Siatkarz plażowy Steven van de Velde w 2016 roku został skazany w Wielkiej Brytanii za gwałt. Podczas pierwszego meczu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu kibice go wygwizdali. - Jaki to jest komunikat do ofiar? - pyta retorycznie Alienor Laurent, współprzewodnicząca francuskiej organizacji feministycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paryż 2024. Steven van de Velde skazany za gwałt
Udział Holendra Stevena van de Velde w igrzyskach olimpijskich w Paryżu wzbudza sporo kontrowersji. W 2016 roku sportowiec został skazany na cztery lata więzienia w Wielkiej Brytanii po gwałcie na 12-letniej dziewczynce. Nieletnią wykorzystał w 2014 roku, gdy miał 19 lat. Jak informuje PAP, po odbyciu części kary został przeniesiony do ojczyzny, a jego wyrok dostosowano do norm holenderskiego prawa.
W 2017 roku gracz wrócił do zawodowego sportu, a w zeszłym miesiącu dostał powołanie do reprezentowania Holandii podczas najważniejszej imprezy tego roku.
Steven van de Velde wygwizdany na igrzyskach
W niedzielę, 28 lipca Steven van de Velde grający w parze z Matthew Immersem rozegrał pierwszy mecz z Włochami. Gdy spiker wyczytywał nazwisko skazanego, słychać było buczenie i gwizdy publiczności. Zdaniem części kibiców zawodnik ten nie powinien brać udziału w turnieju.
- Przepisy sportowe powinny być surowsze niż cywilne. Może nie powinien wciąż siedzieć w więzieniu, ale to nie jest normalne, że gra na igrzyskach. To zły przykład dla innych – uważa 47-letnia prawniczka z Włoch. - Jaki to jest komunikat do ofiar? Że talent sportowy ma większą wartość niż ich godność? A jaka jest wiadomość dla agresorów? Że taki czyn nie będzie miał wpływu na twoje życie i karierę, będziesz fetowany, a może nawet zdobędziesz medal olimpijski? - dywaguje Alienor Laurent, współprzewodnicząca francuskiej organizacji feministycznej.
Steven van de Velde mieszka poza wioską olimpijską
Holenderski Komitet Olimpijski, w porozumieniu z graczem, podjął kroki w celu złagodzenia skutków jego udziału w igrzyskach. Steven van de Velde mieszka poza wioską olimpijską i ma zakaz rozmów z mediami.
Paryż 2024 - gdzie oglądać?
WSZYSTKO O IGRZYSKACH TYLKO W EUROSPORCIE I NA PLATFORMIE MAX.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agnieszka Radwańska komentuje ceremonię w Paryżu. "Mieli pecha"
- To ewenement na skalę światową. Polscy bliźniacy zmierzą się na igrzyskach. "Rywalizujemy ze sobą"
- Co oznaczają koła na fladze olimpijskiej? Poznaj ich symbolikę
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP/eurosport.tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Cameron Spencer/Getty Images