Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Jaka będzie dzisiaj pogoda - w środę, 27 listopada
Jak informuje IMGW, Europa Północna i Centralna znajduje się pod wpływem niżu z południowej Skandynawii, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. Reszta kontynentu jest pod wpływem wyżów. Polska również znajduje się pod wpływem tego niżu, w strefie przemieszczającego się frontu chłodnego. Ciśnienie na razie nie zmienia się, ale zacznie wzrastać wieczorem.
- Pofalowany front chłodny związany z niżem Bert przemieści się we wtorek z północnego zachodu na południowy wschód Polski. Przyniesie na ogół słabe, lokalnie umiarkowane opady deszczu o charakterze przelotnym. Pogodna aura najdłużej utrzyma się na Podkarpaciu. W kolejnych dniach będzie się ochładzać - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.
W środę prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie możliwe słabe przelotne opady deszczu, głównie na wschodzie i północy. Rano lokalne spodziewane są mgły ograniczające widzialność do 200 m, na Mazowszu nieliczne mgły mogą utrzymywać się do godzin popołudniowych.
Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 4 st. C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, do 8 st. C na południu i południowym zachodzie. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.
W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane i bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i przemieszczające się od zachodu w głąb kraju opady deszczu, w Karkonoszach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie na północnym zachodzie opady o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. Na wschodzie i południowym wschodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m.
Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -1 st. C, 0 st. C na południu, do 5 st. C na północnym zachodzie, w dolinach karpackich spadek temperatury do -7 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie i nad morzem wzmagający się do dość silnego, na zachodzie i w centrum porywisty, z kierunków południowych. Porywy wiatru do 60 km/h, a na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h. W partiach szczytowych gór porywy wiatru do 70 km/h w Karpatach i do 110 km/h w Sudetach.
Ile będzie dzisiaj stopni?
- Białystok: 6°C
- Bydgoszcz: 6°C
- Gdańsk: 7°C
- Gorzów Wlkp.: 7°C
- Katowice: 7°C
- Kielce: 6°C
- Koszalin: 6°C
- Kraków: 8°C
- Lublin: 6°C
- Łódź: 6°C
- Olsztyn: 5°C
- Opole: 9°C
- Poznań: 7°C
- Rzeszów: 8°C
- Suwałki: 5°C
- Szczecin: 6°C
- Toruń: 6°C
- Warszawa: 7°C
- Wrocław: 8°C
- Zielona Góra: 7°C
Jaka będzie dzisiaj pogoda w Warszawie - w środę, 27 listopada
W środę w stolicy prognozowane jest zachmurzenie duże. Dodatkowo, możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie do 7 st. C. Wiatr słaby, będzie wiał z południowego zachodu i zachodu.
Alerty IMGW na środę, 27 listopada
IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Dotyczą one województw:
- dolnośląskiego, powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, jaworskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego;
- opolskiego, powiatów: nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego;
- śląskiego, powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, podlaskiego;
- małopolskiego, powiatów: suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego.
Ponadto, w województwie śląskim i świętokrzyskim obowiązują alerty pierwszego stopnia przed mgłami. Widoczność miejscami może wynieść poniżej 200 metrów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Jak się nie przewrócić na śliskim chodniku? Sprawdź, co założyć na buty, aby się nie poślizgnąć i przetrwać gołoledź
- Widzisz parujący śnieg lub lód? To wcale nierzadkie zjawisko fizyczne, które można sprytnie wykorzystać
- Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/Windy
Źródło zdjęcia głównego: Tatiana Sviridova/Getty Images