Pogoda

Orkan Nadia przejdzie przez Polskę. IMGW ostrzega. RCB radzi, jak postępować

Pogoda

Autor:
Lidia
Ostólska
Źródło:
IMGW/ RCB
Pogoda na niedzielę
Pogoda na niedzielęTVN Meteo/ X-news
wideo 2/11
TVN Meteo/ X-newsPogoda na niedzielę

Do wietrznych dni zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak teraz synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznym orkanem Nadia. Mieszkańcy których rejonów Polski powinni być szczególnie ostrożni i czujni? Spójrzmy na mapy.

Orkan Nadia w sobotę da się we znaki mieszkańcom Polski

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przed silnym wiatrem mieszkańcy Polski powinni wziąć sobie do serca. Meteorolodzy ostrzegają przed orkanem Nadia. Wichura da o sobie znać wieczorem. To nie będzie spokojny weekend dla mieszkańców województw pomorskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. W nocy z 29 na 30 stycznia silna wichura przechodząca przez Polskę może wywołać olbrzymie straty. Synoptycy wydali alert.

IMGW ostrzega przed silnym i porywistym wiatrem

Na skutek porywistych wiatrów może dojść do awarii trakcji elektrycznej i przerw w dostawie prądu, zerwania dachów lub połamania gałęzi a nawet drzew.

Warto sprawdzić, jakie przedmioty znajdują się wokół domu lub na balkonach naszych mieszkań i usunąć te rzeczy, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Najsilniejszego wiatru możemy spodziewać się w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h. W związku z tym będą wydawane ostrzeżenia przed silnym wiatrem 2. stopnia w głębi lądu, a nad morzem nawet 3. stopnia.

Alert w Tatrach

W Tatrach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, z przyrostem pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm.

Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne. W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się marznące opady powodujące gołoledź.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem

Alert RCB jest rozsyłany do mieszkańców całej Polski. W komunikacie czytamy, że 29 i 30 stycznia 2022 będzie wiał bardzo silny wiatr. Należy się liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi oraz przerwami w dostawie prądu. Urzędnicy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zachęcają także do zabezpieczenia rzeczy tzw. wolno stojących.

RCB radzi, jak chronić się przed orkanem Nadia

Na stronie RCB można znaleźć instrukcje postępowania krok po kroku w sytuacji, kiedy podmuchy wiatru będą nasilać się przed północą. Co należy zrobić? O czym warto pamiętać? Oto osiem cennych wskazówek RCB:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przepakować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Zobacz także:

Autor:Lidia Ostólska

Źródło: IMGW/ RCB

Źródło zdjęcia głównego: Gettyimages/Jason Persoff Stormdoctor

Pozostałe wiadomości