Wrzesień 2022 - długoterminowa prognoza
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego zaktualizowali prognozę na nadchodzący miesiąc. Z początku przywidywali oni, że wrzesień będzie cieplejszy niż zazwyczaj, jednak teraz potwierdzono, że średnia miesięczna temperatura utrzyma się w zakresie normy.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podobnie będzie z opadami deszczu. Przewidywana suma także oscyluje w granicach wieloletniej normy. Jak podaje IMGW-PIB, określenie "w normie" odnosi się do okresu od 1991 do 2020 roku. Wartość średniej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej.
Jaka pogoda będzie we wrześniu i na początku jesieni?
10 najwyższych wartości wyznacza temperaturę "powyżej normy", środkowych "w normie", a najniższych "poniżej normy". Jak wynika z opublikowanej tabeli IMGW najniższa "średnia temperatura powietrza" przewidywana jest w Zakopanem (10 stopni Celsjusza), a najwyższa w Opolu i Wrocławiu (15,3 i 15,4 stopni Celsjusza).
Przedstawiamy aktualizację prognozy długoterminowej temperatury i opadu na wrzesień
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 1, 2022
Temperatura powietrza, podobnie jak suma opadu, pozostanie w zakresie norm z wielolecia 1991-2020.
Szczegółowe informacje:https://t.co/eWmAkEAjEr#IMGWmeteo #CMM #wrzesień pic.twitter.com/lqmCTNIwhu
Biorąc pod uwagę sumę opadów atmosferycznych, najniższe wskaźniki przewiduje się w miastach takich jak Poznań, Suwałki, czy Białystok, a najwyższe w Zakopanem, Koszalinie, czy Lublinie. Prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Eksperci podkreślają jednak, że dokładniejszy opis przewidywanej pogody nie jest możliwy z tak dużym wyprzedzeniem. - Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - podsumowuje IMGW. Więcej na temat pogody czytaj na TVN Meteo.
Zobacz także:
- W tym roku licealistów czekają zmiany. Jak będzie wyglądać nowa matura?
- Co uczniom nie podoba się w szkole? Powstał raport o stanie polskiej oświaty
- Kaja Klimek w redakcji Dzień Dobry TVN. Będzie prowadziła cykl filmowy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Levente Bodo/Getty Images