Podróże

Gdzie jest Lillehammer i co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rob Kints/Getty ImagesLillehammer

Skoki narciarskie w Lillehammer są regularnie przeprowadzane w ramach Pucharu Świata. Co roku do tej norweskiej miejscowości przyjeżdżają tysiące miłośników tego sportu zimowego. Jakie inne atrakcje oferuje turystom Lillehammer?

Skoki narciarskie w Lillehammer co roku przyciągają fanów sportów zimowych. Miasto zamieszkuje nieco ponad 25 tysięcy osób, a trybuny skoczni w Lillehammer mogą pomieścić nawet 40 tysięcy widzów. Jednak oprócz skoków narciarskich to norweskie miasto i jego okolice oferują odwiedzającym również inne atrakcje. Lillehammer – jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających?

Zobacz wideo: Skoki narciarskie w TVN

Skoki narciarskie w TVN
Skoki narciarskie w TVN

Lillehammer – skoki narciarskie

Region, w którym znajduje się Lillehammer, znany jest głównie z Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1994 roku. Wydarzenie to było jedną z największych imprez sportowych w historii Norwegii. Łącznie we wszystkich konkurencjach uczestniczyło 1737 sportowców reprezentujących 67 państw. Najwięcej złotych medali, bo aż 11, wywalczyli zawodnicy z Rosji. Gospodarz igrzysk uplasował się pod tym względem na drugim miejscu. Polskę na imprezie reprezentowało 28 zawodników. Dzisiaj turyści mogą zwiedzać obiekty olimpijskie – cieszą się one dużym zainteresowaniem miłośników sportów zimowych, którzy przyjeżdżają tu z całego świata.

Skocznia w Lillehammer, Lysgardsbakken – to właściwie kompleks dwóch skoczni. Pierwsza z nich ma punkt konstrukcyjny K-123, druga K-90. Lysgardsbakken to największa skocznia w Norwegii – skoczkowie mogą na niej osiągnąć odległość powyżej 140 metrów. Nazwa skoczni pochodzi od nazwy góry, na której ją wybudowano. Na skoczniach w Lillehammer odbyły się zawody podczas XVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na dużej skoczni odbywają się też regularnie konkursy w ramach Pucharu Świata. W 2009 roku Simon Ammann pobił rekord K-123, skacząc na odległość 146 metrów. Rekord mniejszej skoczni należy do Karla Geigera, który w 2013 roku osiągnął odległość 107,5 metra. Polacy w Lillehammer również osiągali świetne wyniki. W 2006 roku Adam Małysz pobił ówczesny rekord, skacząc na odległość 142 metrów. W ramach Pucharu Świata w 2011 roku Kamil Stoch zajął trzecie miejsce.

Lillehammer – atrakcje dla turystów

Miłośnicy sportów zimowych, oprócz zobaczenia skoczni w Lysgardsbakken, powinni odwiedzić Muzeum Olimpijskie znajdujące się w hali Haakons Hall. W samej hali podczas olimpiady odbywały się mecze hokejowe, a w 1999 roku zorganizowano tam Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.

Lillehammer oferuje też wiele atrakcji turystycznych niezwiązanych ze sportami zimowymi. W miasteczku goście mogą zwiedzić Maihaugen – jeden z największych skansenów w Północnej Europie. Na terenie skansenu można zobaczyć około 200 budynków pochodzących z różnych epok. Zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak żyli ludzi w regionie jeszcze w czasach średniowiecza. Na terenie skansenu oprócz domów mieszkalnych można zobaczyć m.in. pocztę, kościół, a nawet starodawny dworzec kolejowy. Maihaugen jest podzielone na trzy główne strefy: wiejską , miejską i mieszkaniową.

Będąc w Lillehammer warto też zajrzeć do miejscowego Muzeum Sztuki. Posiada ono interesującą kolekcję dzieł, zarówno norweskich, jak i zagranicznych twórców. W pobliżu muzeum znajduje się urokliwy, zadbany park miejski, w którym nie brakuje fontann, rzeźb i rabat kwiatowych. Na terenie parku znajduje się też nieduży kościół neogotycki i przylegający do niego cmentarz.

W Lillehammer znajduje się również dom norweskiej pisarki i laureatki literackiej Nagrody Nobla Sigrid Undset . Turyści mogą zobaczyć mieszkanie, w którym żyła i tworzyła ta słynna skandynawska autorka.

Niecodzienną atrakcją turystyczną, leżącą zaledwie kilkanaście kilometrów od miasta, jest Park Rodzinny Hunderfossen, który oferuje świetną rozrywkę osobom w każdym wieku. Park jest jednym z najbardziej popularnych miejsc tego typu wśród Norwegów – przez okrągły rok odwiedzają go rodziny z dziećmi z całego kraju. Atrakcji tu nie brakuje – goście mogą zwiedzać Bajkowy Zamek i przy okazji dowiedzieć się o norweskich bajkach. Zwiedzający mogą też skorzystać z raftingu, basenów ze zjeżdżalniami czy gokartów. Na najmłodszych czeka edukacyjny park ze zwierzętami. Zimą Hunderfossen przemienia się w bajkowy Zimowy Park. Nie brakuje tu wtedy niesamowitych lodowych rzeźb i budowli, a nawet lodowego hotelu czy katedry, w której można wziąć ślub. Dzięki efektownemu podświetleniu lodowe konstrukcje wyglądają jak z bajki.

Norweskie Lillehammer – jak dojechać?

Ze stolicy Norwegii, Oslo, podróż samochodem do Lillehammer zajmuje około dwóch godzin. Pomiędzy Oslo a Lillehammer często i regularnie kursują pociągi i autobusy. W samej miejscowości działa sprawny transport publiczny, którym można dojechać do ośrodków narciarskich i parku w Hunderfossen.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rob Kints/Getty Images

Pozostałe wiadomości