Dylematy kobiet w czasie ciąży dotyczyć mogą wielu rzeczy, także noszenia ozdób w miejscach newralgicznych. Stąd pojawiające się pytania, czy kolczyk w pępku w ciąży to dobry pomysł? Tak naprawdę nie ma medycznych wskazań do usunięcia ozdoby, dlatego decyzja o wyjęciu lub dalszym noszeniu kolczyka w pępku powinna być kwestią indywidualną. Niemniej istnieje możliwość wystąpienia powikłań związanych z noszeniem kolczyka w pępku, o czym warto pamiętać, dokonując takiego wyboru.
Kolczyk w pępku a ciąża. Czy to bezpieczne?
Dla przyszłej matki najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego nie dziwi ilość pytań o to, co wolno w ciąży, a czego nie. Wiele pań zastanawia się, czy noszenie kolczyka w pępku podczas ciąży jest bezpieczne dla nich i dla dziecka. Warto więc uspokoić wszystkie przyszłe mamy, ponieważ ozdoba w żaden sposób nie wpływa na rozwój i zdrowie maleństwa. Nie ma więc konieczności natychmiastowego pozbywania się kolczyka, chyba że kobieta sama zadecyduje, że nie jest to dobry czas na jego noszenie.
Czy kolczyk w pępku noszony w ciąży dobrze wygląda?
Kolczyk w pępku, który normalnie stanowi ozdobę, niekoniecznie musi nią pozostać, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Czemu? Wraz z powiększającym się rozmiarem brzucha, staje się on coraz bardziej wypukły i może stracić swój urok. To też pierwszy krok do problemów z kolczykiem w pępku , który może teraz bardzo łatwo zahaczać o ubranie, powodować podrażnienia i uszkodzenia pępka . Ciąża to nie tylko rosnący brzuch, ale także bardzo często tzw. “wyskakujący pępek”, dlatego może się okazać, że wybrany kolczyk po prostu nie pasuje, odstaje lub zwyczajnie staje się za mały.
Ciąża a kolczyk w pępku - możliwe powikłania
Wiele kobiet, które nosiły kolczyk w pępku przed ciążą, a także w jej trakcie wspomina, że przyczynił się on do powstania rozstępów na brzuchu, w okolicy pępka. Stąd często pojawiające się porady, aby wyjąć kolczyk zaraz na początku ciąży i jak najszybciej zacząć stosować odpowiednie kremy i preparaty na skórę. To nie jedyne możliwe powikłania. Kolczyki w pępku mogą powodować mikrourazy, zakażenie, infekcje, a także zaczerwienienie i świąd skóry. I właśnie z tego powodu mogą być niewskazane w okresie ciąży. Zdarza się także, że materiał użyty do wykonania kolczyka może stać się przyczyną uczulenia, dlatego szczególną uwagę na dobór ozdoby powinni zwrócić alergicy. Inne pytanie stawiane przez przyszłe matki dotyczy tego, czy kolczyk w pępku boli. Dolegliwości możliwe są w momencie przekłuwania pępka i podczas gojenia. Każdy później występujący ból należy skonsultować z lekarzem.
Pielęgnacja. Jak dbać o kolczyk w pępku?
Jak dbać o kolczyk w pępku, a raczej jak pielęgnować skórę w miejscu, gdzie umieszczony jest kolczyk , to kolejne ważne pytania, które stawiają panie lubiące piercing. Przede wszystkim należy obserwować reakcję skóry na materiał, z którego ozdoba jest wykonana. Istnieją specjalne kolczyki dla alergików. Modne stają się też kolczyki, które zaprojektowane zostały z myślą o ciężarnych oraz ich wciąż powiększających się brzuszkach. Wykonane z PTFE (teflonu) są nieco dłuższe od tych standardowych. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielina, należy kolczyk usunąć i skontaktować się z lekarzem. Konieczne może się okazać podanie maści z antybiotykiem.
Co z kolczykiem w pępku po ciąży?
Jeśli kobieta zdecyduje się na wyjęcie kolczyka na czas ciąży, zaraz po porodzie może założyć go ponownie. Jeżeli kolczyk został założony już jakiś czas przed ciążą, dziurka nie powinna zarosnąć . Jeśli założony był specjalny ciążowy kolczyk, można już spokojnie wymienić go na swój ulubiony, nie martwiąc się o uszkodzenia skóry spowodowane wystającym pępkiem czy też dużym brzuchem. Nie każda miłośniczka piercingu wraca do kolczyka po ciąży , bo też nie każdy brzuch wygląda dobrze zaraz po porodzie. Nie każdy też wraca do stanu idealnego. To ponownie kwestia indywidualna, czy kolczyk w pępku po ciąży będzie dobrym rozwiązaniem.
Kolczyk w pępku - gojenie. Ile trwa i jak przebiega?
Kobiety w ciąży nie powinny decydować się na przebijanie pępka i zakładanie kolczyka. Może się jednak zdarzyć, że pępek został przekuty na krótko przed zajściem w ciążę. Pojawia się wtedy pytanie, ile goi się kolczyk w pępku , czy kolczyk w pępku boli, a także jak wygląda cały proces i jak postępować ze świeżą ranką? Bez wątpienia największe znaczenie ma właściwa higiena okolicy pępka. Warto pamiętać, aby:
- miejsce przekłucia przemywać kilka razy dziennie solą fizjologiczną lub octeniseptem
- nie stosować wody utlenionej
- newralgiczne miejsce można przemywać szarym mydłem
- starannie płukać miejsce po zabiegu, a także delikatnie osuszać, ale nie za pomocą szorstkich ręczników
- w razie zaobserwowania niepokojących objawów zasięgnąć porady lekarza
Pamiętajmy, że całkowity proces gojenia trwa kilka miesięcy, dlatego nawet jeśli na zewnątrz wszystko wygląda dobrze, trzeba bacznie obserwować miejsce przekłucia pępka.
Autor: Adrian Adamczyk