Materiał promocyjny

Kobiety w IT robią furorę. Jakie mają szanse na rozwój?

Nasza Paczka odc. 1
Źródło: ''Nasza Paczka'', prod. TVN Style 2023
Programistki, inżynierki, naukowczynie czy menedżerki w świecie nowych technologii radzą sobie równie dobrze, co mężczyźni. Wiedza, kompetencje, umiejętności i doświadczenie nie mają płci. W Amazon stawia się na rozwój kobiet, dzięki czemu poszerzają swoją wiedzę i wspinają się na kolejne szczeble zawodowej kariery.

Branża IT dla kobiet

W Polsce wciąż brakuje ok. 150 tys. specjalistów IT. Tę lukę z powodzeniem mogą zapełnić kobiety. Choć powszechnie branża uznawana jest za "męską", ze względu na stosunkowo niski poziom obecności w niej pań, to jednak warto wychodzić poza schematy i przełamywać stereotypy. Zgodnie z tą ideą działa Amazon, gdzie kobiety są inżynierkami logistyki, technikami utrzymania ruchu czy programistkami i nikogo to nie dziwi. Firma wychodzi naprzeciw potrzebom swoich pracownic – mają one zapewniony dostęp do wiedzy, programów mentoringowych, mają też możliwość awansu i obejmowania najwyższych stanowisk. Docenia się ich potencjał oraz osiągnięcia.

Amazon w Polsce to nie tylko centra dystrybucyjne. To także centrum rozwoju i badań nad nowymi technologiami – Amazon Development Center Poland (ADCP) z siedzibą w Gdańsku. Firma tworzy równe warunki rozwoju bez względu na płeć. W ADCP pracuje wiele naukowczyń, inżynierek i programistek, które współtworzą innowacyjne technologie o globalnym zasięgu.

Osiągnięcia kobiet w IT

Najbardziej znanym rozwiązaniem opracowanym w gdańskim ADCP jest Alexa – to usługa głosowa oparta na sztucznej inteligencji. Trwają też prace nad usługą Smart Home, znaną pod marką Ring czy chmurą AWS (Amazon Web Service) – czyli bezpieczną platformą usług w chmurze, pomagającą we wzroście biznesu. Ponadto powstał tu też syntezator mowy Polly, który jest oparty na technologii text-to-speech (TTS).

Praca w ADCP jest dla kobiet ciekawa, pełna wyzwań, nie ma w niej miejsca na rutynę i nudę. Daje im przestrzeń na eksperymentowanie, przecieranie szlaków i zdobywanie nowych umiejętności oraz wiedzy. Z myślą o przyszłych programistkach i inżynierkach powstał program "Girls Do Engineering". Jest kierowany do uczennic trójmiejskich szkół średnich, by zachęcić je do wybrania zawodowej ścieżki w branży IT. W ramach programu prowadzone są warsztaty, podczas których uczestniczki ćwiczą umiejętności programistyczne i myślenie projektowe, mają też szansę trenować kompetencje miękkie i wzmacniać swoją pewność siebie.

Wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery w Amazon jest możliwe dzięki bogatej ofercie programów rozwojowych – dostępnych dla wszystkich – jak np. "Postaw na Swój Rozwój", w ramach którego pracodawca dofinansowuje studia czy kursy pracownikom, którzy związani są z firmą co najmniej rok, ale również skierowanych do wybranych grup, jak np. program mentoringowy dla kobiet "Women in Leadership".

Przykładami kobiet sukcesu w Amazon są m.in. Marta Smolarek czy Ewa Kolczyk.

Marta Smolarek ma wykształcenie humanistyczne, ale pracuje w branży IT. W Amazon Development Center Poland jest menedżerką odpowiedzialną za rozwój usługi Polly.

Ewa Kolczyk to inżynierka pracująca w Amazon Development Center Poland. Jest odpowiedzialna za rozwój usługi Polly. Spełnia się też jako mentorka w programie "Girls Do Engineering".

Aktualnie czytasz: Kobiety w IT robią furorę. Jakie mają szanse na rozwój?

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana