Parenting

Zmiany w programie 500 plus w 2022 roku. Co się zmieni?

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
wp.pl/DGP
500 złotych leżące na wniosku

Od nowego roku - 1 stycznia 2022 - w życie weszła nowelizacja Ustawy o programie 500 plus. Do kiedy można składać wnioski i co zmieni się w bieżącym roku? 

Co się zmieni w programie 500 plus od stycznia 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku obsługę świadczenia 500 plus przejmuje ZUS od samorządów. Oznacza to, że wnioski będzie trzeba składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a ponadto będzie to można robić tylko w formie elektronicznej - przez Internet. Niezbędne dokumenty składać będzie można przez Portal Usług Elektronicznych (PUE), bankowość elektroniczną lub przez rządową platformę Emp@tia. 

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Ponadto pieniądze od nowego roku wypłacane będą jedynie bezgotówkowo - świadczeniobiorcy zobowiązani są do podania numeru konta we wniosku 500 plus na 2022 rok, w przeciwnym wypadku pieniądze nie zostaną wypłacone. W związku z całkowitym przejściem na system elektroniczny rodzice, którzy nie radzą sobie z takimi formami będą mogli skorzystać z pomocy specjalnych urzędników, którzy pomogą wypełnić internetowy formularz. Takie wnioski składać będzie można od 1 stycznia 2022 roku. 

Do kiedy składać wnioski o 500 plus?

Do końca roku, czyli do 31.12.2021 rodzice dzieci urodzonych w październiku, listopadzie oraz grudniu, którzy dotychczas nie korzystali z świadczenia 500 plus mogli złożyć wniosek w gminie. Po 1 stycznia można to zrobić jedynie przez Internet do ZUS-u.

Nauka

Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

500 plus - wnioski od lutego

1 lutego rusza nabór wniosków o świadczenie 500 plus na nowy okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. daje gwarancję, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży nowy wniosek po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Od 1 lutego 2022 wnioski mogą składać rodzice, którzy do tej pory korzystali już ze świadczenia, jednak chcą je przedłużyć - od tego roku wnioski będzie trzeba składać co roku. Rodzice, którym przyznane zostało świadczenie na 2021 rok dalej będą obsługiwani przez samorządy, aż do 31 maja 2022 roku. Po tym czasie, jeżeli nowy wniosek został zaakceptowanym pieniądze będą wypłacane już w formie internetowej oraz cała komunikacja będzie odbywać się drogą elektroniczną. 

Osoby składające wnioski przez Internet mogą skorzystać ze specjalnego kreatora, który ułatwia przejście przez procedurę wypełniania dokumentów. Może to być pomocne, ponieważ nowy wniosek liczy 10 stron.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: wp.pl/DGP

Źródło zdjęcia głównego: greg801/Getty Images

Pozostałe wiadomości