Dzieńdobrobus w Sannikach. Miasto wycinanek, szydełkowania i fiołków Chopina

Tym razem dzieńdobrobus dojechał do miejscowości Sanniki, gdzie dżinglem Dzień Dobry TVN przywitał nas Regionalny Zespół Pieśni i Tańca. Jakie jeszcze inne atrakcje mogliśmy tam podziwiać?

Sanniki – lokalne atrakcje

Sanniki to miasto położone w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim. Jego nazwa pochodzi od wyrobu sań – służebnej funkcji wobec książąt płockich w okresie średniowiecza.

Miejscowość słynie z przepięknej sannickiej wycinanki m.in. z motywami roślinnymi i postaciami ludzkimi, z której tworzy się obrazy, z szydełkowania oraz fiołków, które wykonywane są na cześć Chopina.

On tutaj był i uwielbiał te kwiatki. On nawet w Paryżu kazał sobie rozsypać fiołki po swoim fortepianie, po podłodze

– powiedziała jedna z pań.

W Sennikach odbywają się również plenery malarskie. Podczas naszego pobytu w mieście mogliśmy się przyglądać pracy jednego z tamtejszych artystów.

Lokalne potrawy

Mieszkańcy ugościli naszą ekipę lokalnymi potrawami. Jednym z najbardziej znanych deserów, który gości na stołach tubylców od pokoleń jest ciasto drożdżowe. Każda z gospodyń posiada swój indywidualny przepis na ten smakowity wypiek, a także tajny składnik.

Inną potrawą charakterystyczną dla tego regionu są kluski ziemniaczane z serem oraz bułki drożdżowe z burakiem cukrowym.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński mają koronawirusa. Jak się czują?

98-latek pokonał koronawirusa. Pan Józef jest jednym z trzech rekordzistów

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? "Musimy bardzo spokojnie podejść do tematu"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości