Jak uczyć się efektywnie? Metody i techniki szybkiej i skutecznej nauki

kobieta, dom, nauka
Jak uczyć się efektywnie?
Źródło: fizkes/Getty Images
Jak uczyć się efektywnie? Istnieją na to rozmaite sposoby, ale nie każdy będzie równie skuteczny w przypadku różnych osób. Jedynie poznając metody efektywnego uczenia się i dopasowując je do indywidualnych cech, można znaleźć tę najlepszą dla siebie.

Metody efektywnej nauki często opracowywane są dla wzrokowców, którzy stanowią większą część społeczeństwa. Co nie oznacza, że osoby należące do innych grup nie znajdą techniki dla siebie. Jak się efektywnie uczyć w zależności od preferencji i kanału przyswajania informacji?

Jak się uczyć efektywnie – wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk

Sposób na efektywne uczenie się zależeć będzie w dużej mierze od kanału, którym dana osoba najlepiej przyswaja informacje. Najczęściej wyróżnia się następujące typy:

  • wzrokowiec – jego sposoby na efektywną naukę to stosowanie tabelek i wykresów, najlepiej kolorowych, a także przepisywanie zapamiętanych informacji; słuchowiec – najlepiej uczy się przez głośne czytanie, a nawet nagrywanie i odsłuchiwanie materiału. Do sposobów efektywnego uczenia się może też włączyć słuchanie muzyki, najlepiej klasycznej; kinestetyk (ruchowiec) – najszybciej przyswaja wiedzę w ruchu, dlatego może mieć problemy z powtarzaniem materiału, kiedy np. siedzi spokojnie przy biurku.

    Nauka

    Źródło: Dzień Dobry TVN
    Ile można zapamiętać w 5 minut?
    Ile można zapamiętać w 5 minut?
    Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
    Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
    Naukowcy badają serce Chopina
    Naukowcy badają serce Chopina
    Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
    Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji

    Należy jednak wspomnieć, że powyższe typy często przeplatają się ze sobą u jednej osoby, za to niemal zawsze jeden z nich jest dominujący. Dlatego warto na podstawie obserwacji i eksperymentów mieszać ze sobą różne metody.

    Jak się uczyć szybko i efektywnie – tworzenie mapy myśli

    Mapa myśli to jeden z idealnych dla wzrokowców sposobów efektywnej nauki. W jej centrum powinno znaleźć się kluczowe słowo, najważniejsze w danym temacie. Wokół niego należy zgromadzić krótkie notatki, najlepiej hasłowe, zawierające esencję powiązanego z tematem zagadnienia. Mapę myśli można wykonać bardzo szybko, korzystając wyłącznie z kartki i długopisu. Chcąc jednak uczynić zasady efektywnego uczenia się jeszcze skuteczniejszymi, warto wzbogacić ją o kolory, a nawet obrazki. Dzięki temu łatwiejsze będzie zapamiętanie materiału poprzez wzbudzanie skojarzeń.

    Jak szybko i efektywnie się uczyć – mnemotechniki

    Opanowanie kilku prostych mnemotechnik oraz wybranie tych najlepszych metodą obserwacji pozwoli znaleźć prosty sposób na to, jak efektywnie uczyć się angielskiego, matematyki czy historii, a także opanować materiał na studiach lub rozmaitych kursach. Jedną z najpopularniejszych mnemotechnik jest nauka przez skojarzenia. Wymaga to nieco pracy i skupienia, ale jedynie opracowanie skojarzeń samemu pozwoli na szybkie zapamiętanie danych zagadnień. Przykładem może być wyobrażenie sobie wycieczki po mieście i poszczególnych mijanych obiektów, które mają kojarzyć się z kolejnymi elementami tematu.

    Innym sposobem jest układanie zdań, w których słowa zaczynają się od tych samych liter co nazwy, które trzeba zapamiętać na egzamin. Dla niektórych osób dobrą metodą na to, jak się efektywnie i szybko uczyć, będzie z kolei rysowanie swoich skojarzeń na kartce papieru.

    Efektywna nauka języka – jak szybko opanować słówka?

    Jedną z popularnych i skutecznych metod efektywnego uczenia się języka obcego są fiszki. Można kupić te gotowe lub przygotować je samodzielnie. Ich ogromną zaletą jest nie tylko przystępna forma. Przekładanie ich do kolejnej przegródki daje satysfakcję, która sprawia, że celem uczącego się jest jak najszybsze przeniesienie wszystkich kartoników na sam koniec, co wpływa na jego motywację.

    Inną metodą efektywnej nauki języka angielskiego jest używanie samoprzylepnych karteczek ze słówkami i przyklejanie ich w niektórych miejscach w pokoju czy nawet w całym mieszkaniu. Dzięki temu, że co chwilę wpadają w oko, a przy tym zaczynają kojarzyć się z konkretnym miejscem, słowa bardzo dobrze zapadają w pamięć.

    Zasady efektywnego uczenia się – przygotowania

    Poza opanowaniem sposobów na to, jak efektywnie się uczyć angielskiego czy matematyki, należy również poczynić odpowiednie przygotowania. Na początek dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny cel i ramy czasowe. Na przykład: nauka całego rozdziału lub jednej strony w jeden wieczór w sesjach po 25 minut nauki i 10 minut przerwy. W ten sposób łatwiej będzie się zmobilizować. Co nie oznacza, że nie można czasem zmodyfikować założeń. Jeśli ustalone na początku zasady efektywnej nauki nie przynoszą efektów, lepiej zmienić proporcje lub zmniejszyć ilość materiału. Zbyt ambitny cel może spowodować przemęczenie, co znacznie obniża zdolność przyswajania informacji.

    W tym, jak efektywnie nauczyć się angielskiego, innego języka czy opanować materiał na egzamin, ważne jest również odpowiednie otoczenie. Bałagan lub nieprzyjazne środowisko, np. przygnębiające miejsce, nie pomogą w skupieniu.

    Mówiąc o sposobach na to, jak się efektywnie i szybko nauczyć, nie można też zapomnieć o wypoczynku i odpowiednim posiłku. Nie warto siedzieć do późnych godzin, gdy umysł jest już zmęczony. Nauce nie sprzyja też głód ani przejedzenie. Burczenie w brzuchu nie służy skupieniu, a zbyt sycący posiłek zwykle wywołuje senność.

    Poradnik efektywnego uczenia się może być bardzo pomocny, jednak każdy powinien sam wybrać najlepsze dla siebie metody. To, co sprawdza się u niektórych osób, nie musi zadziałać u wszystkich.

    Zobacz także:

    Autor: Adrian Adamczyk

    Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości