W 2019 r. Ministerstwo Finansów umożliwiło niektórym rozliczenie podatku od dochodów osobistych za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Dotyczyło to tylko najpopularniejszych zeznań podatkowych - PIT-37 oraz PIT-38.
Dzięki tegorocznym zmianom usługą zostały objęte deklaracje PIT-28 i PIT-36. Pierwsze zeznanie dotyczy osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a drugie - tych, którzy m.in. rozliczają przychody z emerytur i rent z zagranicy oraz najmu.
>>> Zobacz także: E-recepty i mikrorachunki obowiązkowe od 2020 roku. Czym są? Wyjaśniają eksperci
Logowanie się do systemu
Żeby rozliczyć się z fiskusem, należy wejść na stronę podatki.gov.pl. Następnie, przy użyciu profilu zaufanego, trzeba się zalogować do systemu. E-tożsamość można uzyskać w urzędzie lub dzięki skorzystaniu z bankowości elektronicznej.
Do konta można się również dostać po podaniu danych podatkowych (PESEL albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. - np. z PIT-11 od pracodawcy).
Co po zalogowaniu?
Po zalogowaniu się na konto można m.in.:
- zaakceptować zeznanie bez zmian,
- zmienić lub dodać ulgi,
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego,
- odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT albo rozliczyć się samodzielnie w innej formie,
- nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone (ten punkt dotyczy tylko PIT-37 i PIT-38),
- zaakceptować zeznanie.
podatki.gov.pl
Autor: Iza Dorf
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages.com/mahos