Kopalnia soli “Wieliczka” to niewątpliwie jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jej zwiedzanie można porównać do przejścia przez przestrzenne dzieło sztuki. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko samo muzeum, ale i urokliwe miasto Wieliczka, jego rynek i wyjątkowa zabudowa.
Zobacz też: Kopalnia Soli “Wieliczka”, atrakcja dla dzieci i dorosłych oraz… sanatorium >>>
Wieliczka leży w centralnej części województwa małopolskiego, nieopodal Krakowa. Światowej skali popularność przyniosła jej niewątpliwie kopalnia soli , położona na obrzeżach miasteczka. Jest to jeden z najważniejszych zabytków techniki górniczej na świecie, ponieważ działa nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Nie trzeba być jednak fanem inżynierii czy górnictwa, by docenić podziemne korytarze, niezwykłe solne rzeźby oraz tajemnicze solankowe jeziora. Podziemia kopalni rocznie odwiedza nawet milion turystów z całego świata. Przyciągają ich nie tylko liczne atrakcje turystyczne , ale i właściwości lecznicze, jakie posiada sól z Wieliczki.
Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce - zwiedzanie podziemnego muzeum
Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce ułatwia nam specjalna trasa turystyczna, na której zobaczymy prawdziwe arcydzieła wyrzeźbione ludzką ręką w solnej skale. By zejść do właściwego podziemnego muzeum, należy pokonać 800 schodów i zejść na głębokość 135 metrów. Na dole czeka na nas 20 komór wykutych przez pokolenia małopolskich górników, a w nich solne dzieła sztuki. Legenda głosi, że bogate złoża soli pojawiły się w tym regionie dzięki księżnej Kindze. Ku jej czci w kopalni postawiono wspaniałą kaplicę, która dziś stanowi najważniejszy punkt podczas wycieczki po kopalni. Sala, w której znajduje się kaplica, przypomina baśniową komnatę zamkową. Na trasie zobaczymy również ludzkich rozmiarów solne posągi, przedstawiające różnorodne postaci historyczne, niezwykłe płaskorzeźby wykute w solnej skale oraz tajemnicze, mroczne korytarze. Niewątpliwie fascynującym miejscem są podziemne jeziora solankowe , z których brzegu podziwiać możemy wspaniały świetlny pokaz. Solne miasto umożliwi nam również poznanie tajników pracy górników oraz zobaczenie najważniejszych maszyn i narzędzi górniczych. Kopalnia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wiele lat była również Liście Zabytków Zagrożonych, jednakże pod koniec lat dziewięćdziesiątych zyskała nowe życie.
Zobacz też: Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje >>>
Kopalnia w Wieliczce - ważne informacje
Kopalnia soli w Wieliczce nie jest typowym muzeum. Temperatura pod ziemią potrafi spaść nawet do kilkunastu stopni Celsjusza. Co więcej, w kopalni panuje dosyć spora wilgotność. Warto więc pamiętać o ciepłych ubraniach i wygodnych, nieprzemakalnych butach. Takie obuwie przyda nam się również podczas pokonywania schodów w podziemiach. W całej kopalni jest ich aż 800, z czego 380 już w początkowej części trasy zwiedzania. Mimo licznych schodów, część podziemnego szlaku jest przystosowana dla wózków inwalidzkich (zalecana jest wcześniejsza rezerwacja). Zwiedzanie zawsze odbywa się pod opieką przewodnika i trwa około 80 minut. Do Wieliczki łatwo dojechać z innych okolicznych miejscowości, zwłaszcza na trasie “ Kraków-Wieliczka” oraz “Bochnia-Wieliczka”.
Zobacz też: Co zobaczyć w Górach Sowich? Atrakcje, tajemnice, szlaki >>>
Uzdrowisko Wieliczka - miasto idealne na wypoczynek
Kopalnia “Wieliczka” nie jest jedyną atrakcją turystyczną w mieście. W Wieliczce znajdziemy wiele innych zabytków wartych odwiedzenia. Ich listę otwiera Zamek Żupny (ul. Zamkowa 8). Jest to posiadłość należąca niegdyś do żupnika, czyli zarządcy krakowskich żup solnych. Aktualnie w zamku swoją siedzibę ma Muzeum Żup Krakowskich. Oprócz zamku w Wieliczce warto zwiedzić Pałac Konopków, Pałac Przychockich oraz liczne budowle sakralne. Wartym wspomnienia jest Rynek w Wieliczce . Otaczająca go zabudowa zachowała swój pierwotny, średniowieczny układ, a kolorowe kamieniczki przypominają miasteczko z bajki. Wieliczka to przede wszystkim miejsce dla tych, którzy chcą uciec od chaosu wielkich miast i spędzić czas w ładnej, turystycznej miejscowości. W mieście znajduje się również wyjątkowe uzdrowisko , korzystające z właściwości leczniczych soli. W specjalnym sanatorium działającym przy kopalni możemy m.in spędzić noc pod ziemią lub kąpiel w wodzie solankowej. Pobyt pod ziemią, w otoczeniu skał solnych, wpływa korzystnie na nasz układ oddechowy, a kąpiel w wodzie solankowej poprawia wygląd naszej skóry oraz wspomaga leczenie wielu chorób skórnych. Panujący w kopalni mikroklimat wpływa również kojąco na nasz układ nerwowy oraz poprawia samopoczucie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN