Tatuaż dla wielu osób jest ozdobą ciała. Zdarza się jednak, że z różnych powodów chcą one pozbyć się rysunku na ciele. Usuwanie tatuażu można wykonać za pomocą lasera lub metodą chirurgiczną. Całkowite pozbycie się tatuażu wymaga kilku zabiegów. Warto wiedzieć, jak wygląda usuwanie tatuażu i czy każdy tatuaż można usunąć, aby wybrać odpowiednią metodę dla siebie i prawidłowo się do niej przygotować.
Tatuaż powstaje poprzez wstrzykiwanie barwnika pod skórę za pomocą specjalnej igły. Jest wykonywany na stałe i dużo łatwiej jest go zrobić niż się go pozbyć. Usuwanie tatuażu to proces długotrwały, który może pozostawić po sobie blizny lub przebarwienia. Istnieją dwie metody usuwania tatuażu - za pomocą lasera lub chirurgicznie. Wybór metody zależy od wielkości tatuażu, jego lokalizacji i koloru.
Chirurgiczne usunięcie tatuażu
Chirurgiczne usuwanie tatuażu jest metodą, którą najlepiej zastosować dla niewielkich tatuaży, znajdujących się w miejscach na ciele, w których skóra nie jest mocno napięta. Za pomocą zabiegu chirurgicznego usuwa się tatuaże , które nie kwalifikują się do metody laserowej z powodu użytego barwnika. Jednym ze sposobów chirurgicznego usunięcia tatuażu jest wycięcie bez przeszczepu skóry, które polega na wycięciu fragmentu skóry z tatuażem i zszycia końców powstałej rany. Tatuaż najczęściej usuwa się w ambulatorium, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Tatuaże o większej powierzchni wycina się za pomocą ekspandera - specjalnego implantu wszczepianego pod skórę w celu jej naciągnięcia. Naciągniętą skórę wraz z tatuażem wycina się i zszywa ze sobą końce rany.
Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry wykonuje się w przypadku tatuażu o dużej powierzchni. Chirurg wycina skórę z barwnikiem, a jej ubytek uzupełnia skórą pobraną z innych części ciała - najczęściej z ud lub pośladków. Proces gojenia po zabiegu trwa około miesiąca. Usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne usunięcie tatuażu pozostawia bliznę, jej wielkość zależy od wielkości tatuażu i przebiegu procesu gojenia.
Laserowe usuwanie tatuażu
Najczęściej stosowaną metodą jest usuwanie tatuażu laserem . Do laserowego usunięcia nie nadają się wszystkie tatuaże, ponieważ laser nie jest w stanie rozbić wszystkich barwników tuszu. Najłatwiej i najszybciej usunąć ciemne tatuaże - czarny, granatowy, czerwony. Kolor żółty jest trudniejszy do usunięcia, zabieg trwa dłużej i nie daje gwarancji całkowitego pozbycia się tuszu spod skóry. Powodzenie i ilość zabiegów laserowego usuwania tatuażu zależy także od głębokości podania tuszu i gęstości jego nagromadzenia pod skórą.
Tatuaż można usunąć w klinikach dermatologicznych lub studiach tatuażu. Przed wykonaniem laseroterapii zaleca się konsultację dermatologiczną. Zazwyczaj przed zabiegiem dokonywane jest próbne użycie lasera w celu sprawdzenia reakcji pacjenta. Laserowe usunięcie tatuażu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - fragment skóry z tatuażem smarowany jest maścią znieczulającą. Obecnie najczęściej tatuaż usuwa się laserem Q-switch , który używa nanosekundowych impulsów. Wiązka światła rozbija cząsteczki barwnika, które są usuwane z organizmu przez układ odpornościowy. Jedna sesja usuwania tatuażu trwa zazwyczaj kilkanaście minut.
Usuwanie tatuażu laserem jest bezpiecznym zabiegiem. Wybuch wiązki światła trwa 10 nanosekund, dzięki czemu nie ma możliwości, aby skóra uległa poparzeniu. Czasami, jeśli barwnik jest gęsto osadzony w skórze, w miejscu działania lasera powstają małe strupki, ale jeżeli stosowana jest odpowiednia pielęgnacja, nie zostawiają one blizn. Po zabiegu pacjent powinien smarować skórę maścią ochronną, która przyspieszy gojenie. Często jeden zabieg laserowego usuwania tatuażu nie wystarcza i konieczne jest powtórzenie sesji. Przerwa między zabiegami powinna trwać minimum 6 tygodni. Z każdym kolejnym zabiegiem tatuaż staje się mniej widoczny. Naskórek odzyskuje swój naturalny odcień po upływie nawet trzech lat.
Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania tatuażu jest ciąża, choroby tkanki łącznej, skłonności do powstawania blizn, stosowanie leków przeciwzakrzepowych i bardzo duży tatuaż.
Cena laserowego usuwania tatuażu zależy od wielkości rysunku, jego koloru i głębokości. Koszty wahają się od 500 złotych do kilku tysięcy złotych w przypadku dużych tatuaży. Warto wybrać sprawdzone i profesjonalne miejsce, gdzie można usunąć tatuaż laserem, aby uniknąć powikłań.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN