Relacja matki z córką – jak wpływa na dalsze życie kobiety?

Matka i córka na wycieczce
Fot. Hero Images/ Getty Images
Matka jest w życiu każdej dziewczynki najważniejszą osobą. To w głównej mierze od niej i wychowania, jakiego nauczy córki, zależy, jak dziecko poradzi sobie w przyszłości. Dlaczego relacja matka-córka jest tak ważna dla obu stron?

Jaka matka taka córka? To określenie słyszane jest dość często i nie można się z nim nie zgodzić. To od matki zależy charakter i zachowanie córki. Kobiety mają przed sobą ogromne wyzwanie, aby dać dzieciom, pewność siebie nauczyć ich samodzielność i świadomości własnych wartości i urody. Każde problemy mamy, które nie zostaną w porę wykryte, będą odbijały się na relacjach z córką i rzutowały na jej dorosłe życie.

Relacja matka-córka – najczęstszy temat w gabinetach terapeutycznych

Relacja, jaką zawiąże mama z małą córką, ma bardzo duży wpływ na jej dorosłe życie, m.in. na to jaki obraz swojej osoby i tożsamości wypracuje i zakoduje w swojej głowie. W gabinetach psychoterapeutycznych odnotowuje się dużą ilość kobiet, które borykają się problemami. Jak się okazuje, przyczyną życiowych niepowodzeń i konsternacji są złe relacje z matką z lat dziecięcych.

Pokaż mi swoją matkę, a powiem ci, jaka będziesz w przyszłości

Wychowanie matki przekłada się na późniejsze zachowanie córki. Dzieci od najmłodszych lat traktują swoich rodziców jako wzór do naśladowania. Schemat, jaką być matką, żoną czy kochanką przenoszą na dorosłe życie, powielając znane zachowanie.

Matka buduje obraz, którym później my widzimy samych siebie.

- powiedziała psycholog.

Wśród różnych zachowań lękowych matek wyróżniamy zachowanie nadmiernie kontrolujące. Matka dominująca swoją córkę wpłynie na poczucie wyrobienie w dziecku poczucia niesprawiedliwości. Córka w życiu dorosłym będzie wyrażała bierną postawę agresji i bunt wobec systemów.

Kolejnym zachowaniem jest matka udająca ofiarę i żyjąca w toksycznej relacji z partnerem. Córka widząc taki schemat postępowania, w życiu dorosłym narażona będzie podobne problemy. W przyszłości taka kobieta albo będzie chciała być idealną partnerką dla swojego mężczyzny, albo będzie miała obawy przed bliskością i zawiązywaniem relacji.

Matki niepewne siebie, które nie potrafią utrzymać relacji matka-córka, będą zaszczepiać w dziecku skłonności do zaburzeń emocjonalnych czy zaburzeń odżywiania.

Jak zbudować zdrową relację z dzieckiem?

Pierwszym krokiem do uporządkowanie emocji i zbudowania zdrowej relacji rodzinnej jest rozmowa kobiety z własną matką.

Trzeba poznać skrypty i schematy pokoleniowe, które projektują podświadomość.

Umiejętność zarządzania własnymi emocjami i zbudowanie personalnych przekonań pozwoli na określenie własnej tożsamości. Tym samym córka nie będzie dla matki konkurencją. Dobra relacja matki z córką opiera się przede wszystkim na słuchaniu emocji i ich rozumieniu. Dojrzała matka musi pozwolić dziecku iść samemu i cierpliwie wspierać w życiowych kryzysach.

Zobacz też:

Zobacz film: Jestem samotną matką – mam dość „dobrych rad”. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Ilona Maciora

podziel się:

Pozostałe wiadomości