Profilaktyka zdrowia

Córka Przemysława Salety czeka na przeszczep nerki. Trzeci z kolei

Profilaktyka zdrowia

Córka Przemysława Salety czeka na przeszczep nerki. Trzeci z kolei

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę z córką Nicole, która czeka na trzeci z kolei przeszczep nerki. Nam opowiedzieli o trudnej codzienności w oczekiwaniu na dawcę.

Z nerką od taty

Nicole, córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły od wielu lat zmaga się z niewydolnością nerek. Chorobę zdiagnozowano w 2006 roku, kiedy Nicole miała 13 lat. Od tego czasu dziewczynka spędzała czas głównie na dializach.

Nastolatka przeszła pierwszy przeszczep 5 grudnia 2007 roku. Dawcą był jej ojciec Przemysław Saleta. Dziewczynka funkcjonowała z nerką taty przez 5,5 roku, przez kolejne 4,5 roku  była dializowana. 11 lat później, w maju 2018 roku Nicole przeszła drugi przeszczep nerki. Był to narząd pobrany od zmarłego dawcy. Niestety nerka się nie przyjęła. Nicole spędziła w szpitalu prawie pół roku, mimo to organizm nastolatki odrzucił nerkę. Prawdopodobnie przyczyną było zapalenie płuc oraz zbyt późne podanie odpowiednich leków.

W oczekiwaniu na cud

Teraz Nicole potrzebuje nowej nerki. Trzeba jednak znaleźć odpowiedniego dawcę. Wedle polskiego prawa musi być to ktoś z rodziny.

Niestety organizm Nicole po pierwszym przeszczepie uczulił się na ciała obce. Skutkiem tego w organizmie Nicole powstają przeciwciała, które będą problemem przy kolejnych możliwych próbach przeszczepu. Prawdopodobnie jest to dysfunkcja genetyczna, która atakuje nerki.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
82
14
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
09.12.2019
Alicja
Bardzo mądrzy ludzie - Pan Saleta i Jego Córka,
a Państwu Prowadzącym polecam zapoznanie się
z tematem, a nie opowiadanie farmazonow,
że przeszczep się nie przyjął.
09.12.2019
Alicja
Bardzo mądrzy ludzie - Pan Saleta i Jego Córka
04.11.2019
Adam
Nika powinnas pracowac w radiu masz swietny glos jestes madra masz ciekawe zainteresowania.
26.10.2019
Lidka
Bardzo im współczuję. To straszne przeżywać taka chorobę. Trzymam kciuki.
Rozwiń wszystkie komentarzy