Sokolica – piękny widok na przełom Dunajca

Podróże po Polsce
Sokolica
Źródło: Tomasz Tetych / 500px /Getty Images
Sokolica to góra, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Nie ma imponującej wysokości (747 metrów n.p.m.), ale niesamowite wrażenie robi jej pionowa, prawie 300-metrowa ściana, mająca u podstawy przełom Dunajca.

Na szczycie Sokolicy umieszczono metalowe barierki, które oddzielają turystów od przepaści. Nazwa góry nie jest trudna do rozszyfrowania – pochodzi ona od sokołów, które gniazdowały na jej wierzchołku.

Najciekawsze informacje o Sokolicy

Najbardziej rozpoznawalnym elementem Sokolicy jest sosna karłowata, która jest również symbolem całych Pienin. Największy uskok tej góry ma 100 metrów, a pod nim znajduje się słynna skała, tzw. Głowa Cukru. Przed II wojną światową cukier wytwarzano w formie bloków (które nazywano głowami) – przez to, że skała bardzo przypomina ten kształt, zyskała właśnie taką nazwę. 

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Na szczycie Sokolicy znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na przełom Dunajca. W dalszej odległości można podziwiać pasmo Pienin, a w oddali piętrzące się Tatry. Już w 1857 roku górę tę malował Józef Szalay, a 10 lat później Franciszek Wyspiański stworzył pierwszy album fotograficzny tego rejonu. Sokolica od dawna jest celem wypraw turystycznych. To też duże wyzwanie dla wspinaczy – ścianę południową, bardzo trudną technicznie, jako pierwsi zdobyli, pochodzący z Krakowa, Roman Łazarski i Jerzy Potocki.

U stóp Sokolicy przebiega Droga Pienińska. Jest to malownicza 10-kilometrowa trasa wyłączona z ruchu samochodowego. Przeznaczona jest dla pieszych i wycieczek rowerowych.

Główne szlaki prowadzące na Sokolicę

Na Sokolicę prowadzą dwie główne trasy. Szlak niebieski rozpoczyna się w Szczawnicy, a wycieczka z tego miejsca zajmuje około 1,5 godziny. Trasa ta wyłączona jest w zimie aż do połowy kwietnia, ponieważ przebycie jej wymaga przeprawy promem, który w tym sezonie nie kursuje. Na około 15 minut przed końcem wyprawy po prawej pojawia się Kazalnica – stroma skała opadająca w stronę Dunajca. Można dotrzeć na jej skraj ścieżką, która nie jest jednak oznakowana. Idąc dalej w stronę szczytu Sokolicy, natrafimy na kasę, w której trzeba uiścić opłatę za wejście na szczyt. W okresie od 1 maja do 31 października bilet jest obowiązkowy. Upoważnia on też do wejścia na Trzy Korony, o ile uda się to zrobić tego samego dnia. 

Szlak zielony, wychodzący z rynku w Krościenku, to około godziny marszu. Początkowo prowadzi on ulicą św. Kingi, przez bardzo spokojną i malowniczą część miasteczka. Po lewej stronie drogi warto zwrócić uwagę na białą murowaną kaplicę. Pochodzi ona z 1841 roku i postawiona została jako wotum dziękczynne za uchronienie Krościenka przed zarazą. W środku można obejrzeć obrazy, które zostały przeniesione ze starego kościoła w Krościenku, a przedstawiają Jana Nepomucena oraz patronkę ulicy, św. Kingę.

Po przejściu około kilometra w stronę Sokolicy droga asfaltowa przechodzi w gruntową. To znak, że znajdujemy się już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Początkowo szlak prowadzi wzdłuż Dunajca, a po jego prawej stronie stoi kapliczka św. Kingi z 1800 roku. Miejsce jest nieprzypadkowe – według legendy właśnie tam św. Kinga przekroczyła Dunajec, uciekając przed Turkami. Niedaleko od tego miejsca, w latach 1872–1934 działał pierwszy most łączący oba brzegi Dunajca. Niestety 5 lat przed II wojną światową został zniszczony przez wzburzone wody rzeki. Następnie szlak prowadzi do lasu (na dosyć strome podejście). Po przejściu mniej więcej 150 metrów dociera się do polany, z której rozciąga się piękny widok na Szczawnicę. Kolejnym etapem jest polana Mały Sosnów, której skrajem dotrzeć można do skrzyżowania szlaków. Końcówkę wyprawy na Sokolicę przebyć trzeba szlakiem niebieskim.

Dolina Będkowska - urocze miejsce u stóp Sokolicy

Pod szczytem Sokolica rozciąga się piękna Dolina Będkowska. Jest to też największa dolina Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miejsce to, to nie tylko piękne krajobrazy (wodospad, jaskinie, skałki wapienne), ale też elementy historii. Znajdują się tu fragmenty grodziska z XII wieku, a z Brandysówką ściśle związana jest historia polskiej wspinaczki górskiej. Właśnie tutaj, u stóp Sokolicy, w latach 20. XX wieku ćwiczyli pierwsi polscy taternicy, skupieni wokół tzw. grupy Pokutników. Obecnie przy Brandysówce działa stacja Grupy Jurajskiej GOPR. W Dolinie Będkowskiej bardzo wiele działo się też w czasie II wojny światowej. Na przełomie 1944 i 1945 roku Niemcy wybudowali fortyfikacje mające zatrzymać nacierających Rosjan. Do dziś można oglądać, bardzo jeszcze wyraźne, ślady okopów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Tetych / 500px /Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości