Pierwsza połowa stycznia zaskoczyła nas brakiem śniegu i siarczystych mrozów. Napływ ciepłych mas powietrza sprawił, że w większości regionów Polski utrzymywały się niespotykane o tej porze roku warunki pogodowe. Nie oznacza to jednak, że zimowa aura już nie wróci. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekonuje, że słupki rtęci niebawem powędrują w dół. Kiedy możemy spodziewać się ochłodzenia?
Prognoza pogody na styczeń 2023. Kiedy wróci mróz?
Z początkiem nowego roku nasz kraj nawiedziła fala niespotykanego o tej porze roku ciepła. 1 stycznia został pobity rekord temperatury dla tego miesiąca. Siarczysty mróz uderzył za to w Rosję, Finlandię, Białoruś, Ukrainę, a nawet Stany Zjednoczone. Jak czytamy na tvn24.pl, przyczynił się do tego niestabilny wir polarny.
Zima
Zima
W trzeciej dekadzie stycznia wspomniany wir może zostać wypchnięty przez ciepłe powietrze w stronę wschodniej Kanady, Północnego Atlantyku i Europy. Oznacza to, że w nadchodzących tygodniach jęzor zimna może sięgnąć Polski. Prognozy wskazują, że 29 stycznia otrze się on o wschodnie regiony naszego kraju.
Prognoza pogody na luty 2023. Ponowny atak zimy
Prognozowane zsunięcie wiru polarnego w nasz rejon jest jednoznaczne z powrotem zimowej aury. Zdaniem synoptyków początek lutego może zatem upłynąć pod znakiem śnieżyc i mrozu. W tym miejscu warto podkreślić, że wyraźne ochłodzenie w tym okresie zwiastują także wyliczenia amerykańskiego modelu GFS oraz europejskiego ECMWF.
Jak czytamy na tvn24.pl, w lutym można spodziewać się napływu suchszego powietrza znad Rosji, w którym temperatura będzie spadać nawet do -10 st. C.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Godziny szczytu zużycia prądu. Gdzie sprawdzać, kiedy wypadają?
- "Mamy do czynienia z potrójną epidemią". Jakie są rekomendacje ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej?
- Trzy ceny produktów w sklepach. Na czym polega nowy obowiązek?
Autor: Arleta Unton-Pyziołek, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jenny Dettrick/Getty Images