Podróże

Nowy Orlean – miasto, w którym narodził się jazz

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cavan Images/Getty ImagesNowy Orlean

Nowy Orlean to jedno z najbardziej muzykalnych miast na świecie. Nic dziwnego – w końcu wychował się tu sam Louis Armstrong, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Nowy Orlean jest pełen wspaniałych zabytków, parków przyrody, muzeów, nastrojowych kawiarni i klubów muzycznych. Warto poświęcić co najmniej kilka dni, żeby móc poznać wszystkie atrakcje tego niezwykłego miasta.

Nowy Orlean to miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Luizjana. Położone w delcie rzeki Missisipi, w sąsiedztwie oceanu i Zatoki Meksykańskiej, jest jednym z najważniejszych miast portowych USA. Nowy Orlean, a także cały stan Luizjana, cechuje klimat wilgotny, subtropikalny. Lato zwykle jest upalne, a zima umiarkowana, momentami nawet dość ciepła. Temperatura bywa tu zmienna – w ciągu doby może się wahać nawet o kilkanaście stopni.

Nowy Orlean – historia stolicy Luizjany

Nowy Orlean stworzyli w 1718 roku francuscy kolonizatorzy. Stolica Luizjany była pod ich władaniem do czasu, aż w 1762 roku wpływy nad nowoorleańską ziemią wywalczyli Hiszpanie. Przez 40 lat Nowy Orlean należał do kolonii hiszpańskiej, po czym w 1803 roku znów trafił w ręce Francuzów. Ostatecznie w 1815 roku Luizjana wraz z Nowym Orleanem stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec sierpnia 2005 roku przez Nowy Orlean przeszedł huragan Katrina. Skutki kataklizmu były ogromne – zginęło prawie 2000 osób, 80% powierzchni miasta znalazło się pod wodą, a straty liczone były w miliardach dolarów. Mimo że od tragedii minęło już wiele lat, mieszkańcy Nowego Orleanu niechętnie dzielą się wspomnieniami z tamtego lata. Mało jest też miejsc upamiętniających te straszne wydarzenia. Jedyny pomnik upamiętniający ofiary Katriny znajduje się na nowoorleańskim cmentarzu Charity Hospital Cemetery.

Nowy Orlean – atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć

Najstarszą częścią Nowego Orleanu jest French Quarter – dzielnica francuska. Można tam podziwiać zabytkową architekturę z czasów, gdy Nowy Orlean był kolejno francuską i hiszpańską kolonią (XVIII wiek). To właśnie tu toczy się nocne życie tego rozśpiewanego miasta. Wzdłuż French Quarter ciągną się restauracje, bary i kluby muzyczne.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest nowoorleańskie Muzeum II Wojny Światowej. Znajdują się w nim eksponaty przedstawiające mundury, broń i pozostałe wyposażenie żołnierzy amerykańskich. Muzeum posiada też wiele multimedialnych prezentacji i filmów, na których zarejestrowano obrazy przedstawiające działania amerykańskiego wojska.

Dzieci ucieszy wycieczka do Audubon Zoo i Audubon Aquarium – dwóch przyrodniczych obiektów będących częścią Audubon Nature Institute – towarzystwa przyrodniczego imienia Johna Jamesa Audubona, słynnego amerykańskiego przyrodnika. Dla tych, którzy od fauny wolą florę, Nowy Orlean ma w ofercie wspaniały ogród botaniczny, w którym zgromadzonych jest ok. 2000 gatunków roślin.

Wycieczka po stolicy Luizjany to istna gratka dla każdego, kto ceni sobie architekturę mostów. Nowy Orlean może poszczycić się jednym z najdłuższych mostów świata – to słynny Lake Pontchartrain Causeway nad jeziorem Pontchartrain. Składa się on z dwóch równoległych konstrukcji, których łączna długość wynosi 70 km! To nie koniec konstrukcyjnych rekordów. W Nowym Orleanie znajduje się także najdłuższy most kolejowy w Stanach Zjednoczonych – to Huey P. Long Bridge o długości 7 km, położony nad rzeką Missisipi. Przez rzekę można przeprawić się także zabytkowym parowcem. Trasa zaczyna się w porcie French Quarter i ciągnie się aż do ujścia Missisipi. Po drodze przewodnicy opowiadają turystom o każdym z mijanych zabytków.

Nowy Orlean – kolebka jazzu

Nowy Orlean jest symbolicznym miastem dla każdego miłośnika muzyki jazzowej – to właśnie tu narodził się ten gatunek. Warto przypomnieć, że dawniej to portowe miasto w Luizjanie stanowiło centrum handlu niewolnikami. Czarnoskórzy przybysze pieczołowicie chronili swoją tradycję. Szczególnie ważne były dla nich muzyka i śpiew. Wkrótce w okolicach placu Congo narodził się zwyczaj spotkań niewolników, którym towarzyszył wspólny taniec, śpiew i gra na instrumentach. Czarnoskórzy muzykanci zapoczątkowali rozwój jazzu, który wkrótce opanował inne stany USA, a następnie rozkochał w sobie cały świat.

Nowy Orlean to miejsce, gdzie pierwsze kroki na scenie stawiał słynny muzyk i legenda jazzu – Louis Armstrong. Nowy Orlean uczcił pamięć o tym wielkim muzyku jazzowym, nazywając jego imieniem park w samym centrum miasta. Tu także mieści się słynny plac Congo, a parkowe alejki zdobią rzeźby i liczne instalacje muzyczne – wśród nich znajduje się także okazały pomnik Louisa. Armstrong stoi w centralnej części parku – jak zwykle uśmiechnięty, z ukochaną trąbką w ręku.

Wspaniała architektura, zachwycające krajobrazy, tętniące życiem kluby i restauracje, wszechobecna muzyka oraz niepowtarzalny, historyczny klimat – wszystko to sprawia, że stolica Luizjany jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc na wakacyjny urlop. Każdy, kto raz odwiedził Nowy Orlean, bez wątpienia zapragnie do niego wrócić.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polka i jej nietypowa trasa koncertowa po Nowym Orleanie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości