdobioną strzelistymi iglicami. Katedra w Sienie to prawdziwa perełka architektury sakralnej. Bogato inkrustowana i zdobiona naturalistycznymi posągami świątynia wzbudza zachwyt. Wewnątrz znajdziemy imponujące, gwiaździste sklepienie, kunsztownie inkrustowaną podłogę, przepiękne witraże, pozłacane rzeźby z brązu czy marmurową ambonę, uważaną za gotycki majstersztyk. W położonej na terenie katedry Bibliotece Piccolomini warto obejrzeć niezwykłe freski Pinturicchia, a w kaplicy św. Katarzyny – zachowaną głowę świętej oraz jej portret autorstwa Andrei Vanniego.

Będąc w katedrze, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Katedralnego, które mieści się we wschodniej części budynku. Znajdziemy tam między innymi oryginały posągów Pisano znajdujących się na fasadzie katedry, a także słynny poliptyk „Maestà” autorstwa Duccia, jedno z najbardziej znanych dzieł średniowiecznego malarstwa tablicowego. Niesamowitym doznaniem będzie także spacer po dachu nieukończonej fasady, skąd rozciąga się wspaniały widok na Sienę.

Bazylika w Sienie

Bazylika San Domenico , nazywana także Basilica Cateriniana (od imienia św. Katarzyny, patronki Sieny), powstała w XIII wieku. W kolejnym stuleciu została rozbudowana w stylu gotyckim. W wyniku pożaru oraz późniejszego trzęsienia ziemi niektóre elementy budowli uległy zniszczeniu, jednak udało się je zrekonstruować. Bazylika w Sienie jest monumentalna, ciężka, surowa. Wzniesiona z cegieł, pozbawiona ozdób, w kształcie prostopadłościanu, nie zachwyca formą. Jednak w środku jest niezwykle jasna, a ściany i sklepienia zdobione są pięknymi malowidłami i freskami, które zapierają dech w piersiach.

Siena to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Toskanii, ale także całych Włoch. To niewielkie miasto ma do zaoferowanie naprawdę wiele. Warto się tam wybrać, bo Siena urzeka na każdym kroku.


Zobacz film: Niebezpieczne podróże. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0