Jak odzwyczaić dziecko od pieluchy? "Kiedy dziecko jest fizjologicznie i psychicznie gotowe"

Dziecko

Aktualizacja:

Podczas kwarantanny spędzamy dużo czasu w domu z rodziną. Może to być idealny moment na odpieluchowanie dziecka, pod warunkiem, że maluch jest na to gotowy. Kiedy następuje ten moment? Na co zwrócić uwagę? O tym w naszym studiu mówiła pedagog Mariola Kurczyńska.

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy powinien zrezygnować z zakładania dziecku pieluszek. Jak jednak poznać, że to już ten czas?

Podręcznikowo mówi się, że kiedy dziecko jest fizjologicznie i psychicznie gotowe, a w praktyce to niewiele mówi

- wyjaśniała w studiu Dzień Dobry TVN Mariola Kurczyńska, pedagog, doradca rodzicielski.

Należy stopniowo przygotowywać do tego pociechę, kiedy skończy 9 miesięcy.

Jeżeli dziecko jest zdrowe, stabilnie siedzi, można je zapoznawać już nawet z nocniczkiem, po prostu sadzać, ale nie dla efektu, tylko po to, żeby zbudować pewien nawyk

- tłumaczyła ekspertka.

Dzięki temu dziecko nie będzie zaskoczone tym, że zdejmuje się mu pampers. Idealny moment na przeprowadzenie odpieluchowania wypada między rokiem a osiemnastoma miesiącami. Wtedy już samo dziecko zaczyna odrzucać pieluszkę. Zazwyczaj wtedy już może chodzić, jednak nie jest to regułą.

Zwykle dzieci już chodzą, kiedy są odpieluchowane, ale to nie jest warunek. Jeżeli dziecko nie chodzi w wieku czternastu miesięcy, ale jest odpieluchowane – jest taka możliwość

- podkreślała Mariola Kurczyńska.

Jak długo powinno trwać odpieluchowanie?

Mariola Kurczyńska uczuliła wszystkich rodziców, by w momencie, gdy decydują się odpieluchować dziecko, nie wracali już do pampersa. Powinna to więc być jedna, stanowcza decyzja.

Jeżeli dziecko wie, że siusiamy do nocniczka czy też na nakładkę, to już nie mamy pampersa. Możemy rozdzielić odpieluchowanie dzienne od nocnego, czyli na noc zakładać pieluchę. Jednak na dzień nie powinniśmy już tego robić, dlatego że w głowie dziecka powstaje dezorientacja. Ono się gubi

Przy okazji ekspertka obaliła mit głoszący, że u dziewczynek łatwiej przeprowadzić odpieluchowanie – płeć w tym przypadku nie ma znaczenia.

Jak uniknąć regresu?

Rodzice muszą zgrać kalendarz swój z gotowością pociechy. Nie należy zatem planować wtedy żadnych wakacyjnych wyjazdów, odwiedzania rodziny czy organizowania przyjęć. Czas i całkowita uwaga powinny być poświęcone maluchowi – możemy potrzebować od kilku do nawet czternastu dni. Trzeba o tym pamiętać – jeśli bowiem pojawi się regres, ciężko potem z niego wyprowadzić pociechę.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz