Co warto wiedzieć o Białym Domu? Ciekawostki i historia rezydencji prezydentów USA

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bianka Zalewska odbierze nagrodę w Białym Domu
Bianka Zalewska odbierze nagrodę w Białym Domu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Biały Dom (USA, Waszyngton D.C.) stanowi ikonę kultury i symbol potęgi Stanów Zjednoczonych. Rezydencja, która jest zarówno pałacem prezydenckim, jak i domem dla rodziny głowy państwa, powstała w 1800 roku (budowa trwała osiem lat). Biały Dom reprezentuje styl neoklasycystyczny. Sprawdzamy, jaką historię skrywa White House?

Znajdujący się w centrum Waszyngtonu Biały Dom robi niezwykłe wrażenie. To budynek, który składa się z 55 tys. m², na jego terenie znajdziemy m.in. tor bowlingowy (bardzo lubiany przez prezydenta Obamę), kryty basen i kort tenisowy. Biały Dom słynie z gabinetu owalnego, w którym zapadały najważniejsze decyzje nie tylko w historii Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. W prestiżowym Białym Domu prezydenci mają dostęp do największych luksusów, choć nie każdy wie, że za wiele z nich sami muszą zapłacić.

Biały Dom (USA) – historia pałacu prezydenckiego

Biały Dom, USA (White House, USA) to słynna na całym świecie rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych, ich codzienne miejsce pracy, a w wielu przypadkach także realny dom dla nich i ich rodzin. Nazwa pałacu prezydenckiego, White House, została nadana w 1901 roku przez prezydenta Roosevelta i odzwierciedla ona kolorystykę amerykańskiego pałacu prezydenckiego, choć niektórzy interpretatorzy wskazują też na symbolikę pokoju. Gdzie jest Biały Dom? Znajduje się on przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie, a formalnie w Dystrykcie Kolumbia (District Columbia, D.C.), stąd też pełna i poprawna nazwa miasta to Waszyngton D.C. Amerykański Biały Dom został oddany do użytku w 1800 roku, a jego budowa trwała osiem lat. Decyzję o budowie pałacu prezydenckiego wydał sam George Washington, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, jednakże pierwszym prezydentem, który zamieszkał w pałacu, był jego następca – John Adams. Po zwycięstwie w wyborach i wprowadzeniu się do budynku każdy prezydent ma możliwość zaaranżowania niektórych jego części na swój własny sposób. Największych zmian aranżacyjnych dokonano za rządów prezydenta Harry’ego Trumana (1945–1953 r.). Wówczas – mniej lub bardziej – przebudowano wszystkie pomieszczenia Białego Domu za wyjątkiem tych, które znajdowały się na ostatnim, trzecim piętrze.

Układ pomieszczeń Białego Domu

Biały Dom został zaprojektowany przez Jamesa Hobana, zwycięzcę konkursu na projekt architektoniczny pałacu prezydenckiego. Budynek reprezentuje styl neoklasycystyczny. Co ciekawe, został wybudowany z piaskowca. Niegdyś część pomieszczeń zajmowały stajnie i magazyny, które od frontu były zasłonięte licznymi kolumnami. Pod względem struktury Biały Dom składa się z trzech części – skrzydła zachodniego, wewnętrznego i rezydencji wykonawczej (centralnej części budynku). Zwiedzając cały kompleks, trudno nie być oszołomionym ogromnymi powierzchniami, znajdującymi się w Białym Domu (Stany Zjednoczone słyną zresztą z pewnego rodzaju przepychu i skłonności do tego, by wszystko tworzyć duże – budynki, samochody, muzea czy nawet sklepy). Cały kompleks Białego Domu składa się z sześciu kondygnacji (w tym trzech podziemnych) o łącznej powierzchni 55 tys. m². Potęgę i luksus Białego Domu warto przedstawić za pomocą liczb. Budynek składa się z: 132 pokojów, 412 par drzwi, 147 osobnych okien, 35 łazienek, 28 kominów, 8 schodów, 3 wind. Co więcej, na terenie Białego Domu znajduje się kręgielnia, kort tenisowy, prywatne kino, kryty basen i tor do joggingu.

Biały Dom, Waszyngton – ciekawostki

Najpopularniejszym pomieszczeniem Białego Domu jest tzw. gabinet owalny. Ten charakterystyczny, okrągły pokój stał się wizytówką prezydentów Stanów Zjednoczonych. W gabinecie owalnym nieraz zapadają najbardziej kluczowe decyzje, a także podpisywane są różne umowy i traktaty. Ciekawostką jest, że to w tym miejscu prezydent Richard Nixon rozmawiał z astronautami po udanej wyprawie Apollo 11, John Kennedy poprzez transmisję telewizyjną przekazywał światu wiadomość o kryzysie kubańskim, Ronald Reagan informował o katastrofie promu kosmicznego Challenger, a 11 września 2001 roku prezydent George W. Bush łączył się w bólu z rodzinami ofiar zamachu terrorystycznego. Warto dodać, że za każdej prezydentury gabinet owalny wygląda inaczej. Przykładowo, za czasów George'a W. Busha dominowały w nim łagodne brązy przeplatające się z beżami, wystrój był bardzo spokojny i nierzucający się w oczy. Z kolei poprzedni prezydent, Bill Clinton, wraz z projektantem Arkansanem Kakim Hockersmith’em stworzył pomieszczenie, w którym mieszały się wyraziste odcienie głębokiego granatu ze złotem, mające wywoływać poczucie dumy i wielkości. Rezydujący w Białym Domu prezydenci USA mają dostęp do wykwalifikowanej służby i wszystkich wygód, które można sobie wyobrazić. Jednak wbrew pozorom, za wszystkie luksusy, które wykraczają poza sam fakt urzędowania w Białym Domu i wykorzystywania jego atrakcji (np. basenu, kortu tenisowego itd.), prezydenci muszą sami zapłacić. Pod koniec każdego miesiąca wydatki prezydentów i ich rodzin są podsumowywane, a na koniec roku odejmowane od pensji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Caroline Purser/Getty Images

Pozostałe wiadomości