Styl Życia

W której ławce powinno siedzieć twoje dziecko?

Styl Życia

W której ławce powinno siedzieć twoje dziecko?

Miejsce i ustawienie ławki może zarówno sprzyjać, jak i przeszkadzać w nauce. W którym miejscu powinni siedzieć uczniowie, aby lekcje były najbardziej efektywne? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN przedstawiliśmy kilka wersji ustawienia szkolnych ławek. 

Dziś w studiu Dzień Dobry TVN ustawiliśmy ławki na kilka sposobów i usadziliśmy w nich dziecko w okularach, wysokiego kujona i nadpobudliwego ruchowo ucznia.

Pierwsze ustawienie – klasyczne trzy rzędy

Ustawienie to ma duży wpływ na indywidualną pracę ucznia oraz jego wyniki na sprawdzianach i kartkówkach. Jak powinni siedzieć uczniowie w ustawieniu trzech rzędów? Przede wszystkim dziecko nadpobudliwe ruchowo powinno siedzieć na końcu sali, tak aby nie przeszkadzać pozostałym uczącym. Podobnie sytuacja ma się u uczniów wysokich, którzy ze względu na ograniczanie pola widoczności tablicy powinni zajmować tylne ławki.

Drugie ustawienie – w podkowę

W tym ustawieniu nauczyciel na nieograniczony dostęp do uczniów i każdego dobrze widzi. Ważne jednak, aby klasowego rozrabiakę w miarę możliwości odizolować od reszty klasy, a osoby z wadą wzroku usadzić bliżej tablicy.

Trzecie ustawienie – układ segmentowy, ławki w literę L

Układ ten sprzyja pracy w grupie. Dzieci siedząc w 3-osobowych ławkach, nawiązują kontakty i wspólnie pracują nad projektem zadanym przez nauczyciela.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0