Dziecko

Galeria Starych Zabawek – tam niejeden dorosły z sentymentu uronił łzę

Dziecko

Drewniane klocki, plastikowe lalki i pluszowe misie - te i inne eksponaty można podziwiać w Galerii Starych Zabawek, które stworzył zapalony kolekcjoner, Wojciech Szymański. Wszystkie przedmioty zgromadzone w muzeum powstały w Polsce w latach 1920-1989.

Wojciecha Szymańskiego od lat pasjonowały stare przedmioty. W swoich zbiorach miał między innymi żelazka na duszę, radioodbiorniki i butelki z porcelanowymi kapslami. Pewnego dnia, kiedy wybrał się do sklepu w poszukiwaniu kolejnych eksponatów, natknął się na figurkę blaszanego motocyklisty.

On mniej więcej wyglądał jak zając z czekolady, tylko że był z blachy

- powiedział Wojtek.

Mężczyzna tak się zachwycił znaleziskiem, że wyprzedał swoje dotychczasowe stare rzeczy i za uzyskane w ten sposób pieniądze zaczął kupować dawne zabawki.

Kiedy jego kolekcja przybrała spore rozmiary postanowił otworzyć Galerię Starych Zabawek.

Wyjątkowe miejsce - Galeria Starych Zabawek

W muzeum Wojtka wszystkie zabawki zostały wytworzone w Polsce.

Figurki z Gwiezdnych Wojen były produkowane w Gdańsku i Łodzi. W tych figurkach kolory się nie zgadzają. Panie, które je malowały nie widziały filmu i ponosiła je fantazja

- powiedział Wojciech.

Oprócz wspomnianych już postaci z Gwiezdnych Wojen w muzeum można zobaczyć blaszane bębenki, plastikowe lalki i pluszowe misie. W kolekcji znajdują się także zabawki mechaniczne, jak na przykład: chodzący piesek, osiołek ruszający głową czy małpka schodząca po drabinie. Wszystkie eksponaty zostały zrobione w latach 1920-1989.

Powrót do przeszłości

Wojtek nie ukrywa, że Galerię Starych Zabawek stworzył z myślą o dzieciach, ale szybko okazało się, że doskonale bawią się w niej również rodzice i dziadkowie, dla których wizyta w tym miejscu to niezapomniana podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa.

Przychodzi rodzina do muzeum i po przekroczeniu progu zaczyna się: 'miałem to', 'pamiętam to', ‘musisz to zobaczyć'

- powiedział właściciel muzeum.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości