Specjalista radzi, jak ubezpieczyć dziecko na ferie

Ferie to czas zabawy i beztroski, jednak zimowe szaleństwo może skończyć się nieprzewidzianym wypadkiem. Z tego powodu warto pamiętać o zapewnieniu swojemu dziecku odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Uczniowie z województwa pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego od 13 stycznia cieszą się feriami zimowymi. Wielu z nich spędzi je na stoku narciarskim. Mimo że wyjazd w góry to świetny sposób na wypoczynek od szkoły i naładowanie energii na nowy semestr, może skończyć się niespodziewanym wypadkiem.

Ubezpieczenie na ferie

Wybór ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Podstawową kwestią jest to, dokąd dziecko jedzie. Wyjazd za granicę będzie wymagał innego pakietu, niż wypoczynek w Polsce. Na wakacje w obcym kraju należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest gwarancją świadczenia w NFZ. Jednak EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu do Polski oraz kosztów poszukiwania i ratownictwa.

Największe koszty i największe potencjalne ryzyko wiąże się z wyjazdem zagranicznym. Tu mamy 3 elementy: pokrycie leczenia, transportu medycznego do Polski, w przypadku poważniejszych zdarzeń i kosztów poszukiwania i ratownictwa – zauważył Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

System publiczny nie gwarantuje pokrycia kosztów powrotu ze szpitala za granicą do Polski. Transport medyczny do kraju wiąże się z ogromnymi wydatkami, które często dochodzą do 20-40 tysięcy euro. Jest to dość rzadka praktyka, zachodząca tylko w najpoważniejszych sytuacjach, niemniej warto być na nią przygotowanym. Podobnie jak na pokrycie kosztów kontynuacji leczenia i rehabilitacji w Polsce. Osoby starsze powinny również pamiętać o chorobach przewlekłych, które nie zawsze są uwzględnione w standardowych polisach.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Im wyższa opłata za polisę, tym większe koszty jest w stanie przejąć na siebie ubezpieczyciel. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że podnoszenie sumy ubezpieczenia nie powoduje proporcjonalnego wzrostu składki. Sprawdzając ceny, warto zobaczyć, czy ubezpieczenie na wyższą kwotę nie jest dla nas lepsze - niekiedy możemy dużo zyskać na bezpieczeństwie za nieco większą opłatę. Dokładna lektura warunków ubezpieczenia jest o tyle istotna, że pomaga zorientować się w tym, czego umowa nie pokrywa.

Polisy ubezpieczeniowe, które sprawdzą się podczas ferii zimowych to:

  • OC – sprawdzi się, gdy dziecko nieumyślnie wyrządzi komuś krzywdę lub zepsuje mienie,
  • NNW – stanowi gwarancję pokrycia kosztów leczenia oraz odszkodowania w sytuacji, gdy dziecku stanie się krzywda,
  • Assistance – pakiet ubezpieczeń o różnym zakresie, m.in. ochrona medyczna i informacyjna,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Warto pomyśleć o rozszerzeniu pakietów assistance, szczególnie jeśli jedziemy z dzieckiem. Tego typu warianty dają wiele możliwości – zauważył Jaworski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ferie w mieście. Jak zorganizować dziecku czas wolny?

Jak przygotować się na wyjście w góry? Porady najmłodszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi

Dlaczego twoje dziecko powinno mieć własną walizkę? Ekspertka o sprytnych sposobach pakowania

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości