Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Najnowsza aktualizacja pogody na wrzesień 2022 r. zapowiada, że będzie on jednak nieco chłodniejszy, niż wskazywały początkowe przewidywania. Sprawdź, jakiej pogody możemy spodziewać się po wakacjach.
Wrzesień 2022 - długoterminowa prognoza
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego zaktualizowali prognozę na nadchodzący miesiąc. Z początku przywidywali oni, że wrzesień będzie cieplejszy niż zazwyczaj, jednak teraz potwierdzono, że średnia miesięczna temperatura utrzyma się w zakresie normy.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podobnie będzie z opadami deszczu. Przewidywana suma także oscyluje w granicach wieloletniej normy. Jak podaje IMGW-PIB, określenie "w normie" odnosi się do okresu od 1991 do 2020 roku. Wartość średniej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej.
Jaka pogoda będzie we wrześniu i na początku jesieni?
10 najwyższych wartości wyznacza temperaturę "powyżej normy", środkowych "w normie", a najniższych "poniżej normy". Jak wynika z opublikowanej tabeli IMGW najniższa "średnia temperatura powietrza" przewidywana jest w Zakopanem (10 stopni Celsjusza), a najwyższa w Opolu i Wrocławiu (15,3 i 15,4 stopni Celsjusza).
Przedstawiamy aktualizację prognozy długoterminowej temperatury i opadu na wrzesień
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 1, 2022
Temperatura powietrza, podobnie jak suma opadu, pozostanie w zakresie norm z wielolecia 1991-2020.
Szczegółowe informacje:https://t.co/eWmAkEAjEr#IMGWmeteo #CMM #wrzesień pic.twitter.com/lqmCTNIwhu
Biorąc pod uwagę sumę opadów atmosferycznych, najniższe wskaźniki przewiduje się w miastach takich jak Poznań, Suwałki, czy Białystok, a najwyższe w Zakopanem, Koszalinie, czy Lublinie. Prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci podkreślają jednak, że dokładniejszy opis przewidywanej pogody nie jest możliwy z tak dużym wyprzedzeniem. - Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - podsumowuje IMGW. Więcej na temat pogody czytaj na TVN Meteo.
Zobacz także:
- W tym roku licealistów czekają zmiany. Jak będzie wyglądać nowa matura?
- Co uczniom nie podoba się w szkole? Powstał raport o stanie polskiej oświaty
- Kaja Klimek w redakcji Dzień Dobry TVN. Będzie prowadziła cykl filmowy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Levente Bodo/Getty Images