Od lipca 2007 roku piramida znajduje się wśród 7 nowych cudów świata. Wybór zorganizowany został przez szwajcarska fundację New 7 Wonders. W głosowaniu wzięło udział aż 100 milionów osób za pomocą Internetu lub telefonu.
Chichen Itza – tajemnicze losy miasta
Trudno określić czas powstania miasta. Większość archeologów uważa, że pierwsza osada powstała w okresie późnoklasycznym, a mieszkali w niej wyłącznie Majowie. Około IX wieku naszej ery miało miejsce bardzo niezwykłe wydarzenie – otóż wszyscy mieszkańcy opuścili Chichen Itza. Miasto pozostało niezamieszkane przez około 100 lat. Po tym okresie do Chichen Itza wrócili Majowie. Niedługo potem miasto najechali Toltekowie. W wyniku tego nastąpiło wymieszanie kultur i dlatego w mieście można zaobserwować rzeźby wyobrażające bożków Majów, a także Tolteków. W kolejnych wiekach Chichen Itza zaczęło podupadać, a w XIV wieku ponownie doszło do eksodusu i miasto opuścili wszyscy mieszkańcy.
Piramida w Chichen Itza – nowy cud świata
Najbardziej okazałym budynkiem w Chichen Itza jest piramida El Castillo. Najpiękniej prezentuje się w czasie przesilenia wiosennego i jesiennego. W tych dniach cienie na schodach piramidy układają się w sposób przypominający pełzające po nich węże. W każdym z tych dni efekt ten można obserwować dokładnie przez 3 godziny i 22 minuty.
Piramida zbudowana została około 800 roku naszej ery. Niezwykłą ciekawostką jest główna funkcja piramidy, która jest kalendarzem Majów. El Castillo ma 9 poziomów, każdy rozdzielany jest schodami. W ten sposób powstało 18 platform, a każda z nich to jeden 20-dniowy miesiąc z kalendarza Majów. Wszystkie cztery ciągi schodów mają po 91 stopni, co w sumie daje liczbę 364. Po dodaniu górnej platformy otrzymuje się 365, czyli liczbę dni w roku. Znajdujące się na każdej z czterech fasad kasetony symbolizują 52-letni cykl, obowiązujący w kulturze Majów.
Piramida Majów w Chichen Itza kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest znajdująca się w jej wnętrzu… kolejna piramida. W czasie jej penetracji znaleziono tron w kształcie jaguara o jaskrawoczerwonym kolorze. Oczy zrobione były z błyszczącego nefrytu, podobnie jak cętki jaguara. Relikt ten udostępniony jest do zwiedzania. Inny obiekt umieszczony w piramidzie związany jest z krwawym obrzędem. Kamienny posąg tolteckiego boga Chac-Mool przedstawiony jest w pozycji leżącej, a w rękach trzyma misę. Do niej to spływała krew ludzi składanych w ofierze w mieście Chichen Itza.
Chichen Itza – miejsce powstania futbolu
W Chichen Itza można też zobaczyć boisko do gry w pelotę, czyli poprzedniczkę dzisiejszego futbolu. Do gry używano piłki z kauczuku, bardzo ciężkiej i twardej. Dlatego też zawodnicy korzystali z szeregu ochraniaczy. Były to twarde pasy ze skóry i drewna, ochraniacze na kolana i biodra. Używano też skórzanych rękawic i specjalnych hełmów. Dokładne zasady gry nie są znane, wiadomo tylko, że używanie rąk było niedozwolone. Zwycięstwo odnosiła drużyna, która pierwsza przerzuciła piłkę przez specjalny otwór. Szczególnie cenione były punkty zdobyte strzałem z biodra. Prawdopodobnie po meczu przegrana drużyna składana była w Chichen Itza bogom w ofierze. Jest jednak teoria, która zakłada, że to właśnie zwycięzcy w ramach nagrody mogli dostąpić wielkiego zaszczytu i zostać złożonym w ofierze.
Inne ciekawe miejsca w Chichen Itza
Zwiedzając Chichen Itza, można trafić na kilka bardzo ciekawie wyglądających cenot . Nazwa pochodzi z języka Majów i oznacza rodzaj studni krasowej, powstałej w sposób naturalny. Utworzona jest ona w skale wapiennej, a najczęściej występuje w Meksyku, na Jukatanie. Ze względu na niski poziom opadów, cenoty były podstawowym źródłem wody dla Majów. Dlatego większe miasta, takie jak Chichen Itza, powstawały właśnie w okolicach występowania cenot , które pełniły też rolę rytualną, związaną z kultem boga wody i deszczu Chaca. Majowie wierzyli, że poprzez cenoty można dostać się w zaświaty, dlatego składano w nich liczne ofiary, także z ludzi. Jedną z największych i najbardziej znanych cenot w całym Meksyku jest Ik kil, która znajduje się około 5 kilometrów od Chichen Itza. Jest ona otwarta dla wszystkich osób pragnących popływać w niezwykłym miejscu. Można w niej skorzystać z bardzo dobrej infrastruktury – szatni, pryszniców czy restauracji.
Niezwykle ciekawym miejscem jest też Świątynia Wojownika. W dużej części są to już ruiny, ale zachowanych zostało wiele filarów udekorowanych płaskorzeźbami. Świątynia otoczona jest wieloma ruinami kolumn, zwanymi Tysiącem Kolumn.
Kolejny ciekawy obiekt w Chichen Itza to Świątynia Jaguara. Jest to stosunkowo niewielki budynek z kolumnami w kształcie węża i rzeźbionymi murami, na których przedstawiono postacie wojowników i jaguarów.
Zobacz także:
- Zwierzęta w samolocie. Jak podróżować z pupilem na pokładzie?
- Chiang Mai - co oferuje turystom Tajlandia?
- Człowiek Natury – koreański podróżnik, który zawitał do Polski
Autor: Adrian Adamczyk