Dziecko

Picture booki dla dzieci, czyli książki pełne obrazków. "Można z nimi robić mnóstwo rzeczy"

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Dzień Dobry TVNKsiążki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści

Picture booki mają bardzo mało tekstu albo w ogóle za to pełne są obrazków. Które wybrać dla dzieci? Jakie są ich zalety? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Monika Hałucha, redaktorka, współautorka książek dla dzieci.

Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści

Picture booki dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Bo choć słów w nich niewiele, to pomagają rozwijać się wszechstronnie.

- Nie mają tekstu i wydaje się, że nie są do czytania, ale nic bardziej mylnego. Dzieciaki uczą się czytać ilustracje, czyli rozpoznawania symboli i dekodowania ich - tłumaczyła Monika Hałucha.

Przede wszystkim picture booki pobudzają u dzieci wyobraźnie, poszerzają wiedzę od ekologii po kosmos, a te z z wyrazami dźwiękonaśladowczymi przygotowują do mówienia i czytania. "Czytając" te książki dzieci uczą się w przyjemny sposób.

- Można z nimi robić mnóstwo rzeczy. Wybrać jednego bohatera, podróżować z nim po stronach, opowiadać jego historię, ale możemy też patrzeć na jedną stronę, wyszukiwać różnych śmiesznych, ciekawych szczegółów. Dzieci tutaj są ekspertami, prowadzą nas genialnie przez tę książkę - zauważyła nasza rozmówczyni.

Picture booki - które wybrać?

Na rynku mamy wachlarz przeróżnych książek obrazkowych, dlatego Monika Hałucha poleciła, by przede wszystkim przy wyborze kierować tym, co dzieci lubią, czym się interesują. Poza tym rodzice również powinni bliżej przyjrzeć się tematyce, by mieli przyjemność z opowiadania dzieciom.

Picture booki przypadną do gustu każdemu, a z biegiem czasu oglądanie, czytanie ich przemieni się w fantastyczne opowieści. Co więcej, picture booki powstały również dla dorosłych. Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości