Od niemal pół roku można zaobserwować w Polsce nadmierne opady, a luty jest już piątym miesiącem z rzędu, w którym normy opadowe zostały przekroczone. W skutek czego na 30 stacjach hydrologicznych notowane są stany alarmowe, a ostrzegawcze, na blisko 140. - Od wielu lat nie mieliśmy tak wypełnionych wodą koryt rzecznych - zaznacza IMGW.
Niepokojąca sytuacja w Polsce
Wysoki poziom wód w rzekach utrzymuje się na obszarze niemal całej Polski. Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek (09.02.3024r.) rano stan alarmowy został zanotowany na 11 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 12 stacjach w dorzeczu Odry oraz na siedmiu stacjach rzek Przymorza. Natomiast stan ostrzegawczy zarejestrowano w sumie na 136 stacjach, w tym na 65 w dorzeczu Wisły i 52 stacjach w dorzeczu Odry.
- Od wielu lat nie mieliśmy tak wypełnionych wodą koryt rzecznych. Aż na ponad 3/4 stacji hydrologicznych stan wody utrzymuje się w strefie wody wysokiej - zaznaczyło IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoich mediach społecznościowy podzielił się mapami, na których widać, jak zmieniały się stany wód w rzekach od listopada 2023 roku do 9 lutego bieżącego roku. IMGW wyjaśnił, że "pierwszy etap wezbrania miał miejsce w grudniu po roztopach śniegu, drugi etap w styczniu po roztopach śniegu i zaniku zjawisk lodowych na rzekach oraz opadach deszczu".
Instytut podkreślił, że wezbrania zimowe są szczególnie niekorzystne, ponieważ "woda zalega na powierzchni, rośliny jeszcze nie rozpoczęły wegetacji, a parowanie i usłonecznienie jest niskie".
Kolejny miesiąc z przekroczeniami
Do połowy lutego zostało jeszcze kilka dni, a w miesiącu tym normy opadowe w niektórych miejscach już zostały przekroczone. Najbardziej mokro było w północnej i południowej części kraju, a największa anomalia wystąpiła w Suwałkach i wyniosła 153 procent.
Co więcej, luty jest już piątym miesiącem z rzędu, w którym normy opadowe zostały przekroczone.
IMGW podkreśliło, że dzięki intensywnym opadom został uzupełniony deficyt wody, który miał miejsce latem. - Retencja glebowa i rzeczna wypełniła się w wielu zlewniach - czytamy na stronie.
Dodano, że tej wiosny nie grozi nam susza, z którą mieliśmy do czynienia w ubiegłych latach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Jak wyglądała zima stulecia? "Śniegu było tyle, że ludzie musieli kopać tunele"
- Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Zbyt suche może być przyczyną wielu dolegliwości
- Morsowanie to znacznie więcej niż kąpiel w zimnej wodzie. Może pomóc w walce z nałogiem
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvnmeteo
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages