Czym są perły Epsteina?
Perły Epsteina to często występujące u małych dzieci bezbolesne torbiele listewki zębowej. Według badań mogą dotyczyć nawet do 80 proc. wszystkich noworodków. Manifestują się jako biało-żółte wykwity o średnicy do 3 mm. W związku z tym, że zwykle delikatnie się błyszczą, porównano je do pereł – stąd nazwa. Perły Epsteina po raz pierwszy opisał czeski lekarz Alois Epstein.
Przyczyny powstawania pereł Epsteina
Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca wyjaśnione, przypuszcza się, że proces rozpoczyna się jeszcze podczas życia płodowego, w chwili połączenia szczęki z podniebieniem, już w I trymestrze ciąży. Pomiędzy tymi dwoma strukturami zostaje uwięziona błona śluzowa, czego skutkiem jest powstawanie białych grudek. Perły Epsteina powstają na skutek gromadzenia się keratyny w obrębie błony śluzowej. Stąd też ich delikatny połysk, dlatego mogą wyglądem przypominać niewielkie perły.
Problemy natury psychologicznej
Jak leczyć perły Epsteina?
Perły Epsteina nie wymagają leczenia i nie są bolesne dla dziecka, nie sprawiają mu także żadnego dyskomfortu. Znikają samoistnie, najczęściej między 2. tygodniem a 5. miesiącem życia malucha. Masowanie jamy ustnej niemowlęcia podczas karmienia, przyśpiesza ich wchłanianie. Wyciskanie lub przekłuwanie grudek może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, dlatego nie należy tego robić.
Perły Epsteina, to jednak niejedyne schorzenie, jakie może pojawić się w obrębie jamy ustnej dziecka, dlatego ważne jest, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować je z lekarzem pediatrą.
Perły Epsteina a inne schorzenia jamy ustnej - jak je rozróżnić
- Pleśniawki – to zmiany zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, których przyczyną jest zakażenie grzybicze (drożdżakiem Candida albicans). Najczęściej występują na języku oraz podniebieniu, choć mogą również pojawiać się na wargach czy dziąsłach. Przybierają formę niewielkich, białych plamek, które mogą się ze sobą zlewać. Pleśniawki mogą powodować ból i trudności ze ssaniem oraz przełykaniem.
- Afty – są to owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej (najczęściej warg i policzków). Ich cechą charakterystyczną jest biały nalot i zaczerwieniony brzeg. Afty są niezwykle bolesne, towarzyszy im bowiem stan zapalny. Często uniemożliwiają spożywanie pokarmów. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne, często są to zaburzenia odporności.
- Afty Bednara – to uszkodzenie podniebienia miękkiego u niemowląt, które pojawiają się na skutek mikrouszkodzeń (np. powstających podczas ssania kciuka przez dziecko czy wkładania do buzi gryzaków i zabawek). Mają żółtoszary kolor i zazwyczaj same ustępują.
- Zęby wrodzone lub noworodkowe – jest to zjawisko rzadkie, które polega na występowaniu uzębienia u dziecka już w okresie okołoporodowym lub do 30. dni po narodzinach. Są to przedwcześnie wyrznięte zęby mleczne, ich obecność może powodować problemy z karmieniem niemowlaka. Etiologia tego zjawiska nie została do końca wyjaśniona, najczęściej zwraca się tu uwagę na infekcje oraz zaburzenia hormonalne.
- Grzybica jamy ustnej – to zakażenie błony śluzowej jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Objawia się m.in. białym nalotem na języku oraz podniebieniu, występowaniem czerwonych, bolesnych owrzodzeń, suchością i pieczeniem, nieprzyjemnym zapachem z ust. Często przyczyną zakażenia grzybiczego jamy ustnej są: przebyta antybiotykoterapia, niewłaściwa higiena, spożywanie dużej ilości cukru, stosowanie sterydów.
- Guzki Bohna - to łagodne zmiany występujące na dziąsłach w okolicach języka lub policzka.
Zobacz także:
- Co robić, gdy jeden z rodziców nie chce szczepić dziecka? "Wolałbym, żeby sąd podjął decyzję"
- Ferie w domu nie muszą być nudne. Jakie zabawki proponuje "Pani Gadżet"?
- Jaki tran w kapsułkach wybrać dla dzieci?
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Tara Moore/Getty Images