Odludne miejsca, idealne na długi weekend. Gdzie spędzić wolne dni? Oto nasze propozycje

Polskie góry
Odludne miejsca idealne na weekend. Gdzie spędzić wolne dni w majówkę? Sprawdź naszych 9 propozycji
Źródło: Shaiith/Getty Images

Dni robią się coraz dłuższe i częściej szukamy sposobów, aby wyrwać się z miasta. Chcąc zapomnieć na chwilę o codziennych troskach, najlepiej udać się w miejsca odludne i dzikie. Przedstawiamy 9 propozycji lokalizacji, do których warto pojechać na długi weekend. Już niedługo, bo na przełomie maja i czerwca, będzie ku temu doskonała okazja.

Przed nami kolejny dłuższy weekend. Jako że 30 maja wypada w tym roku Boże Ciało, biorąc wolne jedynie w piątek po tym święcie, można mieć 4-dniowy weekend. Gdzie warto wyjechać, jeśli szukamy spokoju i ciszy? Oto nasze propozycje.

Jak szukać odludnych miejsc na długi weekend?

Jeżeli mamy ochotę spędzić czas w samotności, to warto poszukać miejsc blisko natury. To takie miejsca są najbardziej odludne. Mogą być to lasy, ale równie dobrze góry czy rozlewiska rzek. Jak ich szukać? Dobrym sposobem jest uważne przyjrzenie się mapie i szukanie różnego rodzaju rezerwatów. W taki sposób można znaleźć ciekawe i odludne miejsca. Z pomocą przyjdzie również Internet. W nim znajdziemy mnóstwo wskazówek odnośnie miejsc, warto się udać na weekend i nie spotkać przy tym zbyt wielu ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Dla najodważniejszych ciekawą opcją może być również nocowanie w lesie. Od kilku lat organizowany jest przez Lasy Państwowe program "Zanocuj w lesie". Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w "dziczy" mogą wybrać się na wycieczkę z nocowaniem poza tradycyjnymi campingami. Gdzie można legalnie spędzić noc w lesie? Sprawdź na stronie lasy.gov.pl

Dzikie miejsca w sam raz na długi weekend

Dolina Izery, Dolny Śląsk

Dolina Izery znajduje się między głównym grzbietem Gór Izerskich, a szosą do Czech ze Szklarskiej Poręby. To źródłowa część doliny Izery, która jest rzadko odwiedzana. Rzeka wije się tutaj powoli przez spore torfowiska. Krajobraz jest rozległy i przypomina tereny przejściowe między tajgą, a tundrą. To idealne miejsce na samotne piesze wędrówki i spokojną przejażdżkę rowerową. 

Góry Bialskie w Sudetach, Dolny Śląsk

Góry Bialskie znajdują się w Sudetach Wschodnich. Jest to mało znane, a przede wszystkim rzadko odwiedzane miejsce. Polecane jest osobom, które mają już pewne doświadczeniu w chodzeniu po górach. Góry Bialskie bywają określane Sudeckimi Bieszczadami. Można tu znaleźć liczne szlaki piesze prowadzące przez rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki, a także prowadzące na szczyty gór. To region dość niedostępny, przez co dawniej upodobany przez różnego rodzaju przemytników.

Dolina Wisłoki, Małopolska

Dolina Wisłoki znajduje się w województwie małopolskim. Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Niskim. To region dawniej zamieszkiwany przez Łemków. Obecnie można tu zwiedzać wiele małych wsi z samotnymi kapliczkami i krzyżami po drodze oraz w samych wioskach. Można tu natknąć się na żeremia bobrów, które upodobały sobie rzekę Radocynę. Ponadto to idealne miejsce do obserwacji dzikiego ptactwa, np. myszołowów czy rzadkich orlików. To tu można nacieszyć oko sielskim, wiejskim krajobrazem. 

Góry Opawskie, opolskie

Kolejnym miejscem w Sudetach są Góry Opawskie, historycznie związane z Dolnym Śląskiem. Są tu liczne szlaki piesze oraz ścieżki dydaktyczne, na których znaleźć można informatory o lokalnej faunie i florze. Góry przecinają przełomowe doliny rzek, a zbocza gór porastają mieszane lasy regla dolnego. Idealne miejsce na spacer w ciszy i w otoczeniu natury. 

Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie, mazowieckie

Pojezierze to znajduje się między województwem mazowieckim a kujawsko-pomorskim. To przepiękne lesiste tereny przetykane jeziorami, mniej licznymi niż na Mazurach, ale za to znacznie spokojniejszymi. Znajduje się tam Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, który ma na celu ochronę pradoliny Wisły. W tym regionie można udać się na spacer po pieszych szlakach, odwiedzić punkty widokowe i zwiedzić ścieżki edukacyjno - przyrodnicze

Dolina Baryczy, Wielkopolska/Dolny Śląsk

Dolina Baryczy jest obowiązkowym wręcz punktem na mapie Polski dla wszystkich miłośników przyrody, a przede wszystkim ptactwa. To tu znajduje się najwięcej siedlisk rzadkich gatunków ptaków wodnych. Dolina Baryczy znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. To świetne miejsce na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki ze względu na mnogość szlaków dla turystów. Nadal jednak jest to miejsce spokojne i ciche. Dodatkowym plusem jest piękna architektura oraz liczne ruiny po zamkach i dworach. 

Szlak Krutyni, warmińsko-mazurskie

Krutyń to niewielka wioska znajdująca się w Puszczy Piskiej. Uznawana jest za jeden z najpiękniejszych, a przede wszystkim najdzikszych szlaków kajakowych w Polsce. Przepływająca przez wieś Krutynia liczy sobie 100 km i z jej poziomu można obserwować piękną i dziką naturę. To idealne miejsce na odludny weekend nie tylko wiosną czy latem, ale również zimą, kiedy organizowane są zimowe spływy kajakowe. Przez wielu ta część Mazur uznawana jest za najpiękniejszą. 

Dolina Sanu, Podkarpacie

W wyliczeniu najbardziej odludnych i dzikich miejsc w Polsce nie może zabraknąć Bieszczad, uznawanych za najdzikszy zakątek naszego kraju. W sezonie letnim jest on licznie odwiedzany, jednak nie wszystkie miejsca znane są turystom. Dolina Sanu pomiędzy Sękowcem a Rajskiem to jedno z najdzikszych miejsc. Nie ma tu dróg asfaltowych, a w okolicy znajdują się zdziczałe sady i stare rozległe pastwiska. Jeżeli chce się uniknąć tłumów w sezonie, najlepiej udać się właśnie w to miejsce.

Supraśl, Podlasie

Supraśl uzyskał status uzdrowiska i przyciąga turystów, jednak wciąż jest małym, cichym i spokojnym miasteczkiem. Można się tu cieszyć widokiem rzeki o tej samej nazwie co miasto, spacerami po okolicznych, podlaskich lasach i uraczyć się kuchnią z kresów wschodnich. Mimo, że to dość popularne miejsce, to wciąż jest spokojne. W okolicy znajdują się przepiękne lasy, a w ciepłe dni warto wziąć udział w spływie kajakowym. 

To nie są jedyne odludne i dzikie miejsca, które warto zobaczyć, jednak z pewnością te cieszą się dużym uznaniem. Jednocześnie nie są przeludnione i można w nich odpocząć od zgiełku miasta oraz ludzi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości