Content: Dobór nart do wzrostu, wagi czy posiadanych umiejętności to podstawa. Bez właściwej oceny tych czynników nasza jazda na nartach zamiast kojarzyć się z przyjemnością, może stać się prawdziwą udręką.
Jakie narty kupić?
Przed zakupem trzeba sobie także sobie postawić pytanie, jak dopasować narty w zależności od podłoża, na jakim będziemy uprawiać ten sport. Przykładowo, narty biegowe mogą być wyczynowe, rekreacyjne lub turystyczne. Na terenach oblodzonych przydadzą się te o nazwie „backcountry”, które dodatkowo wyposażone są w stalowe krawędzie zabezpieczające przed ześlizgiwaniem się. W każdym przypadku jednak będzie liczył się wzrost i ciężar użytkownika. Ocenę ułatwią tabele wagowe. Należy jednak pamiętać o tym, że w pełnym ekwipunku narciarskim nasza masa będzie większa - weźmy to pod uwagę przy doborze nart.
Jak dobrać narty biegowe? Ten typ nart charakteryzuje się tym, że jest wygięty w łuk na wysokości wiązania. Narty do biegania muszą być odpowiednio twarde, elastyczne i nie dociskać w 100% do podłoża. Najlepiej, aby były też wyposażone w łuskę, która zapobiega ślizganiu i tym samym eliminuje konieczność użycia smarów. Idealnie dobrane to takie, które pomyślnie przejdą tzw. test kartki. Jeśli da się wsunąć pod narty kartkę z lekkim oporem to znak, że sprzęt jest dobrany właściwie. A jak dobrać długość nart biegowych? Te do jazdy klasycznej muszą być dłuższe o około 20-30 cm od wzrostu osoby, która będzie je użytkować. Narty do jazdy łyżwowej powinny być 15-20 cm dłuższe od naszego wzrostu. Jeśli chodzi o tworzywo, mogą być wykonane z drewna lub kompozytów tworzyw sztucznych.
Jak dobrać narty zjazdowe? W tym typie nart płozy są długie i płaskie, co ułatwia ślizganie się po powierzchni. Na rynku dostępne są narty allround i race. Pierwsze są dość elastyczne i zwrotne i nadają się do jazdy z umiarkowaną prędkością. Druga grupa to tzw. „ścigówki”, czyli sprzęt dla bardziej wprawionych w szusowaniu na stokach. Zwykle mają one większą wagę, więc trzeba włożyć więcej siły, by wprawić je w ruch. Jak zatem wybrać narty zjazdowe? Powinniśmy na pewno zwrócić uwagę na taliowanie (carving), czyli to, jak są wcięte. To właśnie od niego zależy siła skrętu. Jak dobrać narty carvingowe ? To proste. Im bardziej są wykrojone, tym łatwiej będzie nam skręcać, więc w kwestii wyboru musimy właściwie ocenić swoje umiejętności. Sztywność zaś to parametr, który decyduje o stabilności narty na podłożu. Na koniec pozostaje kwestia długości. Jak dopasować narty do wzrostu? Te do jazdy na stokach powinny być krótsze o 10-15 cm od naszego wzrostu.
Sprzęt a poziom zaawansowania – jakie narty wybrać?
Jak kupić narty , aby spełniły nasze oczekiwania? Najważniejszą kwestią jest ocena własnych możliwości i poziom techniki, jaki prezentujemy. Czy chcemy szusować po dobrze przygotowanych trasach, czy może sprawdzić swoje umiejętności w trudniejszym terenie? Inny bowiem będzie sprzęt dla amatorów, a inny dla bardziej wprawionych narciarzy. Zatem jakie narty dla początkujących, a jakie narty dla średniozaawansowanych narciarzy? Dla osób zaczynających swoją przygodę z szaleństwami na stoku polecane są lekkie i niezwykle zwrotne narty easycarver. Dla bardziej zaawansowanych sprawdzą się te z grupy “all around”, czyli model najczęściej kupowany na rynku i najbardziej uniwersalny, przeznaczony do jazdy średnim tempem. Przed decyzją, jakie narty dla zaawansowanego narciarza będą najwłaściwsze, należy zadać sobie pytani,e na jakim podłożu chcemy je użytkować. Narty race sprawdzą się jako „ścigówki” na dobrze przygotowanych trasach (mamy tu do wyboru narty slalomowe lub gigantowe). A jakie wybrać narty na wysoki puch? Freeride w tym przypadku będzie najtrafniejszym wyborem. Polecany typ to także łączący obie wymienione wyżej cechy nart all mountain.
A jakie narty dla dziecka wybrać? Tutaj ważna jest przede wszystkim długość. Im krótsze, tym łatwiej maluch będzie robił postępy. Należy je wymieniać stosownie do wzrostu pociechy, więc narty dla dziecka na pewno nie wystarczą na kilka sezonów. Przy nartach dla dzieci, jeśli planujemy szusowanie po równym terenie, ważny jest głęboki carving.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN