Męskie makijaże i zabiegi kosmetyczne oraz medycyna estetyczna dla mężczyzn – zjawiska te wciąż budzą wiele kontrowersji i nie można nazwać ich powszechnie akceptowanymi. Choć oferta profesjonalnych zabiegów pielęgnujących i upiększających dla panów jest coraz szersza, a korzystających z niej mężczyzn jest coraz więcej, dla wielu osób dbanie o siebie w takim stopniu jest niemęskie. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób dbają o siebie mężczyźni, dlaczego jest to dla nich ważne i z jakimi reakcjami otoczenia się spotykają. Do rozmowy w studiu zaprosiliśmy trzech zadbanych panów z różnych pokoleń: aktora Ryszarda Rembiszewskiego, wizażystę Władka Klimczuka oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mężczyzna korzystający z zabiegów kosmetycznych, takich jak na przykład manicure czy depilacja, był czymś nie do pomyślenia. Obowiązujący wówczas wzorzec męskości zakładał dbanie co najwyżej o czystość i schludność, ale dodatkowe zabiegi wokół własnego wyglądu były już społecznie nieakceptowalne. Sytuacja ta zmieniała się jednak z czasem i obecnie panowie coraz częściej zaglądają do salonów kosmetycznych.
Wygląd jako wizytówka
Siedemdziesięciojednoletni aktor Ryszard Rembiszewski wyznaje jednak, że w jego przypadku dbanie o siebie było zawsze czymś naturalnym. Wynika to z faktu, że twarz i ciało są dla niego także narzędziami pracy, a kamera, w której obiektywie regularnie występuje, „wszystko wychwytuje”. Śmiało wyznaje więc, że znajduje się pod regularną opieką kliniki kosmetyczno-dermatologicznej, która doradza mu w kwestii wyboru zabiegów. Aktor odrzuca jednak wszelki zabiegi inwazyjne, które mogłyby wpłynąć na jego mimikę – kolejne ważne narzędzie jego pracy.
O swój wygląd jak o wizytówkę dba także Tomasz Sobierajski. Podkreśla, że w przypadku zawodów publicznych dobry wygląd jest podstawą, ponieważ stanowi ważny składnik wzbudzanego u innych poczucia zaufania. I choć podkreśla, że na jego dbałość o wygląd największy wpływ mieli rodzice, to zwraca również uwagę na znaczenie statusu wykładowcy:
— Pracowałem na uniwersytetach za granicą i tam to jest szalenie ważne. Nie ma możliwości, żeby naukowiec był niezadbany (niezależnie od tego, czy to jest kobieta, czy to jest mężczyzna) i przyszedł na zajęcia ze studentami – bo on reprezentuje uczelnię, jest jej twarzą.
Mężczyźni boją się oceny
Mimo że coraz więcej mężczyzn przykłada wagę do swojego wyglądu i rozumie jego znaczenie w sferze publicznej, wielu z nich brakuje odwagi, by przyznać się otwarcie do korzystania z zabiegów pielęgnacyjnych czy kosmetyków do makijażu. Przykładem jest choćby historia opowiedziana przez Władka Klimczuka:
— Makijażem zająłem się już w gimnazjum. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem, że ktoś nakłada na siebie makijaż, był to chłopak, u mnie w klasie. […] Był bardzo świadomy swojej urody i o nią dbał, ale po kryjomu.
Władek zwrócił również uwagę, że poza męskim makijażem wykonywanym przed sesjami zdjęciowymi nie ma zbyt wielu okazji do malowania panów. Wyjątkiem są przygotowania do ślubu – wówczas to panny młode przyprowadzają swoich przyszłych mężów, prosząc, by nieco poprawić ich wygląd w dniu ceremonii. Spotyka się to jednak z dużą obawą samych panów młodych, którzy boją się, że ich makijaż będzie widoczny.
Najpopularniejsze zabiegi wśród panów
Opory mężczyzn przed takimi formami dbania o siebie, które mogą zostać uznane za niemęskie, są więc wciąż duże. Jednocześnie rynek usług i produktów kosmetycznych dla panów nie przestaje rosnąć. Z jakich zabiegów najchętniej korzystają panowie, gdy już przełamią się i zdecydują na wizytę w salonie piękna lub gabinecie medycyny estetycznej?
— Wykonujemy zabiegi przeciwstarzeniowe, takie jak użycie toksyny botulinowej, użycie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. […] Bardzo popularnym zabiegiem w naszej klinice jest zabieg liposukcji
— mówi dr Małgorzata Ornatowska. Z kolei Patrycja Żmudzińska, kosmetolog, obok powszechnego manicure’u i pedicure’u wymienia również zabiegi na ciało i twarz oraz masaże.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN