Tuż u podnóża Karkonoszy, w dolinie rzeki Kamiennej, leży malownicza Szklarska Poręba. Mała turystyczna miejscowość to prawdziwy raj dla miłośników pięknych gór. Latem przyciągają ich tu poprowadzone przez magiczne tereny szlaki turystyczne, a zimą liczne stoki na zboczach ośnieżonych wzniesień.
- Szklarska Poręba, Polska - góry i szlaki turystyczne
- Szklarska Poręba zimą - stoki i wyciągi narciarskie
- Szklarska Poręba, atrakcje - co poza górami?
- Szklarska Poręba - agroturystyka i kwatery
Zobacz też:
Jak prawidłowo dobrać strój na narty?
Legenda głosi, że nad Szklarską Porębą czuwa Duch Gór, zwany Liczyrzepą. To on jest twórcą i opiekunem malowniczej okolicy - liściastych lasów, finezyjnych form skalnych, wartkich potoków i szczytów nieśmiało wynurzających się ponad kosodrzewinę. To on opiekuje się turystami wędrującymi po zielonych szlakach górskich, dba o spokój mieszkańców i otacza troską leśne zwierzęta. Trzeba przyznać, że robi “dobrą robotę”.
Szklarska Poręba, Polska - góry i szlaki turystyczne
Szklarska leży pomiędzy dostojnymi Karkonoszami a ich nieco niższym rodzeństwem, Górami Izerskimi, w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów - Kamieńczyka i Szklarki. Górzysty teren przeplatają okoliczne wody, a zbocza zdobią finezyjne skały. Nad miastem góruje Szrenica (1362 m n.p.m.), która stanowi swoistą bramę w malowniczy świat Karkonoskiego Parku Narodowego. Nie trzeba jednak iść wysoko w góry , by przejść się po pięknych terenach. Tutejsze szlaki dostosowane są do każdego - bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Zwiedzanie okolic powinniśmy zacząć od spaceru do wodospadu Szklarki (prowadzi do niego szlak zielony, ze startem w centrum miasta) i do wodospadu Kamieńczyka (szlak czerwony lub czarny). Jeśli zaś chcemy zobaczyć piękne górskie panoramy, najlepiej wybrać się na górę Szrenicę (wjeżdża na nią również wyciąg) bądź do schronisk Hala Szrenicka lub Pod Łabskim Szczytem. Wyciąg na Szrenicę działa zarówno latem, jak i zimą.
Więcej: Jak dobrać narty? -Jak wybrać długość nart?
Szklarska Poręba zimą - stoki i wyciągi narciarskie
A może by tak pojechać na narty ? Życie turystyczne w Szklarskiej Porębie nigdy nie gaśnie. Zimą, gdy Karkonosze pokrywa biały puch, rozpoczyna się białe szaleństwo. Z całej Polski zjeżdżają się tu pasjonaci narciarstwa i snowboardu. Amatorzy sportów zimowych mają tu do dyspozycji aż dwadzieścia różnych wyciągów narciarskich oraz trasy na narty biegowe. Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w okolicy jest znajdująca się na zboczach Szrenicy Ski Arena. Jest to 12 kilometrów tras, trzy wieloosobowe wyciągi kanapowe oraz cztery wyciągi orczykowe. Zróżnicowanie w nachyleniu stoków i stopniu trudności tras powodują, że jest to miejsce idealne zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy i snowboardzistów. Panujące w Karkonoszach warunki klimatyczne pozwalają na utrzymanie pokrywy śnieżnej nawet do wczesnej wiosny. W samej Szklarskiej Porębie i na terenie ośrodka narciarskiego znajdziemy liczne wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie. Zima to w Szklarskiej również czas licznych cyklicznych imprez i festiwali. Co roku odbywają się tutaj m.in. Mistrzostwa Polski w rzeźbie w śniegu - Śniegolepy, Ski RETRO Festiwal oraz słynny festiwal Trójka Górom organizowany przez radiową Trójkę. Mieszkańcy Szklarskiej wraz z turystami co roku obchodzą także Światowy Dzień Śniegu.
Szklarska Poręba, atrakcje - co poza górami?
Główne atrakcje w Szklarskiej Porębie to oczywiście malownicze szlaki turystyczne, poprowadzone dookoła miasteczka. Jednakże miejscowość ma dużo więcej do zaoferowania. W Szklarskiej nie istnieje deptak z wyłączonym ruchem samochodowym, ale całe życie toczy się głównie w centrum miasta , gdzie znajdziemy liczne restauracje, bary, kawiarnie i dyskoteki oraz stragany z pamiątkami i regionalnymi wyrobami. Dzięki bogatym złożom kwarcu na terenie karkonoskich lasów, Szklarska Poręb a od zawsze związana była ze szklarstwem. Z tego też powodu podczas urlopu w Karkonoszach możemy odwiedzić Galerię Szkła Artystycznego oraz Leśną Hutę, gdzie możemy podziwiać proces wytwarzania szklanych ozdób i naczyń. Ciekawą atrakcją dla całej rodziny jest wizyta w “Żelaznym Tyglu Walońskim” - osadzie średniowiecznych poszukiwaczy skarbów. W osadzie możemy poznać tajniki między innymi takich zawodów, jak hutnik, kowal czy garncarz. Szklarska to także raj dla miłośników sztuki. Możemy tu bowiem zwiedzić dom malarza Wlastimila Hofmana, plenerową galerię rzeźb “Widnokrąg” oraz Galerię Fotografii Artystycznej. W miasteczku znajdziemy również wiele pływalni i salonów odnowy biologicznej. Jeśli jednak podczas pobytu w Szklarskiej zamarzy nam się basen , wartym polecenia jest aquapark “Termy Cieplickie” w oddalonej o 20 minut drogi samochodem Jeleniej Górze.
Szklarska Poręba - agroturystyka i kwatery
Podnóża Karkonoszy to miejsce idealne na ucieczkę przed gwarem wielkich miast. Znajdziemy tu kojącą ciszę, bliskość natury i malownicze krajobrazy. Historia turystyki tego regionu sięga aż XIX wieku. Dziś Szklarska Poręba cieszy się uznaniem turystów z całego świata, a liczba odwiedzających wciąż rośnie. Z tego też powodu zarówno w Szklarskiej, jak i w okolicach znajdziemy liczne miejsca noclegowe - hotele, schroniska, pokoje oraz gospodarstwa agroturystyczne o różnych cenach i standardach. Podczas rezerwacji noclegu warto zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się kwatera. Szklarska Poręba Dolna to centrum miasta, Szklarska Poręba Górna to miejsce bliżej lasów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN