Według standardów opieki okołoporodowej od 2019 roku kobiety w ciąży mają regulowane w rozporządzeniu ministra zdrowia prawo do tego, by podczas narodzin dziecka towarzyszyła im wybrana bliska osoba. Kogo najczęściej w tej roli widzą Polki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały położne: Natalia Marcinów, Edyta Szumowicz i Małgorzata Buba.
Poród rodzinny. Czy kobiety wolą rodzić same?
Przyszłe mamy mają pełne prawo do wyboru osoby towarzyszącej, która będzie obecna podczas ich porodu. Skorzystanie z tego przywileju nie jest obowiązkiem, ponieważ niektóre kobiety wolą przeżywać narodziny dziecka bez rozproszenia w postaci zewnętrznych bodźców, czyli wyłącznie pod czujnym okiem personelu medycznego. Trzeba jednak przyznać, że moda na porody rodzinne rośnie w siłę.
- W moim miejscu pracy od początku tego roku odbyło się około 600 porodów, z czego 430 to porody rodzinne, więc tutaj zdecydowana większość kobiet wybiera obecność osoby bliskiej - informuje w Dzień Dobry TVN położna Natalia Marcinów.
Z obserwacji położnej Edyty Szumowicz wynika, że pacjentki zazwyczaj chcą, by podczas narodzin dziecka obecny był ich mąż lub partner, ale coraz częściej zdarza się, że ciężarna pojawia się w placówce medycznej z mamą bądź siostrą. W grę wchodzą również pozostali członkowie rodziny, chociażby teściowa.
- Miałam taką sytuację, byłam zdziwiona, natomiast dziewczyny naprawdę fajnie współpracowały i każdemu życzę takiej teściowej - opowiada Natalia Marcinów.
Małgorzata Buba, laureatka konkursu Położna na medal miała do czynienia ze wzbudzającą jeszcze większe zaskoczenie sytuacją. - Znam historię, gdzie podczas porodu towarzyszył szwagier, a wynikało to z tego, że rodzina stwierdziła, że skoro uczestniczył przy dwóch porodach swoich dzieci, to sprawdzi się też przy porodzie swojej szwagierki - tłumaczy ekspertka.
Osoba towarzysząca przy porodzie - jakimi cechami powinna się wyróżniać?
Wybór osoby, która będzie towarzyszyła ciężarnej na sali porodowej, jest bardzo istotny, ponieważ może wpływać na cały przebieg porodu. W tym przypadku liczą się chęci, zaufanie oraz dobre relacje.
- Jak edukuję pacjentki w ciąży, podkreślam, że to musi być decyzja przemyślana i wspólna. My nie możemy nikogo zmuszać do tego. (...) Ja zawsze zachęcam, żeby iść i spróbować, bo mężczyźni zazwyczaj mają takie wyobrażenie, że poród to jest coś strasznego, a to jest najpiękniejszy moment w życiu każdej pacjentki i jej partnera. Zawsze można się wycofać. (...) My nie zamykamy przed nikim drzwi - wyjaśnia Edyta Szumowicz.
Położna Natalia Marcinów podkreśla, że osoba towarzysząca powinna być cierpliwa, pewna siebie i pomocna, a do jej zadań należy między innymi przetarcie czoła, podanie szklanki wody czy wsparcie w zmianie pozycji ciężarnej.
- Ważne, żeby osoba, która przychodzi do porodu, była przygotowana, dlatego dużą rolę tutaj odgrywa szkoła rodzenia, w której nie tylko kobieta w ciąży przygotowuje się do porodu, ale również osoba towarzysząca - dodaje Małgorzata Buba.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokazał, jak wyglądają bliźniaki we wnętrzu macicy. "Technologia i współczesna nauka są oszałamiające"
- Tom Cruise pilnował, by Katie Holmes nie wydała podczas porodu żadnego dźwięku. Zabronił też stosowania znieczulenia
- Zmarła dzień po porodzie siłami natury. Sprawę bada prokuratura. "Pojawiło się podejrzenie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News