Co się dzieje w pogodzie? Jaka będzie końcówka roku? "Taka fala upałów jest naprawdę rzadko spotykana"

Co się dzieje w pogodzie? Gdzie podziała się jesień?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Porady na jesienną chandrę od Magdy Masny
Porady na jesienną chandrę od Magdy Masny
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Meteorologiczna jesień już się zaczęła, do astrologicznej będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zazwyczaj we wrześniu temperatury są już niższe i częściej pada deszcz. W tym roku jest jednak inaczej. Jakie są prognozy na nadchodzące tygodnie i miesiące?

Wysokie temperatury we wrześniu

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że prognozy na najbliższe tygodnie są optymistyczne. Meteorologiczna jesień rozpoczęła się 1 września i potrwa do 1 grudnia. Astronomiczna i kalendarzowa jesień zawitają do nas dopiero pod koniec miesiąca. Pogoda jednak nie wskazuje, jakby ta pora roku miała szybko nadejść.

- Na zewnątrz tej jesieni kompletnie nie widać, jest lato. Patrząc na eksperymentalne prognozy pogody, to już wrzesień jest ekstremalnie ciepły. Tegoroczny jest w pierwszej trójce najcieplejszych wrześniów od 70 lat - przekazał synoptyk, Grzegorz Walijewski.

Jaka pogoda będzie we wrześniu?

Jak przewiduje rzecznik IMGW, wysokie temperatury (jak na wrzesień) nas nie opuszczą i prawdopodobnie miesiąc skończy się ze średnią temperaturą wyższą niż wieloletnia norma.

- Ciekawostką jest to, że taka fala upałów jest naprawdę rzadko spotykana. I tak jak napisali klimatolodzy, taka sytuacja zdarza się raz na dwadzieścia lat - przekazał.

Jaka będzie końcówka roku?

Końcówka roku prawdopodobnie będzie również cieplejsza niż dotychczas. Jak prognozuje rzecznik IMGW, średnie temperatury mogą przekroczyć normę z ostatnich 30 lat. Termometry w wielu miastach - w Poznaniu, Białymstoku czy Gdańsku, mogą pokazać nawet 22 st. C. Jeszcze cieplej może być we Wrocławiu czy w Warszawie (24-25 st. C).

- To może być bardzo przyjemny październik. Wydaje się, że ta polska, złota jesień, taka kolorowa, może jeszcze występować w drugiej części października - podkreślił synoptyk.

Kolejne miesiące nie będą już tak przyjemne. Wszystko wskazuje na to, że może być więcej deszczowych dni i większa suma opadów.

- To oczywiście nie oznacza, że padać będzie codziennie, dni słoneczne też będą się pojawiały, ale mimo wszystko ma przeważać ta opcja szara i ponura - powiedział Grzegorz Walijewski o prognozie na listopad.

W grudniu możliwe jest więcej opadów deszczu, ale wyższe temperatury niż średnie z poprzednich lat.

- Co nie oznacza, że nie będzie w ogóle śniegu, może się pojawiać, ale największe prawdopodobieństwo jest, że jednak będzie to deszcz - doprecyzował. - Średnie wartości dla grudnia wyniosą od -3 stopni na południu do 3 stopni na Wybrzeżu, ale bardziej prawdopodobne, że będą to wartości dodatnie. Szczególnie na początku grudnia, który też będzie szary i ponury - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości