Jak wychowywać dziecko, aby od małego uczyło się samodzielności? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięca oraz Olga Polny i Kamil Polny, rodzice 6- latka i 8-latka.
Rodzice często nadmiernie zapewniają swoim dzieciom opiekę i wyręczają je w codziennych obowiązkach. Takie zachowanie, choć jest zrozumiałe, nie wpływa dobrze na wychowanie najmłodszych. Dziecku należy dać swoją własną przestrzeń. Maluch potrzebuje nauczyć się samodzielności. Idealnym wiekiem okazuje się czas przedszkolny. Wtedy rodzice powinni dawać dziecku wskazówki i pozwalać na samodzielne podejmowanie decyzji. Zachowanie to będzie miało ogromny wpływ na przyszłość i rozwój pociechy.
Dzieci żyjące w Polsce są samodzielne?
Według Justyny Korzeniowskiej, która pracowała zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi dziećmi, maluchy w naszym kraju nie są samodzielne. Polacy zostają w tyle w porównaniu do dzieci z Europy Zachodniej czy USA. Gdzie widać ewidentne różnice? Już podczas rozmowy młodzi obywatele Stanów Zjednoczonych podkreślali, że największym sukcesem była dla nich samodzielna jazda na rowerze czy samodzielnie upieczone ciasto. Polskie dzieci nie zawracają uwagi na istotę zrobienia czegoś samemu.
Jak budować samodzielność dziecka?
Samodzielność dziecka rozwijać można na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zadawanie czynności codziennych i pozwolenie na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Na początku można wspólnie z dzieckiem podejmować decyzję, a potem stopniowo dawać mu wybór. Drugim sposobem jest rozwijanie kompetencji społecznych. Dobrym ćwiczeniem jest rozmowa z dzieckiem o jego dotychczasowych, największych sukcesach.
Wiek, w którym dziecko może stać się samodzielne, jest już bardzo wczesny. Wielu rodziców jest zaskoczonych, że jak piszemy, my psycholodzy, o usamodzielnieniu dziecka, to pojawiają się odniesienia do dzieci w okresie niemowlęcym. To jest prawda, bo to jest pierwszy etap, kiedy to kształtujemy.
- powiedziała Justyna Korzeniewska.
Dlaczego samodzielność dziecka jest ważna?
Dzieci, które od najmłodszych lat miały szanse na samodzielne podejmowanie decyzji, inaczej odnajdują się późniejszym życiu. Szybciej stają się samodzielne i odpowiedzialne. To przekłada się również na samoocenę, pewność siebie oraz poczucie niezależności.
Zobacz też:
- Ewa Ernst-Dziedzic. Polka w austriackim parlamencie
- W której ławce powinno siedzieć twoje dziecko?
- Cezary Pazura pochwalił się córeczką. „Trzecie zdjęcie już niepozowane. Bardzo bolesne”
Autor: Bernadetta Jeleń